www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

w ciąży

Tanie testy na ojcostwo. Sprawdź ile kosztują testy DNA i na co uważać

Dzieci.pl 2015-12-08 08:58 1 opinii

Wynosząca nawet 1500 zł różnica w cenie testów na ojcostwo wynika nie tylko z marży danej firmy, ale też z procedur bezpieczeństwa takich jak podwójna kontrola próbki. Szukając tańszych ofert pamiętajmy, że najważniejsza jest pewność wyniku. Podpowiadamy jak ją sprawdzić i co faktycznie wpływa na cenę testów ojcostwa.

Tanie testy na ojcostwo. Sprawdź ile kosztują testy DNA i na co uważać

Zanim zapytamy, czy cena może być jeszcze niższa, spójrzmy na to z innej strony. To czy mężczyzna jest biologicznym ojcem dziecka ma ogromny wpływ na życie całych rodzin. Nie może być mowy o żadnej pomyłce. Wybierając badanie ojcostwa należy kierować się nie tylko niską ceną, a przede wszystkim pewnością wyniku, jaką może zapewnić dane laboratorium. Na co więc zwrócić uwagę?

Pewny wynik testu ojcostwa potwierdzają certyfikaty

Dla testów DNA na ojcostwo szczególne istotne są certyfikaty GEDNAP [1] . Podobnie ISFG i praca zgodnie z systemem jakości z normami ISO17025:2005 – akredytację w tym zakresie posiadają zwykle Zakłady Medycyny Sądowej. Certyfikaty świadczą o tym, że laboratorium poddaje się zewnętrznej kontroli. Warto przy tym sprawdzić, czy są aktualne na dany rok! Natomiast o wiarygodności wyniku nie będzie świadczył ISO9001, który reguluje takie kwestie jak zarządzanie i obsługa klienta.

Każde laboratorium w Polsce, nie tylko genetyczne, wpisane jest do ewidencji Krajowej Izby Diagnostów Laboratoryjnych. Sam wpis jest oczywiście bardzo ważny, natomiast warto wiedzieć, że jego data nie musi pokrywać się z datą rozpoczęcia wykonywania badań genetycznych w kierunku ustalenia ojcostwa.

Najważniejsze jest doświadczenie w…. testach DNA na ojcostwo

Wykonywanie testów DNA na ojcostwo wymaga dużego doświadczenia, zwłaszcza w niestandardowych przypadkach np. po śmierci badanej osoby. Naturalne jest, że może go zabraknąć osobom bez odpowiedniej praktyki. Warto więc sprawdzić czy podawana liczba badań dotyczy interesującego nas rodzaju testów, a nie badań medycznych.

Doświadczenie laboratorium może być wzbogacane poprzez współpracę z innymi ośrodkami. Oczywiście nie mówimy tu o sytuacji, kiedy firma jest tylko pośrednikiem zagranicznego laboratorium. Współpraca z innymi laboratoriami umożliwia pogłębianie wiedzy i umiejętności, a przez to zwiększenie zakresu badań i dopasowania do indywidualnej sytuacji pacjenta.

Są testy na ojcostwo dokładne i dokładniejsze!

W testach ojcostwa analiza 16 markerów DNA jest zwykle wystarczająca. Jednak coraz więcej laboratoriów zwiększa ich liczbę do 24 ponieważ pozwala to uzyskać wynik 1000 razy dokładniejszy. Ma to szczególne znaczenie gdy w badaniu bierze udział tylko ojciec i dziecko – zmniejsza prawdopodobieństwo uzyskania wyniku wstępnie niejednoznacznego i ewentualnej konieczności włączenia do badania matki. Sprawdźmy więc wcześniej, czy w tańszym badaniu analizowana będzie taka liczba markerów, na jakiej nam zależy.

W przypadku uzyskania rezultatu wykluczającego ojcostwo niektóre laboratoria przeprowadzają tzw. podwójną kontrolę próbki. Polega to na powtórzeniu badania z wykorzystaniem drugiej próbki i wymaga pobrania dwóch próbek od każdego uczestnika badania. Zwiększa to koszt analizy dla laboratorium (m.in. większe zużycie odczynników), ale co ważniejsze - wyklucza błąd „ludzki” polegający np. na zamianie próbek.

Sam wynik to nie wszystko. Dowodem jest profil genetyczny

Dołączenie profilu genetycznego i wyniku analizy statystycznej jest prawdziwym dowodem wykonania badania i nie ma właściwie racjonalnych powodów, aby tego nie robić. Tymczasem nie wszystkie laboratoria przedstawiają jednak te dokumenty i warto o to dopytać. Może wiązać się to z dodatkową opłatą lub być w standardzie.

