www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

zdrowie kobiety

Logo dostawcy

Sprawdź, czy jesteś ojcem swoich dzieci

testDNA 2016-08-31 20:29 0 opinii

Wynik testu na ojcostwo udzieli pewnej odpowiedzi na pytanie, czy mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka. Niepewny ojciec może zdecydować się na badanie prywatne lub sądowe. Jego skuteczność w obu przypadkach jest taka sama. Wybór zależy przede wszystkim od tego, do czego potrzebny jest wynik.

Sprawdź, czy jesteś ojcem swoich dzieci

Jeśli tylko dla własnej informacji, to wystarczy zrobić test prywatny. Można go przeprowadzić nawet wysyłkowo. W przypadku, gdy potrzebujemy dowodu w sprawie, np. o ustalenie ojcostwa lub alimenty, najlepiej wykonać badanie z procedurą sądową. Próbki pobierane są wówczas obowiązkowo również od matki, a wszyscy uczestnicy badania okazują dokumenty tożsamości. Jeśli wymagania procedury nie mogą zostać spełnione, to wynik badania prywatnego można przedstawić jako wstępny dowód w sprawie.

Prywatny test na ojcostwo – wynik tak samo pewny z każdej próbki DNA

Dzięki temu do badania można dostarczyć próbki, które jest nam najłatwiej pobrać. Jeśli chcemy zapewnić dziecku komfort, wystarczy zebrać np. jego chusteczkę z katarem, włosy z cebulkami czy używaną szczoteczkę do zębów. Wynik w każdym przypadku będzie taki sam, ponieważ fragmenty DNA analizowane w testach ojcostwa nie zmieniają się, tak więc wszystkie próbki są dobrym nośnikiem materiału genetycznego.

Do prywatnego testu na ojcostwo próbki wystarczy pobrać od potencjalnego ojca i dziecka. Ważne jest wtedy, aby badanie było rozszerzone, czyli wykonane z 24 markerów DNA. Gwarantuje to, że wynik będzie pewny i jednoznaczny.

Aby zrealizować prywatny test na ojcostwo nie trzeba nawet wychodzić z domu. W zasadzie wszystko można załatwić „na odległość”, łącznie z odebraniem wyniku. Tym co charakteryzuje prywatny test na ojcostwo jest więc przede wszystkim komfort, wygoda i możliwość zachowania dyskrecji. Mimo nieformalnego sposobu pobierania próbek, rezultat prywatnego testu na ojcostwo może zostać wykorzystany w sądzie jako dowód wstępny, a jeśli strony sporu nie zgłaszają sprzeciwu, również jako główny dowód w sprawie.

Sposób pobrania materiału i rodzaj dostarczonej próbki nie ma żadnego wpływu na rezultat analizy. Dobrze przeprowadzone badanie DNA gwarantuje otrzymanie pewnego i jednoznacznego wyniku w każdej sytuacji.

Sądowy test na ojcostwo – w badaniu uczestniczy ojciec, dziecko oraz matka dziecka

Przed pobraniem próbek, co ma zawsze miejsce w placówce medycznej, wszystkie te osoby zobowiązane są okazać aktualne dokumenty tożsamości. Pobranie próbek odbywa się w obecności lekarza lub diagnosty upoważnionego przez eksperta ds. ustalania ojcostwa, pełniącego funkcję biegłego sądowego. Spisywany jest też protokół z pobrania, dołączany później do wyniku. Znajdują się na nim dane uczestników badania wraz z ich podpisami oraz podpisy świadków.

Dlaczego DNA, a nie grupa krwi? Na czym polegają testy na ojcostwo

Ponieważ DNA jest unikalne i dziedziczone po rodzicach, w przeciwieństwie do grupy krwi, która choć dziedziczna, nie jest cechą charakterystyczną tylko dla danego człowieka. Testy na ojcostwo polegają na porównaniu tego DNA u ojca i dziecka lub ojca, dziecka i matki. Bardziej konkretnie, utworzonych w toku analizy profili genetycznych. Taki profil stanowi zestaw określonych fragmentów DNA, zwanych markerami genetycznymi. Kiedyś większość laboratoriów badała16 markerów. Dziś coraz więcej firm decyduje się na zwiększenie ich liczby do 24. Pozwala to uzyskać pewny wynik, nawet jeśli próbki do badania oddały tylko dwie osoby. Polskie Towarzystwo Medycyny Sądowej i Kryminologii za pewny wynik uznaje natomiast taki, który potwierdza ojcostwo z prawdopodobieństwem wyższym niż 99.9999%. Udaje się go osiągnąć właśnie dzięki analizie 24 markerów DNA.

Testy na ojcostwo coraz bardziej popularne?

Żywe zainteresowanie testami na ojcostwo można zauważyć czytając choćby popularne fora internetowe. Piszą na nich zarówno mężczyźni, którzy mają wątpliwości co do swojego ojcostwa, jak i kobiety, których partnerzy albo nie chcą dobrowolnie uznać dziecka, albo same nie wiedzą, kto jest ojcem.

Internet pęka w szwach od opowieści mężczyzn, którzy postanowili rozwiać swoje wątpliwości w kwestii ojcostwa wykonując badania DNA. Tak było choćby w przypadku Maćka, który wplątał się w romans z Karoliną – wtedy jeszcze mężatką. Obydwoje byli po 30-tce. Poznali się przypadkiem na jakiejś imprezie. Przelotna znajomość szybko przerodziła się w „coś więcej”. Spotykali się w miarę regularnie. Po ok. roku ona oznajmiła, że jest w ciąży. Była pewna, że dziecko jest Maćka, z mężem już dawno przestały ją łączyć bliskie relacje. Problem pojawił się po porodzie, gdy trzeba było zarejestrować dziecko i wpisać do dokumentów ojca i prawnego opiekuna narodzonej dziewczynki. Z powodu braku rozwodu „z automatu” został nim obecny mąż Karoliny, choć było wiadomo, że prawda jest inna. Konieczne były badania DNA, które jednoznacznie zaprzeczyłyby jego ojcostwo. Tak się też stało. Po wykonaniu badań genetycznych Maciek otrzymał pełne prawa rodzicielskie.

Testy na ojcostwo –przyniosą spokój już w czasie ciąży

Najwcześniej ojcostwo można ustalić już od 10 tygodnia, na podstawie próbek krwi pobranych od matki i wymazu od ojca. Jest to jednak rozwiązanie dość drogie i nie każdy może sobie pozwolić na takie badanie. Tańszą alternatywą dla testów na ojcostwo z krwi jest test z płynu owodniowego lub fragmentu kosmówki. Wykonuje się go w nieco późniejszym okresie ciąży (ok. 15 tygodnia). Kosztuje jednak dużo mniej, a jest tak samo pewny, jak test na ojcostwo z krwi czy po porodzie. Część materiału może również trafić do badania na obecność wad genetycznych, w tym zespołu Downa i wielu innych. Rodzice otrzymują więc ważne informację na temat stanu zdrowia ich dziecka. Taki test można też zrobić z dowolnych próbek od rodziców: wymazu z policzka, maszynki do golenia, szczoteczki do zębów oraz wielu innych.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!