www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

uczeń

Logo dostawcy

Nauka przez zabawę, czyli jak pomóc dziecku przyswajać wiedzę

Zielona Sowa 2014-09-16 15:43 3 opinii

Nauka przez zabawę jest według psychologów i pedagogów najlepszą metodą przyswajania wiedzy. Mając świadomość, że zabawa jest kluczem do uczenia się, warto pomyśleć, jak możemy to wykorzystać w praktyce.

Nauka przez zabawę, czyli jak pomóc dziecku przyswajać wiedzę

Podobno nawyki stają się naszą drugą naturą. Aby pomóc dziecku w przyswajaniu wiedzy, można skorzystać z tej właśnie tezy. Dziecko w różny sposób „pochłania” podawane informacje i w różny sposób może je przyswoić. Uczenie się dziecka zależy od jego percepcji, ale i sposobu podania informacji.

Każde dziecko to indywidualność, na którą wpływa to, co dzieje się wokół niego. Współdziałanie trzech podstawowych czynników, czyli: wrodzonych cech dziecka, środowiska domowego i szkoły ma ogromy wpływ na efekty uczenia się. Dobra organizacja czasu dziecka w domu i w szkole powinna dać mu okazję do samodzielnego wykonywania zadań. Powinny być one nie tylko dostosowane do wieku, ale także przynosić dziecku poczucie sukcesu.

Wiara w siebie i we własne możliwości staną się kiedyś fundamentem do podejmowania kolejnych wyzwań.

Dzieci często tracą wiarę w siebie w skomplikowanym procesie uczenia się i nauczania. Można się o tym przekonać, analizując przypadki niepowodzeń szkolnych. Skupiając się na tej kwestii, warto zwrócić uwagę na umiejętność radzenia sobie z porażką (lub braku tej umiejętności).

Gdy obserwujemy dzieci grające w gry zręcznościowe, w piłkę, kosza lub gry logiczne widzimy, że dziecko, które doznając poczucia porażki w grze płacze, rzuca pionkami itd., często rezygnuje także z dokończenia gry. Poczucie kolejnej przegranej trudno dziecku oswoić, a rodzice chcieliby zaoszczędzić dziecku poczucia porażki. Bywa, że grając z nim, „dają mu fory”, pozwalając, aby wygrało. Mają przy tym niewątpliwie dobre intencje, warto jednak podjąć wyzwanie i pokazać dziecku, że i przegrywając, i wygrywając, może się dobrze bawić.

Postawą pogodzenia się z przegraną jest wiara w siebie. Kształtowanie tej wiary w dziecku bywa trudne. Zdarza się często, że na sukces wychowawczy i edukacyjny trzeba czekać bardzo długo. Najważniejsze w tej „drodze” jest zdobywanie przez dziecko nowych doświadczeń. Doświadczenia związane z sukcesami lub porażkami uzyskane w podobnych sytuacjach będą (także dzięki swojej powtarzalności) pomocne w przyswajaniu wiedzy o samym sobie.

Proces uczenia się to nabywanie nowej wiedzy i umiejętności. Prosty sposób połączenia wiedzy z zabawą znajdziemy w edukacyjnej serii „Bawię się w…”. Zestawy edukacyjne, które proponuje wydawnictwo Zielona Sowa dla dzieci 4-6-letnich, są nowością na rynku książek. Dzięki nim aktywność, którą dzieci podejmują w domu, może stać się uzupełnieniem tego, czego uczą się w przedszkolu lub szkole.

Nauka przez zabawę proponowana w publikacjach doskonali takie umiejętności jak: koncentracja i pamięć, rozpoznawanie kształtów i kolorów, posługiwanie się pojęciami związanymi z czasem, rozpoznawanie liter (dla dzieci uczących się czytać). Zabawne kolorowe ilustracje dodatkowo zachęcają do podejmowania wyzwań. W sytuacjach zadaniowych, podczas ćwiczeń z książką i w trakcie zabawy w dołączoną do niej grę, dzieci mają okazją utrwalać umiejętności wymagane zarówno w edukacji przedszkolnej, jak i wczesnoszkolnej. Niewątpliwą zaletą gry jest to, że może bawić się w nią cała rodzina. Książka i gra stanowią integralną całość.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~magda 2017-08-17 (14:50) 3 miesiące 27 dni 16 godzin i 39 minut temu

ja ostatnio kupilam mojemu synowi, ma 8 lat, gogle vr, nazywaja sie chyba feel sense360 i jest do nich aplikacja gospeak360 nie pamietam dokladnie nazwy, ale cos takiego. no i moj syn zaczal mowic po angielsku juz po kilku dniach. nie powiem, ze na poczatku zastanawialam sie czy to odpowiednia gra dla takiego malucha, ale jednak okazalo sie, ze byl to strzal w dziesiatke, wiec polecam wszystkim mamom :) michas nie marudzi, ze musi usiasc do ksiazek czy isc na lekcje, sam bierze sie do gry i lapie slowka w mig :D

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~karina 2014-10-28 (21:46) 3 lata 1 miesiąc 16 dni 9 godzin i 43 minuty temu

mojemu dziecku ostatnio przez zabawe tlumaczylam co to sa pieniadze, oszczedzanie, warto zaczac od najmlodszych lat, zgadzam sie z poradnikiem inwestowania, ze edukowanie dzieci finansowo jest niezwykle wazne

odpowiedz