www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

zdrowie kobiety

Logo dostawcy

Dlaczego testy na ojcostwo są tak pewne?

testDNA 2016-05-02 10:39 0 opinii

Każdy z nas ma unikalny profil genetyczny, określany „genetycznym odciskiem palca”. Jednocześnie połowę genów dziedziczymy po matce, połowę po ojcu, dlatego testy DNA jednoznacznie potwierdzają lub wykluczają biologiczne ojcostwo. Są wiarygodne niezależnie od rodzaju wykorzystanej próbki DNA, również w czasie ciąży, czy nawet po śmierci potencjalnego ojca.

Dlaczego testy na ojcostwo są tak pewne?

Pewność jaką dają wyniki testów na ojcostwo sprawia, że są one uznawane przez sądy i prokuraturę na całym świecie. Mówiąc o pewności testów na ojcostwo trzeba też podkreślić znaczenie certyfikatów jakości, doświadczenia oraz kwalifikacji pracowników laboratorium. Pewny test na ojcostwo – badanie któremu możesz zaufać w każdej sytuacji

Różnorodność badanych próbek sprawia, że testy DNA są rozwiązaniem w wielu, nawet skomplikowanych sprawach. Pozwalają dać jednoznaczną odpowiedź na pytanie o pokrewieństwo np. gdy rodzina dysponuje przedmiotami osoby zmarłej kilkadziesiąt lat temu. Testy DNA są nie tylko bardziej dostępne, ale i przyjazne np. gdy zależy nam na komforcie małego dziecka, wystarczy, że do badania dostarczymy jego chusteczkę z katarem. Jak to jest możliwe?

DNA danej osoby jest wszędzie takie samo, nie zmienia się przez całe życie dlatego materiał do wykonania testu może pochodzić z wielu różnych źródeł. Mogą to być komórki nabłonka jamy ustnej (w postaci wymazów z policzka), a także mikroślady: plamy krwi, próbki z brzegu szklanki czy kubka, z widelca, ze szczoteczki do zębów, maszynki do golenia, gryzaka dziecięcego, ze zużytej chusteczki higienicznej, z gumy do żucia, patyczka z woskowiną uszną czy niedopałka papierosa.

Pewny test na ojcostwo – procedury bezpieczeństwa w laboratorium

Pewny wynik testu ojcostwa gwarantują również procedury, których przestrzega laboratorium. Mówiąc o pewnym wyniku testu na ojcostwo trzeba odróżnić dwie rzeczy – jednoznaczność wyniku i ryzyko pomyłki spowodowanej przez człowieka. Aby je wyeliminować, laboratoria stosują m.in. kodowanie próbek, podwójną kontrolę próbek itp. Warto też wiedzieć, że nie wszystkie etapy analizy laboratoryjnej wymagają obecności człowieka. Część z nich jest całkowicie zautomatyzowana.

Certyfikaty, kwalifikacje pracowników – one też decydują o pewności testu na ojcostwo

Aby potwierdzić jakość badań i uzyskiwanie pewnego wyniku laboratoria poddają się kontrolom zewnętrznych instytucji, nierzadko bardzo restrykcyjnym. Uzyskane w ten sposób certyfikaty jakości świadczą o tym, że analizy przeprowadzane są rzetelnie i z zachowaniem najwyższych standardów.

Nie bez znaczenia jest doświadczenie laboratorium w wykonywaniu testów na ojcostwo. Pozwala ono uzyskać wynik w bardziej skomplikowanych sytuacjach np. wtedy, gdy bada się dwóch potencjalnych ojców, którzy są spokrewnieni.

Pewny test na ojcostwo gdy badane są tylko 2 osoby

Badanie tylko dwóch osób – dziecka i potencjalnego ojca pozwala uzyskać pewny wynik. Znaczenie ma wtedy liczba analizowanych markerów genetycznych czyli miejsc na DNA. Jeśli jest ich 24, wówczas zmniejsza się prawdopodobieństwo, że do badania trzeba będzie włączyć matkę dziecka, a czas badania wydłuży się. Dlaczego?

Wynik badania jest wówczas nawet 1000 razy bardziej dokładny w porównaniu do wyniku analizy 16 markerów DNA, tj. określa ojcostwo z wyższym prawdopodobieństwem.

Badane markery tworzą na wyniku profil genetyczny danej osoby. Porównanie profili pozwala ustalić biologiczne pokrewieństwo między dzieckiem a mężczyzną. Jeśli we wszystkich badanych markerach występuje zgodność, wówczas ojcostwo zostaje potwierdzone. Brak zgodności w przynajmniej 4 markerach oznaczają wykluczenie ojcostwa.

Poszerzając badanie o dodatkowe markery dużo rzadziej uzyskuje się wstępnie niejednoznaczne wyniki. Mówimy o nich, gdy badanie wykaże np. 2 albo 3 różnice między markerami ojca i dziecka. Taka sytuacja nie pozwoli na wydanie wyniku i może mieć miejsce, gdy w teście uczestniczą tylko dwie osoby. W tym przypadku kwestię ojcostwa pozwoli rozstrzygnąć analiza próbki matki dziecka, co może wydłużyć czas oczekiwania na wynik. Dzięki analizie 24 markerów pacjent może być spokojny, że czas realizacji badania nie przedłuży się.

Pewne testy na ojcostwo – badania genetyczne są najbardziej skuteczne

Pewność jaką dają dziś badania DNA sprawiła, że inne, stosowane kiedyś metody ustalania biologicznego ojcostwa dawno odeszły w zapomnienie. Zanim nastała era testów genetycznych ojcostwo ustalano na podstawie grup krwi. Była to jednak technika, która potrafiła wprowadzić w błąd niejednego wątpiącego ojca, choćby dlatego, że grupa krwi, w przeciwieństwie do profilu genetycznego nie jest cechą indywidualną.

Ojcostwo ustalano również na podstawie fizycznego podobieństwa między mężczyzną a dzieckiem. W badaniu antropologicznym, bo taką nosiło nazwę, brano pod uwagę wzrost, kolor oczu, włosów, kształt ust, nosa, małżowin usznych czy długość kończyn. Metoda ta nie była jednak zbyt obiektywna i nie potrafiła jednoznacznie stwierdzić czy dany mężczyzna jest ojcem dziecka czy nie.

Natalia Jeziorska / testDNA

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!