www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

zdrowie kobiety

Im wcześniej, tym lepiej? Testy na ojcostwo w ciąży

testDNA 2015-11-30 12:29 0 opinii

Test DNA na ojcostwo zrobisz już po 10 tygodniu ciąży i zyskasz taką samą pewność, jaką daje badanie po narodzinach. Okazuje się, że ustalenie ojcostwa jeszcze w czasie ciąży może być korzystne dla dziecka i rodziców. To proste badanie zrobisz teraz w całej Polsce.

Im wcześniej, tym lepiej? Testy na ojcostwo w ciąży

Tak wczesne ustalenie ojcostwa może nie tylko pomóc odbudować zaufanie partnerów, ale też pozytywnie wpłynąć na uregulowanie spraw związanych z opieką nad dzieckiem. Warto zwrócić uwagę na to, że polskie prawo dopuszcza uznanie nienarodzonego dziecka przez mężczyznę, a także wsparcie finansowe ojca dla kobiety będącej w ciąży z jego potomkiem.

Test na ojcostwo przed narodzinami daje spokój przez całą ciążę

Nikogo chyba nie trzeba przekonywać jak bardzo ważny jest spokój i poczucie bezpieczeństwa w czasie ciąży zarówno dla samej kobiety jak i dla dziecka. Tymczasem podejrzenia o brak pokrewieństwa między potencjalnym ojcem, a potomkiem stają się najczęściej przyczyną negatywnych emocji między partnerami, nawet jeśli są bezpodstawne.

Oczywiście wynik testu na ojcostwo w ciąży nie zadziała w sposób magiczny i nie naprawi w jednej chwili wszystkich problemów, z którymi partnerzy zmagali się już wcześniej. Da im jednak całkowicie pewną i jednoznaczną odpowiedź na bardzo ważne pytanie kto jest ojcem. Będzie nieocenioną pomocą w podejmowaniu decyzji mających wpływ na całe życie. Może też dać dziecku szansę tak naprawdę na lepsze dzieciństwo.

Dowód do ręki to większe zaangażowanie przyszłego ojca

Dla mężczyzny fakt bycia biologicznym ojcem jest bardzo ważny – tylko kobieta wie na pewno, że jest matką. W przypadku, kiedy mężczyzna mający wątpliwości co do swojego biologicznego ojcostwa dostaje dowód „na papierze” w postaci wyniku testu DNA na ojcostwo zmienia swój stosunek do dziecka, jak i również matki. Może mieć przez to dużo większą motywację do tego, aby wesprzeć kobietę podczas ciąży oraz aktywniej uczestniczyć w późniejszym wychowaniu potomka. Bywa więc tak, że wynik testu na ojcostwo ma decydujący wpływ na mężczyznę i rolę, jaką pełni w opiece nad dzieckiem.

Trzeba tu zaznaczyć, że testy na ojcostwo w ciąży są tak samo skuteczne, jak te wykonywane już po narodzinach dziecka. Z tą tylko różnicą, że pozwalają poznać prawdę na temat pokrewieństwa dużo wcześniej. Nie ma innego badania, które byłoby dostępne tak szybko i dawało całkowitą pewność co do biologicznego ojcostwa.

Test na ojcostwo w ciąży – prosty, dyskretny i szybki

Całe badanie sprowadza się tak naprawdę do pobrania próbek od matki i partnera w przychodni, w ustalonym wcześniej terminie. Może to być krew z żyły odłokciowej lub próbki pobierane w czasie badań w ciąży (takie jak płyn owodniowy i fragment kosmówki). W przypadku tych ostatnich analizę DNA można przyspieszyć do 48 godzin. Standardowo na rezultat testu ojcostwa w ciąży czeka się kilka dni.

Test na ojcostwo w ciąży z krwi nie wymaga od pary praktycznie żadnych przygotowań. Do pobrania krwi, które niczym nie różni się od standardowej morfologii, nie muszą nawet przychodzić na czczo. Może się ono zatem odbyć o dowolnej porze dnia. Badanie może wykonać kobieta, której ciąża przekroczyła 10 tydzień. Jedyna rzeczą o jakiej należy pamiętać jest więc ustalenie daty poczęcia najlepiej przez ginekologa w czasie badania USG.

Podobnie jest w przypadku badania ojcostwa z takich próbek jak płyn owodniowy czy fragment kosmówki, uzyskiwanych w czasie badań w ciąży. Takie badania są dostępne dla pacjentek zwykle od 13 tygodnia ciąży i można połączyć je diagnostyką wad genetycznych płodu. Przed wizytą lekarz przeprowadza wywiad lekarski, a próbki pobiera zawsze pod kontrolą USG. Od matki i mężczyzny można pobrać wtedy w zasadzie dowolną próbkę DNA. Może to być wymaz z policzka, ale też tzw. próbka mikrośladowa (np. szczoteczka do zębów), której natura sprawia, że badanie jest dyskretne.

Test na ojcostwo w ciąży – zawsze pewny wynik

Testy DNA są najbardziej skuteczną metodą ustalenia biologicznego ojcostwa. Dają tak samo wiarygodny i jednoznaczny wynik, niezależnie czy są wykonywane w ciąży, czy po narodzinach dziecka. Pewność wyniku jest taka sama niezależnie od rodzaju badanej próbki (czy to jest krew, płyn owodniowy, wymaz z policzka czy szczoteczka do zębów), Wynika to z tego, że nasze DNA jest takie samo we wszystkich komórkach ciała i pozostaje niezmienne przez całe życie. Warto podkreślić, że testy DNA na ojcostwo w ciąży wykonywane są tylko w renomowanych ośrodkach, które posiadają certyfikaty jakości badań i wieloletnie doświadczenie. Mogą dzięki temu zagwarantować pewność wydawanego wyniku.

Test na ojcostwo w ciąży – wiedza na całe życie

Za test na ojcostwo w ciąży zapłacimy zwykle więcej niż za ten wykonany po narodzinach dziecka. Skoro mówimy o cenie, trzeba podkreślić, że jest to tak naprawdę jednorazowy wydatek – jedno badanie na całe życie, a korzyści dla związku i dziecka nie da się wycenić. Kwotę za badanie zwykle możemy rozłożyć na raty, dzięki czemu badanie jest obecnie coraz bardziej dostępne dla pacjentów w całej Polsce.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!