www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

zdrowie kobiety

Gdy dziecko owija się pępowiną

dzieci.pl 2010-01-21 08:30 5 opinii

Czy jest się czym martwić?

Gdy dziecko owija się pępowiną

Mam 25 lat i to moja pierwsza ciąża, w 31 tygodniu, gdy byłam na USG, pani doktor powiedziała, że moje dziecko owija się pępowina i jest to skutkiem mojego stresu, zdenerwowania (nie ukrywam, iż moja sytuacja życiowa nie jest łatwa). Zastanawiam się tylko, czy bardzo to zagraża dziecku? Staram się teraz dużo odpoczywać, ale pewnych emocji nie jestem w stanie uniknąć.

Odpowiedzi udziela ekspert, lek. med. Piotr Fornal.

Piotr Fornal ukończył Akademię Medyczną w Gdańsku w 1992 roku i rozpoczął pracę w Szpitalu Rejonowym w Kościerzynie. I stopień specjalizacji w 1997, stopień II W 2003. Aktualnie starszy asystent oddziału położniczo-ginekologicznego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Równocześnie praca w Poradni ginekologiczno - położniczej (do 2007) oraz gabinet prywatny.

Odpowiedź:

Owinięcie płodu pępowiną dotyczy dużej ilości ciąż. Uzależnione jest to od długości pępowiny i ruchomości płodu. Owinięcie płodu pępowiną, najczęściej wokół szyi, jest często obserwowane w trakcie porodu i nie musi być przyczyną zaburzeń w jego przebiegu.

Na Salach Porodowych obserwujemy często wielokrotne owinięcie pępowiną wokół szyi noworodka. Przebieg porodu będzie monitorowany i oczywiście jeśli zaistnieje potrzeba, to personel Sali Porodowej podejmie stosowne działania.

Innym zjawiskiem jest występowanie węzłów prawdziwych pępowiny które mogą ulec zaciągnięciu i stać się przyczyną śmierci płodu wewnątrzmaciczne. Brzmi to bardzo groźnie, ale zdarzają się sytuacje, kiedy występują nawet 2 węzły prawdziwe, a dziecko rodzi się zdrowe i w trakcie porodu nie występują żadne cechy zagrożenia płodu, gdyż długa pępowina uniemożliwia zaciągniecie się węzła.

Przeczytaj również:


Opinie (5)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Pati 2010-08-12 (20:39) 7 lat 2 miesiące 6 dni 10 godzin i 49 minut temu

Mój synek dwukrotnie owinął się pępowiną
o czym dowiedziałam się dopiero po porodzie. Ciężko było mu się wydostać i sam poród określono jako trudny, ale jakoś daliśmy radę. Chcecie zobaczyć co z tego wyszło? www.julcio.pl.tl

odpowiedz

0
0
~ana 2010-05-17 (14:41) 7 lat 5 miesięcy 1 dzień 16 godzin i 47 minut temu

pępowina
Ja straciłam córeczkę w 29 tyg ciąży. Nagle przestałam czuć ruchy dziecka. Maleńka przestała żyć. Była okręcona pępowina 3x dookoła szyjki, 1x wokół brzuszka i raz wokół nóżki. Podobno zrobił się krwiak brzeżny na łożysku. Prawdopodobnie dziecko machnęło nóżką i zbyt krótka już wtedy pępowina naderwała łożysko. Patolog podał mi suche fakty i nikt mi dokładnie nie podał bezpośredniej przyczyny śmierci dziecka. Byłam i jestem nadal w szoku, moja ciąża przecież nie była zagrożona!

odpowiedz

0
0
~rozia 2010-01-28 (15:56) 7 lat 8 miesięcy 20 dni 15 godzin i 32 minuty temu

pępowina
Mój Synek był owinięty pępowiną i miał jeszcze dwa guzy-lekarze po porodzie powiedzieli że miał baaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaardzo dużo szczęścia.Chciał bardzo szybko wyjść na świat (w 7miesiącu) ale lekarze przedłużyli ten termin do 8miesiąca.Urodził się bardzo duży jak na wcześniak 3790 i 57 aż strach pomyśleć co się mogło zdarzyć...Lekarz prowadzący nie powiedział mi że Synuś jest owinięty pępowiną chociaż robił USG co miesiąc.Cuda się zdarzają i dzieci rodzą się zdrowe ale jest dużo tragedii...

odpowiedz

0
0
~Ginja 2010-01-24 (10:27) 7 lat 8 miesięcy 24 dni 21 godzin i 1 minutę temu

Moje dziecko umarło przez pępowinę
Dziewczyny nie bagatelizujcie problemu z pępowiną!!! Moje dziecko umarło właśnie przez pępowinę. Ekspert pisze, że wiele dzieci tak ma, że owija się pępowiną i nic im nie jest ale część z tych dzieci umiera np jeszcze w łonie matki, podczas porodu....lub następuje podduszenie dziecka podczas porodu sn, w sumie czego dzicko rodzi się niedotlenione....dużo jest na ten temat w sieci tylk trzeba dobrze poszukać. Jeżeli wsze dziecko jeszcze w łonie okręca się pępowiną poproście lekarza aby zrobił usg z przepływami wtedy będzie widać czarno na białym na czym stoicie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź