www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

w ciąży

Wymioty i brak miesiączki. Czy to na pewno ciąża?

Dzieci.pl 2011-08-05 10:03 2 opinii

Najczęściej pierwsze objawy, które mogłyby wskazywać na ciążę, wcale tej ciąży nie zwiastują. Większość symptomów można zaobserwować dopiero po kilku tygodniach - sugerowanie się objawami występującymi w pierwszych dniach od domniemanego zapłodnienia spowodowane jest niepokojem i silnymi emocjami wynikającymi ze stanu oczekiwania.

Wymioty i brak miesiączki. Czy to na pewno ciąża?

Niepokój u kobiet, które podejrzewają, że doszło do zapłodnienia, najczęściej wynika z braku krwawienia miesiączkowego, zwłaszcza w sytuacji, gdy wcześniejsze cykle były regularne. Jednak spóźniający się okres nie zawsze świadczy o tym, że do zapłodnienia doszło.

- Ciąża jest tylko jednym z wielu powodów, dla których okres się spóźnia lub w ogóle się nie pojawia - potwierdza Kinga Ziółkowska, ginekolog i ekspert w serwisie Kobiecyporadnik.pl. - Do najczęstszych przyczyn należą odchudzanie i anoreksja, choroba, stres, nadmierny wysiłek fizyczny, zmiana klimatu, podróż, zaburzenia hormonalne, nadwaga, odstawienie pigułek antykoncepcyjnych, stosowanie niektórych leków - dodaje. Należy również pamiętać, że jeden, dwa cykle w roku mogą być bezowulacyjne - właśnie wtedy do krwawienia nie dochodzi. Z wiekiem takich pustych cykli jest coraz więcej. Krwawienie może nie wystąpić również w wyniku wyjęcia spirali wewnątrzmacicznej.

I odwrotnie...

Zdarza się również, że kobieta jest w ciąży, a krwawienia występują. Najczęściej około 11 - 12 dnia od zapłodnienia dochodzi do drobnego krwawienia z dróg rodnych (sugerującego krwawienie miesiączkowe), które w późniejszym czasie może powodować trudności w ustaleniu daty porodu. Część kobiet miewa po zapłodnieniu trzy, nawet cztery krwawienia w terminach przypadających na okres menstruacji. To zjawisko wyjaśnia ginekolog:

- Na początku ciąży może dojść do niewielkiego plamienia, nie jest to jednak menstruacja, ale krwawienie związane np. z zagnieżdżaniem się zarodka albo przemianami hormonalnymi. Takie małe plamienia nie są groźne dla prawidłowego przebiegu ciąży, poronienie natomiast, wiąże się zwykle z obfitym i bolesnym krwawieniem - tłumaczy Ziółkowska.

Nudności i ślinotok

Do pozostałych, częstych objawów odczuwanych przez kobiety należą: nudności, wymioty, zgaga. Nudności i wymioty występują od 6.-8. tygodnia ciąży i zazwyczaj trwają do 12.-14. tygodnia. Należy podkreślić, że wymioty i nudności nie są symptomami ciąży w pierwszych dniach po zapłodnieniu. Występują dopiero po 6 tygodniu. Najbardziej narażone są na nie kobiety spodziewające się pierwszego dziecka, te, które zaszły w ciążę mnogą oraz bardzo wyczulone na zapachy. Mogą się również pojawić wzdęcia brzucha oraz nadmierna senność, zwłaszcza w godzinach popołudniowych. Inne objawy subiektywne to zmęczenie, drażliwość, nadpobudliwość, bolesność gruczołów piersiowych od 6. tygodnia ciąży.

Przebarwienia

U niektórych kobiet w pierwszych tygodniach ciąży pojawiają się przebarwienia skórne - następuje zmiana pigmentacji skóry. Na wargach sromowych, brodawkach, linii biegnącej od pępka do spojenia łonowego, mogą pojawić się przebarwienia na twarzy. Większość przebarwień pigmentacyjnych występujących w czasie ciąży zanika samoistnie w kilka dni po porodzie. Jeśli kobieta posiada blizny, znamiona i piegi - często stają się one bardziej widoczne.

Prawdopodobnie jesteś w ciąży, gdy...

Powyższe objawy nie dają pewności, że kobieta jest w ciąży. Istnieją takie, które są bardziej prawdopodobne. Należy do nich podwyższona temperatura ciała (ponad 37°C), utrzymująca się przez minimum 2-3 tygodnie po owulacji. Do innych prawdopodobnych objawów należą zmiany w gruczołach piersiowych - powiększenie, obrzmienie, wzrost napięcia, poszerzenie naczyń żylnych widocznych pod skórą, przebarwienie brodawek i obwódek piersiowych. Około ósmego tygodnia, piersi stają się bardziej wrażliwe, bolesne, staję się także pełniejsze, a dookoła brodawek powstają niewielkie guzki - ujścia gruczołów łojowych.

W trakcie badania ginekologicznego lekarz stwierdza zmiany w wyglądzie narządów płciowych (rozpulchnienie). W ósmym tygodniu ciąży macica jest już powiększona mniej więcej do rozmiaru pomarańczy. Dziecko ma ok. 4,5 cm. Należy zdawać sobie sprawę, że w pierwszych dniach ciąży kobieta bez wizyty u lekarza nie może być pewna, że jest w ciąży. Ważną rolę spełnia tutaj test ciążowy. Nie dają one 100% pewności, jednak jego skuteczność jest bardzo wysoka. Testy należy stosować zgodnie z instrukcją i w określonym czasie od owulacji. Najwcześniejsze wykrywają ciążę już po około tygodniu od zapłodnienia. Aby uzyskać pewność, warto jednak poczekać na termin spodziewanej miesiączki, czyli właściwą dla każdej kobiety liczbę dni po owulacji. Pierwsze USG potwierdzające ciążę lekarz przeprowadza zazwyczaj między 6. i 8. tygodniem ciąży - wówczas przyszli rodzice mogą zobaczyć bijące serduszko dziecka.

Inspiracje:
Nancy Evans: "Ciąża i poród od A do Z"
Sharon Mazel, Heidi Murkoff: "W oczekiwaniu na dziecko"

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO NAS!


Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~lolita 2013-11-06 (23:38) 3 lata 10 miesięcy 12 dni 23 godziny i 7 minut temu

Ja to takie objawy mam co miesiac, gdy tylko zbliża się testowanie :) a tak na poważnie to na ovufriend.pl widze jakie jest prawdopodobieństwo ciąży w danym cyklu i w sumie wiem czego się spodziewać ;)

odpowiedz

1
1
~?? 2011-08-18 (16:04) 6 lat 1 miesiąc 1 dzień 6 godzin i 41 minut temu

a nie lepiej zrobic test?

odpowiedz