Uważaj na zbyt drogi test ojcostwa do sądu

Zbyt duża różnica ceny może sugerować, że w prywatnym teście odczynniki są zamieniane innymi! O obawach dotyczących wykorzystania niewłaściwych odczynników w najtańszych testach mówił ostatnio genetyk, profesor Tomasz Grzybowski [2]. Analiza genetyczna w przypadku testu do celów prywatnych i do sądu wygląda tak samo. Badanie sądowe droższe jest ze względu na konieczność zaangażowania świadków i biegłego sądowego. Nie powinno to generować dużej różnicy w stosunku do całkowitej ceny badania.

Testy na ojcostwo za 500 zł? Taniej może znaczyć drożej

Jeśli interesuje nas jak najniższa cena, warto upewnić się, czy ostatecznie nie zapłacimy więcej. Może się okazać, że tania oferta jest mocno ograniczona i za wszystko musimy dopłacać – za zestaw do testu, za wysyłkę wyniku, za profile genetyczne na wyniku itp. Może też zdarzyć się, że źle pobierzemy próbkę od dziecka. Jeżeli zależy nam na niskiej cenie, sprawdźmy wcześniej czy nie dopłacimy wtedy za powtórzenie analizy. Sprecyzujmy też, jak bardzo zależy nam na krótkim czasie oczekiwania na wynik - przy tańszym badaniu może się okazać, że jest dłuższy! Warto dodać, że w przypadku niektórych ofert płatność za całe badanie musi być uregulowana „z góry”, a nie po zakończeniu badania.

Płaci się również za poziom obsługi

Okazuje się, że na nasze zadowolenie z usług danej firmy ogromny wpływ ma poziom obsługi klienta. Co więcej, płacąc wyższą cenę możemy więcej wymagać i faktycznie zwykle wiąże się to z większą elastycznością w dopasowaniu do naszych potrzeb. Jak obsługa będzie wyglądać w przypadku najtańszych ofert? Sprawdźmy wcześniej, czy uzyskamy pomoc o każdej porze nawet w dni wolne, czy konsultanci mają dużą wiedzę i jeszcze więcej cierpliwości, oraz jak dbają o dyskrecję. Nie zapomnijmy dopytać, czy porady są bezpłatne!

Laboratorium, które zarabia mniej z powodu znacznego obniżenia cen badań, może mieć mniejsze możliwości podnoszenia jakości usług i inwestycji w pracowników. Oferta cenowa dużo niższa od pozostałych na rynku, może być sygnałem, że właśnie takie obszary działalności jeśli nie są zaniedbywane, to przynajmniej niedostatecznie rozwijane. Jeżeli chcemy być otoczeni kompleksową opieką, dopytajmy czy będzie ona nam zapewniona – łącznie z pomocą psychologa, mediatora, genetyka (na wypadek, gdyby w badaniu wyszła jakaś nieprawidłowość związana z DNA, nie zostaniemy z tym sami) i prawnika (test DNA może być tylko elementem procesu ustalenia ojcostwa).

Na koniec, nie zapomnijmy o referencjach wystawionych przez sąd czy ośrodki medyczne. z którymi współpracuje laboratorium. Przyjrzyjmy się też informacjom na stronie internetowej, która jest wizytówką firmy. Naszą czujność powinny wzbudzić liczby nie poparte źródłami czy prezentowanie standardowego elementu każdego testu na ojcostwo jako wartość dodaną w ofercie (np. badanie chromosomu płci, które daje nam gwarancję sprawdzenia, czy próbki nie zostały podmienione). Takie próby zwrócenia uwagi na ofertę mogą świadczyć, że brakuje jej czegoś w bardziej istotnym obszarze.

Podsumowując – niskie ceny badań z pewnością przyciągają jednak upewnijmy się, czy za niską cenę dostaniemy dokładnie to, na czym nam zależy!

Monika Podsiadło
Źródła:
[1] https://pl.wikipedia.org
[2] Andrzej Fedorowicz [25.03.2015] Badania genetyczne. Zbyt tani test na ojcostwo. Wyborcza.pl

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Armen 2016-07-07 (13:15) 1 rok 3 miesiące 14 dni 17 godzin i 18 minut temu

Badania genetyczne nie są tanie ale warto je robić. Między innymi dlatego by poznać swoje ryzyko zachorowania na jakąś poważną chorobę. W Polsce staje się to popularniejsze i można je wykonać np na zdrowegeny.pl. Fajnie że możemy sami zdecydować czy chcemy się poddać takiemu badaniu czy nie

odpowiedz