www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

w ciąży

Uważaj na cukrzycę w ciąży!

Materiał prasowy 2016-04-27 14:37 0 opinii

Cukrzyca to poważne rozpoznanie i poważny problem. U kobiet w ciąży nabiera szczególnego znaczenia, gdyż dotyczy nie tylko samej matki, ale także rozwijającego się w niej dziecka. Cukrzyca ciążowa pojawia się u jednej na sto kobiet oczekujących dziecka. Bagatelizowana może przynieść poważne powikłania, jednakże leczona jest w pełni bezpieczna zarówno dla kobiety, jak i maluszka. Dzięki prostym badaniom, łatwo ją wykryjesz i skutecznie zapobiegniesz jej skutkom. Cukrzyca w ciąży ma to do siebie, że w większości przypadków całkowicie ustępuje tuż po rozwiązaniu. Niestety... Jej pojawienie się zwiększa ryzyko ponownego wystąpienia choroby przy kolejnej ciąży oraz zachorowania w przyszłości na cukrzycę typu 2. Aby temu zapobiec, należy zmienić styl życia po porodzie - zadbać o zdrową i lekkostrawna dietę, więcej się ruszać i nie dopuścić do nadwagi. Czym dokładnie jest cukrzyca w ciąży, jakie są objawy cukrzycy ciążowe, a także jakie są konsekwencje cukrzycy ciążowej? O tym w poniższym artykule.

Uważaj na cukrzycę w ciąży!

Skąd ta cukrzyca?

Cukrzyca w ciąży charakteryzuje się wysokim poziomem cukru we krwi. Wynika to głównie z tego, że wytwarzana przez trzustkę insulina, nie obniża wystarczająco jego poziomu. Mówiąc bardziej obrazowo - ilość glukozy we krwi kobiety ciężarnej gwałtownie wzrasta, ale komórki ciała nie są w stanie zrobić z niej użytku. Organizm zaczyna więc czerpać energię z tłuszczów i białek. Produktem spalania tych substancji są ketony, które powodują zaburzenia w funkcjonowaniu wielu narządów. Niestety zarówno duży wzrost, jak również drastyczny spadek poziomu glukozy we krwi potrafi być bardzo niebezpieczny. O ile ten pierwszy może spowodować śpiączkę cukrzycową, o tyle drugi odpowiedzialny jest za śpiączkę hipoglikemiczną.

Czynniki ryzyka zachorowania na cukrzycę ciążową

Niektóre kobiety są bardziej narażone na cukrzycę ciążową, inne mniej. Do grupy zwiększonego ryzyka zalicza się kobiety otyłe, powyżej 35 roku życia oraz takie, u których w rodzinie zdarzały się przypadki wystąpienia cukrzycy ciężarnych. Ryzyko wystąpienia cukrzycy w ciąży wzrasta również w momencie, kiedy kobieta urodziła w poprzedniej ciąży duże dziecko (powyżej 4,5kg), choruje na zespół policystycznych jajników lub przechodziła już cukrzycę w poprzedniej ciąży. Ryzykiem zachorowania mogą być także: choroby nerek, nadciśnienie, nietolerancja glukozy w wywiadzie, choroby endokrynologiczne.

Typowe objawy cukrzycy ciążowej

Cukrzyca ciążowa objawia się w dość charakterystyczny sposób. O pojawieniu się choroby mogą świadczyć następujące symptomy: częste oddawanie moczu, nadmierne pragnienie i przewlekłe zmęczenie. Typowe objawy cukrzycy ciążowej to także zaburzenia widzenia, częste infekcje pochwy i skóry, a także częste mdłości.

Skutki cukrzycy ciążowej u matki i dziecka

Konsekwencje cukrzycy ciążowej, którą zbagatelizujesz i nie zaczniesz leczyć są bardzo poważne. Komplikacje mogą dotyczyć zarówno ciebie, jak i twojego dziecka. Nieleczona lub niewłaściwie leczona cukrzyca ciążowa może wywołać przedwczesny poród, poważne infekcje dróg moczowych, zwiększoną ilość płynu owodniowego, nadciśnienie oraz zwiększenie postępu przewlekłych powikłań cukrzycy. Może także wymusić cesarskie cięcie, a nawet spowodować poronienie.

Bardzo poważnym powikłaniem są także zgony okołoporodowe noworodków z powodu dużych wad wrodzonych płodów (wady serca, układu nerwowego, układu kostno-stawowo, mięśniowego, nerek i przewodu pokarmowego). Dodatkowo może wystąpić IUGR, czyli zahamowanie wewnątrzmacicznego wzrostu płodu. Konsekwencje cukrzycy ciążowej u dzieci to przede wszystkim wyraźne opóźnienia rozwoju płodu, opóźnione dojrzewanie płodu, a także zaburzony metabolizm noworodków.

Jak rozpoznać cukrzycę ciążową?

Cukrzyca w ciąży może być wykryta w bardzo prosty i szybki sposób. Wystarczy tylko regularnie wykonywać badania, które zalecane są dla kobiet spodziewających się dziecka. Jakie dokładnie są to badania? Na samym początku dobrze jest sprawdzić poziom glukozy w surowicy krwi na czczo. Następnie co miesiąc należy wykonywać badanie ogólne moczu. Nie powinno być w nim cukru, choć oczywiście mogą zdarzyć się odstępstwa od normy, określane mianem fizjologicznego cukromoczu. Pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży zaleca się sprawdzenie stężenia glukozy we krwi po wypiciu specjalnego roztworu glukozy. Bardzo ważnym badaniem jest także test diagnostyczny, zwany testem obciążenia glukozą.

Cukrzyca - co dalej?

Jeśli badania wykażą obecność cukrzycy ciążowej, wówczas kobieta otrzymuje skierowanie do poradni diabetologicznej. Pierwszym krokiem w walce z cukrzycą ciążową jest zmiana diety. Przede wszystkim należy ograniczyć ilość cukrów prostych, a więc owoców, soków owocowych i słodyczy. Na zakazanej liście znajdują się także tłuste mleko, białe pieczywo, tłuste mięsa i miód. W zamian poleca się chude mięsa, ryby, pieczywo razowe i niektóre warzywa.

Oczywiście diety nie wolno zmienić samodzielnie. Musi to zrobić specjalista, który dobierze dietę odpowiednią dla konkretnego okresu ciąży, masy ciała kobiety oraz aktywności fizycznej ciężarnej. Tak naprawdę dieta kobiety, u której wykryta została cukrzyca ciążowa, opiera się na trzech głównych filarach. Pierwszy filar to zjadanie od 5 do 6 posiłków w miarę regularnych odstępach czasowych. Drugi filar to unikanie zbyt długich przerw między posiłkami. Trzeci zakłada rezygnację ze słodyczy i potraw zawierających cukier.

Konieczne jest również mierzenie kilka razy dziennie poziomu cukru we krwi. Zazwyczaj pierwsze mierzenie odbywa się rano na czczo, a kolejne godzinę po każdym posiłku. W tym celu kobiety ciężarne dostają glukometr, czyli aparat do pomiaru glukozy w kropli krwi pobranej z opuszki palca. Poziom cukru na czczo nie powinien przekroczyć 90 mg%, a po posiłkach – 120 mg%. Lekarze zalecają też systematyczne kontrolowanie zdrowia płodu. Najczęściej są to badania nieinwazyjne. Warto również wykonywać badania ultrasonograficzne, by określać wagę dziecka.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!