www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator ciąży

płodność

Niepłodność i bezpłodność

Dzieci.pl 2012-06-27 15:22 8 opinii

Wiele par boryka się z problemem zajścia w ciążę, mimo wielomiesięcznych starań. Kiedy można mówić o wystąpieniu niepłodności i czym różni się ona od bezpłodności? Co stanowi przyczynę obu schorzeń i jakie kroki należy podjąć w tej sytuacji?

Niepłodność i bezpłodność

W ostatnich latach problem niepłodności dotyczy coraz większej liczby osób. Szacuje się, że aktualnie problem z zajściem w ciążę dotyczy 15 proc. par. Składa się na to wzrost zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową, częsta zmiana partnerów seksualnych i wczesna inicjacja seksualna młodzieży. Problemem jest również odkładanie macierzyństwa, a wiek, zwłaszcza w odniesieniu do płodności kobiet, jest bardzo istotnym czynnikiem ograniczającym zdolności rozrodcze.

Na szczęście zmieniło się także podejście społeczeństwa do samego problemu niepłodności, stopień świadomości i poziom wiedzy, przez co pary małżeńskie wcześniej zgłaszają się do lekarza w poszukiwaniu rady, pomocy i specjalistycznego leczenia. Wprowadzono metody zapłodnienia pozaustrojowego in vitro i inne techniki rozrodu wspomaganego, co poprawiło rokowanie u wielu niepłodnych par.

Kiedy zatem możemy mówić o niepłodności i jaka jest różnica między niepłodnością a bezpłodnością?

Niepłodność oznacza niemożność zajścia w ciążę u pary, która regularnie współżyje (3-4 razy w tygodniu), nie stosując żadnej formy antykoncepcji przez okres 12 miesięcy. U około 85-90 proc. zdrowych, młodych par w tym czasie następuje poczęcie. Jeżeli jednak po roku starań nie dochodzi zapłodnienia, należy rozpocząć badania diagnostyczne, które pozwolą ustalić przyczynę. Wcześniejsza diagnostyka powinna dotyczyć kobiet powyżej 35 roku życia, jak również tych z zaburzeniami miesiączkowania czy podejrzeniem patologii w obrębie macicy, jajników lub jajowodów. Badania obejmują zarówno kobietę jak i mężczyznę. W ich toku często ustala się podłoże niepłodności, a wyeliminowanie go, skutkuje ciążą. Oczywiście zdarza się, że powód nie zostaje ustalony, a para nadal nie może cieszyć się potomstwem.

Bezpłodność występuje na skutek trwałego, nieodwracalnego schorzenia, które wyklucza naturalne zajście w ciążę. Przykładem bezpłodności jest wrodzony brak macicy lub stan po usunięciu macicy z jajnikami i jajowodami, a także brak tkanki jajnikowej z powodu wrodzonego defektu. W niektórych przypadkach bezpłodności możliwe jest uzyskanie ciąży z zastosowaniem technik rozrodu wspomaganego.

Para niepłodna po zastosowaniu odpowiedniego leczenia czy modyfikacji stylu życia może zajść w ciążę w sposób naturalny, zaś para bezpłodna naturalnie w ciążę nie zajdzie, a jedyną szansą, i to tylko w niektórych przypadkach, są techniki zapłodnienia pozaustrojowego często z wykorzystaniem dawców nasienia czy komórki jajowej.

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Hanna Olszewska
autor porady:

Hanna Olszewska

ginekologia i położnictwo

Opinie (8)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~mysza_1989 2014-02-02 (23:36) 3 lata 8 miesięcy 15 dni 9 godzin i 47 minut temu

a jest coś co pozytywnie wpływa na płodność?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
0
~asia 2014-09-14 (21:25) 3 lata 1 miesiąc 3 dni 11 godzin i 58 minut temu

My obok metody konwencjonalnej zdecydowaliśmy się na akupunkturę. Stres z powodów prywatnych i służbowych miał na nas ogromny wpływ. udaliśmy się do Pani doktor Łączkowskiej w Bydgoszczy, którą polecam. Ja również byłam sceptycznie nastawiona. Akupunktura pomogła nam się wyciszyć i wygrać z bezpłodnością.

odpowiedz

0
1
~Annie 2012-12-18 (13:39) 4 lata 9 miesięcy 29 dni 19 godzin i 44 minuty temu

Ja też myślałam że będę mieć poważne problemy z zajściem. Starałam się ok 8 miesięcy, potem sobie kupiłam taki żel conceive plus i pomogło :)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
2
~Warszawianka 2012-06-29 (16:26) 5 lat 3 miesiące 18 dni 16 godzin i 57 minut temu

co to za podejscie autora tekstu, ze tylko "pary malzenskie" staraja sie o dziecko??!?!?!?!??!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź