www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

zdrowie kobiety

Jak określić dokładną datę zapłodnienia?

dzieci.pl 2009-11-20 12:48 8 opinii

Wiele kobiet chciałoby wiedzieć, kiedy dokładnie zostały zapłodnione. Czy istnieje taka możliwość?

Jak określić dokładną datę zapłodnienia?

Piotr Fornal ukończył Akademię Medyczną w Gdańsku w 1992 roku i rozpoczął pracę w Szpitalu Rejonowym w Kościerzynie. I stopień specjalizacji w 1997, stopień II W 2003. Aktualnie starszy asystent oddziału polożniczo-ginekologicznego Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie. Równocześnie praca w Poradni ginekologiczno - położniczej (do 2007) oraz gabinet prywatny.

Pytanie:

Dzień Dobry. Chciałabym zapytać, czy jest taka możliwość, aby określić dokładną datę zapłodnienia jeszcze zanim się urodzi? Jeżeli tak, to w jaki sposób i czy jedynie za pomocą usg?

Odpowiedź:

Termin porodu określa się na podstawie daty ostatniej miesiączki oraz badań dodatkowych (poziomu HCG i badania USG). Rozumiem, że ma Pani na myśli określenia momentu wystąpienia owulacji, aby określić najkorzystniejszy moment do zapłodnienia. Przyjmuje się, że cykl miesiączkowy jest 28-dniowy. Owulacja występuje ok.14 dnia cyklu. Można to określić dokonując codziennego pomiaru temperatury ciała przy użyciu zwykłego termometru lub specjalnych urządzeń (dostępnych w sprzedaży ). Taki wykres zinterpretuje Pani ginekolog i poda optymalny moment w czasie cyklu na zajście w ciążę.

Oczywiście badanie USG jest najbardziej pomocne w określeniu wieku ciążowego i wykonane we wczesnej ciąży (do 10 tyg. ) charakteryzuje się dużą dokładnością. Określenie możliwego terminu zapłodnienia jest pomocne, gdy pacjentka nie pamięta dokładnie daty ostatniej miesiączki lub gdy cykle są nieregularne. Do zapłodnienie komórki jajowej dochodzi w jajowodzie i następuje na ok.5-7 dni przed implantacją (zagnieżdżeniem ) zapłodnionej komórki jajowej w jamie macicy, gdzie ciąża dalej się rozwija.

Znajomość daty, w której doszło do współżycia i ewentualnego zapłodnienia jest pomocne, gdy obraz w badaniu USG jest niejednoznaczny i budzi wątpliwości lekarza co do prawidłowego rozwoju ciąży. Reasumując, w większości przypadków (przy prawidłowych cyklach miesiączkowych ) termin zapłodnienia nie ma tak istotnego znaczenia, jak świadomość daty ostatniej miesiączki.


Opinie (8)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~asia 2009-11-22 (22:36) 7 lat 11 miesięcy 26 dni 9 godzin i 2 minuty temu

czytanie ze zrozumieniem
Pytanie: "Dzień Dobry. Chciałabym zapytać, czy jest taka możliwość, aby określić dokładną datę zapłodnienia jeszcze zanim się urodzi? Jeżeli tak, to w jaki sposób i czy jedynie za pomocą usg?" Odpowiedź" "Rozumiem, że ma Pani na myśli określenia momentu wystąpienia owulacji, aby określić najkorzystniejszy moment do zapłodnienia." Czy ten lekarz potrafi czytać ze zrozumieniem? Przecież skoro kobieta pyta o datę zapłodnienia to znaczy że jest w ciąży! Po co jej teraz wiedzieć kiedy będzie miała owulację?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Aga 2010-04-23 (13:06) 7 lat 6 miesięcy 25 dni 18 godzin i 32 minuty temu

2 ciąże i 2 zagadki
Z tym, kiedy zaszło się w ciążę to niekiedy "wróżenie z fusów". W pierwszej ciąży mialam monitorowany cykl, lekarz stwierdził, że nie ma szans na dziecko - cykl bezowulacyjny. A tu minął termin miesiączki, robię test i niespodzianka (bardzo miła niespodzianka). Lekarz nie potrafił mi tego wytłumaczyć... Teraz ciąża nr 2 (chciana), 9 tydzień i z pomiarów wynika, że zaszłam w ciążę 2-3 dni po miesiączce? To dopiero zagadka. Wg mnie takie wyliczenia mają tylko sens u bardzo nielicznej grupy kobiet, których organizm działa jak w szwajcarskim zegarku. U mnie jest wrażliwy na stres, zmiany klimatu, podróże, przeziębienia itp. sprawy. Mogę jedynie ufać pigułkom, bo inaczej miałabym już drużynę piłkarską.

odpowiedz

0
0
~maggie 2009-11-20 (18:14) 7 lat 11 miesięcy 28 dni 13 godzin i 24 minuty temu

nie ma to jak fachowa porada
jak mnie to wkurza: przyjmuje sie ze cykl jest 28-dniowy... a jesli nie jest? ma to ogromne znaczenie jesli kobieta nie planuje ciazy! owulacja pojawia sie nie w 14 dniu cyklu tylko 14 dni PRZED koncem cyklu! dla cyklu 28-dniowego to jedno i to samo, ale dla cyklu 35-dniowego oznacza, ze owulacja bedzie w 21 dniu! To tydzien roznicy! Do wpadki wystarczajaca...

odpowiedz

0
1
~didżej 2009-12-07 (14:04) 7 lat 11 miesięcy 10 dni 17 godzin i 34 minuty temu

To proste!
Wystarczy sobie przypomnieć kiedy delikwentka była ostatni raz na dyskotece.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
2
~nikita 2009-12-06 (13:10) 7 lat 11 miesięcy 11 dni 18 godzin i 28 minut temu

prawda!!
zgadzam się:-) dwa miesiące przed planowana ciążą miałam cykle po 32-33 dni,czyli jakby licząc 14 dni przed końcem cyklu wychodzi że dzień owulacji przypada na 18-19 dzień cyklu.wcześniej miałam bardzo nie regularne miesiączki nawet 40-45 dniowe cykle i w moim przypadku nie sprawdziło się regularne planowanie rodziny.od 1 dnia cyklu zaszłam w ciążę najwcześniej możliwie w 26 dniu czyli w tydzień po planowanym 18-19 dniem owulacji(czyli prawdopodobnie cykl był39-40 dniowy) czyli jak ktoś ma nieregularne miesiączki nie da rady tak planować rodziny by uniknąć ciąży!! bo nigdy nawet jak myślimy że wiemy że mamy owulację nie możemy by tego pewni czy przypadkiem nie później. interesuje mnie tylko jak ciążę się liczy od miesiączki to jak liczą według 28 dniowego cyklu a tam różnica od okresu do zapłodnienia wynosi dodawane 14 dni to w moim przypadku dodaje się prawie miesiąc a to już jest duża różnica!!!-i powinni max dodawać 2 tygodnie od zapłodnienia czyli jak jestem niby 10/11 tydzień ciąży to powinno mi się odjąć te 2 tygodnie bo dziecko jest za małe jak na określony wiek przez lekarza(widoczne na usg było w 9/10 tygodniu) czyli planowany termin porodu też się na pewno zmieni i będzie później.takie jest moje zdanie i lekarze powinni się o więcej rzeczy wypytywać a nie robić wszystko z monotonni

odpowiedz