www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

zdrowie kobiety

Łożysko przodujące

Dzieci.pl 2012-04-16 14:39 3 opinii

Rozpoznanie: "łożysko przodujące", postawione najczęściej po wykonaniu badania usg lub po wystąpieniu krwawienia, budzi uzasadniony niepokój z uwagi na zagrożenie życia płodu i matki.

Łożysko przodujące

Kiedy mówimy o łożysku przodującym?
Jednym z powikłań ciąży jest usadowienie łożyska w nietypowym dla niego miejscu. Prawidłowo łożysko usadawia się w dnie macicy lub na przedniej albo tylnej ścianie macicy. O łożysku przodującym mówimy wtedy, gdy znajduje się ono nisko w macicy i w mniejszym lub większym stopniu pokrywa ujście wewnętrzne szyjki macicy.

Nazwa przodujące oznacza, że łożysko znajduje się całkowicie lub częściowo przed częścią przodującą płodu np. przed główką, jeżeli płód leży główką do dołu i zagradza płodowi drogę porodu. Często pacjentki mylą łożysko przodujące z łożyskiem położonym na przedniej ścianie macicy, a więc zupełnie prawidłowo.

Stopnie przodowania łożyska a zagrożenie dla matki i płodu
W zależności od stopnia pokrywania ujścia wewnętrznego szyjki macicy przez łożysko, możemy mówić o łożysku całkowicie przodującym, które całkowicie pokrywa ujście wewnętrzne szyjki macicy, częściowo przodującym, jeżeli zachodzi na ujście wewnętrzne, ale nie zakrywa w całości ujścia czy brzeżnie przodującym, jeżeli jedynie brzeg łożyska dochodzi do ujścia wewnętrznego szyjki macicy.

Taka lokalizacja łożyska nisko w macicy nad ujściem wewnętrznym szyjki macicy jest niekorzystna dla przebiegu ciąży, gdyż w momencie wystąpienia skurczów macicy, dochodzi do oddzielania łożyska, co objawia się krwawieniem i stanowi zagrożenie dla matki i płodu. Im bardziej łożysko pokrywa ujście wewnętrzne szyjki macicy, tym większe ryzyko powikłań w czasie ciąży i porodu.

Czynniki ryzyka łożyska przodującego
Bardziej predysponowane do wystąpienia tego powikłania są kobiety, u których w poprzedniej ciąży wystąpiło łożysko przodujące. Łożysko przodujące występuje częściej u kobiet, które już rodziły, zwłaszcza jeżeli rodziły wielokrotnie, a odstępy między porodami były krótkie, gdyż w błonie śluzowej, w miejscu zagnieżdżenia łożyska, zachodzą pewne zmiany, które powodują, że te obszary są mniej korzystne do ponownego zagnieżdżenia łożyska w kolejnej ciąży. Ryzyko łożyska przodującego jest też większe po przebytym cięciu cesarskim, po zapłodnieniu in vitro czy po wyłyżeczkowaniu jamy macicy po porodzie czy poronieniu. Do innych czynników ryzyka tej patologii należą wady płodu i ciąża mnoga.

Jakie są objawy łożyska przodującego?
Pierwszym objawem łożyska przodującego jest krwawienie występujące najczęściej powyżej 7 miesiąca ciąży bez wyraźniej przyczyny, w stanie zupełnego spokoju, podczas snu w nocy lub w ciągu dnia w czasie wykonywania zwykłych czynności. Krwawienie z reguły jest poprzedzone skurczem mięśnia macicy, ale nie zawsze odczuwalnym przez ciężarną.

Pierwsze krwawienie jest na ogół niewielkie, ostrzegawcze, ale każde następne, występujące najczęściej w odstępach kilkudniowych, jest obfitsze i wiąże się z większym zagrożeniem dla płodu i matki. Nieprawidłowemu usadowieniu łożyska towarzyszy często nieprawidłowe położenie płodu w jamie macicy, a więc położenie miednicowe, poprzeczne lub skośnie.

Jak i kiedy można rozpoznać łożysko przodujące?
Każde krwawienie w II i III trymestrze ciąży powinno być diagnozowane w kierunku łożyska przodującego. Zastosowanie diagnostyki ultrasonograficznej pozwala na rozpoznanie łożyska przodującego przed pojawieniem się pierwszego krwawienia. Pewne ultrasonograficzne rozpoznanie łożyska przodującego stawia się powyżej 20 tygodnia trwania ciąży. Dlatego wykonując badanie USG tzw. połówkowe, a wiec między 20 a 22 tygodniem ciąży, oprócz dokładnej oceny budowy płodu, lekarz musi określić położenie łożyska.

Przy podejrzeniu łożyska przodującego w badaniu ultrasonograficznym przezbrzusznym, należy wykonać usg przez pochwę, gdyż ocena przezpochwowa jest dokładniejsza i precyzyjniej określa stopień przodowania łożyska. Ocenę łożyska należy powtórzyć po około 4 tygodniach. Zdarza się bowiem, że w sytuacji częściowego czy brzeżnego przodowania łożyska, na skutek powiększania się macicy i rozciągania się dolnego odcinka macicy, łożysko może oddalić się od ujścia wewnętrznego szyjki macicy i przestać być łożyskiem przodującym. Dlatego zawsze należy w III trymestrze ciąży potwierdzić czy rzeczywiście mamy do czynienia z łożyskiem przodującym czy szczęśliwie łożysko oddaliło się na bezpieczną odległość od ujścia szyjki macicy i przodowanie łożyska już nie zagraża pacjentce.

Nowością w diagnostyce łożyska przodującego jest rezonans magnetyczny, ale dostępność jest mniejsza niż badania usg.

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Hanna Olszewska
autor porady:

Hanna Olszewska

ginekologia i położnictwo

Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~whitney 2013-02-14 (17:05) 4 lata 9 miesięcy 8 dni 15 godzin i 13 minut temu

Jestem w 27 t.c. z potwierdzonym łożyskiem przodującym. Krwawienia zaczęły się u mnie wcześnie, tj. w 21 t.c., kolejne wystąpiło w 23, 25 i teraz. Jestem przerażona częstotliwością tych krwotoków. Czy jest szansa aby przy tak częstych krwawieniach donosić bezpiecznie ciążę?

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi