www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

zdrowie kobiety

Logo dostawcy

Badanie DNA na ojcostwo z włosów, szczoteczki do zębów,
a nawet wafelka? To nie film!

testDNA 2015-10-22 21:27 0 opinii

Z zapartym tchem oglądasz „CSI: kryminalne zagadki Las Vegas, Miami, Nowego Jorku”? Sądzisz, że wykrywanie sprawcy przestępstwa na podstawie niedopałka papierosa, zużytej gumy do żucia lub włosa pozostawionego na miejscu zbrodni, to tylko fikcja filmowa i wyobraźnia scenarzystów? Zapewniamy cię, że nie.

Badanie DNA na ojcostwo z włosów, szczoteczki do zębów, <br>a nawet wafelka? To nie film!

To absolutna prawda – badania DNA nie kłamią! Dzisiaj i ty możesz zrobić test DNA i dowiedzieć się, czy jesteś biologicznym ojcem swojego dziecka, sprawdzić pokrewieństwo między członkami rodziny lub rozwikłać starą tajemnicę rodzinną.

Testy DNA są bardziej dostępne…

Jeszcze do 2003 roku testy umożliwiające identyfikację osób na podstawie DNA w Polsce były wykonywane tylko i wyłącznie na zlecenie sądów i prokuratury. Dziś taki test może zlecić również osoba prywatna (musi być oczywiście pełnoletnia). Prywatne badania genetyczne cieszą się dużą popularnością, pozwalają bowiem uzyskać pewną odpowiedź o sporne ojcostwo i pokrewieństwo, a dzięki temu zyskać spokój i rozwiązanie w wielu sytuacjach życiowych.

… i dają pewny wynik praktycznie z dowolnej próbki.

Wykorzystywane do analizy genetycznej DNA jest takie samo w komórkach naszego ciała. Co więcej, pozostawiamy je (głównie w złuszczonym naskórku) każdego dnia na przedmiotach, których używamy.

Dla wiarygodności wyniku testu nie ma znaczenia, skąd pobierzemy próbkę DNA od badanej osoby – wynik jest zawsze tak samo pewny! Daje to dużo więcej możliwości i pozwala poznać odpowiedź na pytanie o ojcostwo czy pokrewieństwo w różnych nietypowych przypadkach, np. gdy potencjalny ojciec nie żyje.

To takie samo źródło DNA, jak każde inne!

Standardowo pobierany wymaz z policzka można zastąpić wieloma próbkami. Nikogo nie powinno dziwić, że do badań wykorzystuje się: włosy z cebulkami, chusteczki z katarem, plamy krwi, szczoteczkę do zębów, maszynkę do golenia, zużytą gumę do żucia czy nawet patyczki z woskowiną uszną.

Popularne w serialach kryminalnych mikroślady takie jak: niedopałek papierosa, szklanka czy puszka po napojach, zużyta podpaska lub tampon, obcięte paznokcie, śluz lub sperma nie stanowią więc fikcyjnego materiału do badań DNA.

Badanie z gryzaka bardziej przyjazne dla dziecka

Bogactwo i dobrodziejstwo dostępnych współcześnie metod jest szczególnie dostrzegane w przypadku małych dzieci, które obawiają się nie tylko igły, ale nawet samej wizyty w przychodni. Dziś można im zaoszczędzić stresu, oddając do badania smoczki, gryzaki, nadgryziony wafelek, a nawet napompowany przez malucha balonik.

Ojcostwo można ustalić już od 12 tygodnia ciąży

Dzisiaj mamy tę wyjątkową możliwość pewnego ustalenia ojcostwa nawet przed narodzinami dziecka. Nasze DNA pozostaje niezmienne przez całe życie! Od ojca możemy pobrać dowolną próbkę, od matki pobiera się wymaz z policzka, a od dziecka płyn owodniowy uzyskiwany w czasie badań w ciąży.

Ojcostwo w ciąży można również sprawdzić, wykonując badanie krwi matki i potencjalnego ojca, co przypomina zwykłą morfologię. Tak szybkie i pewne ustalenie ojcostwa jest bardzo istotne dla wielu par w różnych sytuacjach życiowych. Warto dodać, że wiarygodność analizy jest taka sama, jak w przypadku, gdy jest wykonywana już po narodzinach dziecka.

Rodzinne zagadki i przedmioty osobiste sprzed lat

Wielu Polaków boryka się również z zagadkami i tajemnicami rodzinnymi. Toczące się w sądach sprawy o alimenty, podział majątku lub spadku również można oprzeć o badania DNA.

Doświadczenie i wysokiej jakości odczynniki oraz sprzęt pozwalają obecnie ustalić pokrewieństwo między dwoma osobami, np. dziadkiem i wnukiem bez próbki od ojca, czy w przypadkach długiej rozłąki członków rodziny, np. w wyniku adopcji lub działań wojennych. Warto dodać, że do analizy genetycznej mogą posłużyć też przedmioty należące do osoby zmarłej nawet wiele lat temu.

Nietypowe próbki i nietypowe sprawy

Testy DNA z różnych próbek to oczywiście nie tylko ustalenie ojcostwa. W mediach co jakiś czas możemy śledzić różne sprawy, których rozwiązanie było możliwe dopiero dzięki badaniom DNA. Ślady z materiałem genetycznym pozostawione na różnych przedmiotach pozwalają zidentyfikować odnalezione ciała i sprawców przestępstw.

Co więcej, aktualnie trwają badania prowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Warszawskiego nad metodą, która w szybkim czasie będzie mogła odczytać wiek na podstawie pozostawionego DNA.

Możliwość wyizolowania DNA praktycznie ze wszystkiego i jego analizy pokazują też portrety osób tworzone na podstawie…DNA pozostawionego na śmieciach wyrzuconych na ulicy! Trwająca od blisko roku w Hong Kongu kampania społeczna o nazwie „Face the Litter” ma zniechęcić do bezkarnego rozrzucania śmieci na ulicach miasta.

Organizatorzy akcji wzięli sobie za cel stworzenie na podstawie specjalnego oprogramowania cyfrowych portretów pamięciowych osób, których DNA znaleziono. Stworzone wizerunki są rozwieszane w najczęściej uczęszczanych miejscach miasta. Trudno przewidzieć reakcję osób, które rozpoznały się na portretach, jednak wiele środowisk popiera wykorzystywanie badań DNA dla dobra naszej planety.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!