www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

w ciąży

Infekcje w ciąży zwiększają ryzyko padaczki u dzieci

Dzieci.pl 2013-10-07 12:16 9 opinii

Padaczka jest jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób wieku niemowlęcego, dziecięcego i młodzieńczego. U dzieci, które na nią cierpią, występuje wysokie ryzyko zaburzeń funkcji poznawczych oraz emocjonalnych, co nie pozostaje bez wpływu na wyniki w szkole, a także na umiejętności adaptacyjne dziecka w środowisku.

Infekcje w ciąży zwiększają ryzyko padaczki u dzieci

Co to jest epilepsja?
Epilepsja to choroba objawiająca się napadami padaczkowymi. Te zaś to nic innego jak przejściowe zaburzenia w czynności mózgu, których efektem są gwałtowne wyładowania bioelektryczne w komórkach nerwowych.

Przyczyny i rodzaje padaczki
Epilepsja nie jest chorobą dziedziczną. W większości przypadków etiologia choroby jest trudna do jednoznacznego ustalenia. Można jedynie wskazać pewne czynniki, które predysponują do wystąpienia napadów padaczkowych, a jest ich wiele. Mogą być spowodowane wystąpieniem urazów mózgu, przeprowadzeniem operacji na otwartym mózgu (np. w przypadku tętniaków, nowotworu), zmianami hormonalnymi, stanami gorączkowymi, niedotlenieniem, hipoglikemią (niedocukrzeniem), zaburzeniami wodno-elektrolitowymi i innymi czynnikami. Rodzajów padaczki jest bardzo wiele. Objawy i etiologia może być różna w zależności od wieku, a nawet od płci. Nie każda osoba cierpiąca na epilepsję będzie tak samo odczuwała skutki choroby.

Czynniki zwiększające ryzyko zachorowań
Naukowcy z Uniwersytetu Aarhus w Danii po przeprowadzeniu serii badań doszli do wniosku, że pewne infekcje, które kobieta przechodzi w ciąży, mogą zwiększać ryzyko zachorowania dziecka na padaczkę. Stwierdzili, że na nieprawidłowy rozwój mózgu płodu mają wpływ cytokiny wytwarzane przez układ odpornościowy matki podczas infekcji, zwłaszcza tych dotyczących układu moczowo-płciowego.

Niebezpieczne infekcje
Odmiedniczkowe zapalenie nerek
Jest to jedna z cięższych chorób układu moczowego, która może prowadzić do przewlekłej niewydolności nerek. Zwróć uwagę, jeśli doskwiera ci ból w lędźwiach, promieniujący do pachwiny, gorączka (37-38 stopni), dreszcze, nudności, wymioty, a przy tym parcie na pęcherz, pieczenie i ból przy oddawaniu moczu oraz osłabienie. Gdy zauważysz te objawy, koniecznie musisz zacząć stosować kurację antybiotykową i odpowiednio się nawadniać.

Polub dzieci.pl na Facebooku

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Anita Demianowicz
autor porady:

Anita Demianowicz

Dietetyka, Pedagogika

Opinie (9)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~jola 2013-10-09 (23:10) 4 lata 12 dni 14 godzin i 32 minuty temu

mam dziecko cierpiące na padaczkę(traci przytomność) rokowania i wyniki ostatnich badań są bardzo dobre,być może powoli będą odstawiane leki,do dziś się zastanawiamy czemu zachorowała...,tu coś jest albo właśnie infekcje(miałam) albo niedotlenienie(w sumie skurcze miałam 3 dni)albo szczepienie(zdarzyło się to po raz pierwszy po ostatnim) nie jestem w stanie dociec

odpowiedz

10
1
~Blanka 2013-10-09 (20:36) 4 lata 12 dni 17 godzin i 6 minut temu

Ludzie z wp, co Wy piszecie?! Odczepcie się już od tej padaczki! Co artykuł to padaczka. Napiszcie o hemoroidach albo o nietrzymaniu moczu u dziennikarzy, którym płacą od kliknięcia w ich artykuł. Tytuł jest tylko dalej nic nie ma. Nie byłoby fajnie czasem odbić się od bruku?? Mam padaczkę od 17 lat. SIEDEMNASTU LAT podczas których zdążyłam SKOŃCZYĆ TECHNICZNE STUDIA, podjąć pracę jako INŻYNIER i WZIĄĆ ŚLUB. NIE JESTEM niedorozwojem z zaburzeniami funkcji poznawczych!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
1
~aga 2013-10-09 (22:23) 4 lata 12 dni 15 godzin i 19 minut temu

Co raz to lepsze bzdury wypisują aż szkoda czytać przeginaja i to ostro brak słów....

odpowiedz

2
3
~ann 2013-10-09 (20:05) 4 lata 12 dni 17 godzin i 37 minut temu

Szkoda że autor "zapomniał" napisać o innych przyczynach.. WIELE MATEK ZGŁASZAŁO POJAWIENIE SIĘ PADACZKI PO SZCZEPIENIU!!! Nie dajcie się zastraszyć i piszcie o tym.

odpowiedz

12
2
~tosia 2013-10-09 (17:40) 4 lata 12 dni 20 godzin i 2 minuty temu

ten artykuł wywołuje we mnie niesmak , nie wiem dlaczego ale gdzie bym nie włączyła to na wp. czytam że jakaś szczepionka lub choroba wywołuje epilepsję . LUDZIE CO WY PISZECIE????????!!!!!! CZY KTOŚ Z WAS NA TO CHORUJE ????????? DLACZEGO TAKIE RZECZY WIPISUJECIE????? KTO WAM DAJE TAKIE PRAWO ? Czy pan lub pani która ten artykuł pisze nie rozumie że ktoś choruje na tą chorobę I JEST ZUPEŁNIE NORMALNY!!!!!! ROBICIE Z PADACZKI JAKIŚ WYROK ŚMIERCI TO NIE JEST SM !!!!!!!!ANI CHOROBA psychiczna PRZEZ TAKIE ARTYKUŁY NIKT PRACY NIE MOŻE ZNALEŹĆ

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
7
~Bobek 2013-10-08 (08:18) 4 lata 14 dni 5 godzin i 24 minuty temu

Jeśli chcesz zlokalizować swojego znajomego, wejdź w link: lokalizacja-telefonu.pl/iwtj <--- wystarczy podać jego nr. telefonu. xx

odpowiedz