www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

poród i połóg

Jeśli poród, to w Przyszpitalnym Domu Narodzin

Dzieci.pl 2012-12-31 10:02 4 opinii

Przyszpitalny Dom Narodzin to nowa propozycja dla kobiet, które marzą o naturalnym porodzie w warunkach intymnych, zbliżonych do domowych. Jest to forma pośrednia pomiędzy porodem szpitalnym a domowym.

Jeśli poród, to w Przyszpitalnym Domu Narodzin

Pokoje porodowe mają wystrój domowej sypialni i zabierają w podróż do Londynu, Paryża i Rzymu - bo właśnie w takiej scenerii zostały urządzone. Kobiety, które chciałyby urodzić w domu, ale obawiają się, że w sytuacji powikłań transfer do szpitala zajmie zbyt dużo czasu lub też ich warunki mieszkaniowe utrudniają powitanie nowego członka rodziny w domowym zaciszu, mogą skorzystać z tej propozycji przy warszawskim Szpitalu św. Zofii.

Dom Narodzin to również miejsce dla kobiet, które nie chcą rodzić podłączone do monitora nieustannie rejestrującego tętno dziecka czy podlegać innym procedurom medycznym. Co ciekawe, poród w Przyszpitalnym Domu Narodzin nie wiąże się z żadnymi opłatami. Istnieje jednak szereg przeciwwskazań, z powodu których kobieta może nie zostać zakwalifikowana do rodzenia w PDN. Dlatego kobiety, które chcą tam rodzić, muszą wcześniej (ok. 36 tyg. ciąży) udać się na konsultację w poradni przyszpitalnej, podczas której lekarz i położna indywidualnie rozpatrzą możliwość odbycia porodu w PDN.

Przeciwwskazania do porodu w Przyszpitalnym Domu Narodzin:
- ciężkie choroby matki (układu krążenia, oddechowego, pokarmowego, moczowego, endokrynologiczne, nowotworowe, zakaźne, neurologiczne, psychiczne, metaboliczne) mogące mieć wpływ na przebieg porodu;
- stan po zapłodnieniu pozaustrojowym lub długoletnim leczeniu niepłodności lub powyżej 2 poronień w wywiadzie;
- urodzenie wcześniej dziecka martwego lub z urazem okołoporodowym;
- stan po operacjach macicy (również cięciu cesarskim);
- stan po poważnych uszkodzeniach dróg rodnych, atonii macicy, krwotoku położniczym, zaburzeniach krzepnięcia, drgawkach, stanach zatorowo–zakrzepowych;
- ciężarna jest wieloródką - powyżej 4 porodów;
- ciężarna ma powyżej 40 lat lub jest niepełnoletnia;
- nadużywanie środków odurzających i alkoholu;
- nadciśnienie tętnicze, białkomocz, odmiedniczkowe zapalenie nerek przebyte w ciąży;
- niedokrwistość ze stężeniem hemoglobiny poniżej 10 g/dl;
- cukrzyca;
- istotne klinicznie krwawienie przed porodem;
- infekcja z gorączką powyżej 38°C w okresie okołoporodowym;
- konflikt serologiczny;
- szacowana masa płodu poniżej 2500 g lub powyżej 4200g (stosunek AC/HC > 4 cm w USG);
- zwiększona (AFI>20) lub zmniejszona (AFI < 5) ilość płynu owodniowego;
- początek porodu przed ukończeniem 37 i po ukończeniu 42 tygodnia ciąży;
- położenie inne niż główkowe w momencie rozpoczęcia porodu;
- ciąża mnoga;
- opryszczka genitalna lub kłykciny kończyste;
- konieczność indukcji porodu.

Na konsultację kwalifikacyjną można się zapisać dzwoniąc pod numer 22 53 69 300 (wew. 2) i prosząc o „wizytę kwalifikacyjną do Przyszpitalnego Domu Narodzin”. Jest ona bezpłatna dla osób ubezpieczonych w NFZ. Należy zabrać ze sobą: dowód osobisty lub inny dowód tożsamości, kartę przebiegu ciąży, aktualny dokument potwierdzający ubezpieczenie (od 1 stycznia 2013 r. nie będzie on konieczny), wyniki badań laboratoryjnych z przebiegu ciąży, wyniki badań USG.

Wybierając Dom Narodzin należy pamiętać, że w tym miejscu nie są podejmowane żadne interwencje medyczne, mające na celu przyspieszenie porodu czy złagodzenie bólu (np. znieczulenie zewnątrzoponowe). Kobieta rodzi w swoim własnym rytmie.
Poród prowadzi doświadczona położna, jeśli zaobserwuje jakiekolwiek nieprawidłowości, pacjentka przeniesiona będzie do Bloku Porodowego w szpitalu. Taki transfer najczęściej nie oznacza konieczności zakończenia porodu za pomocą cięcia cesarskiego lecz dalszą opiekę w warunkach umożliwiających skorzystanie np. ze znieczulenia zewnątrzoponowego, farmakologicznej stymulacji porodu lub wzmożonego nadzoru medycznego.

Po porodzie opiekę nad matką i jej dzieckiem sprawują położne. Noworodek badany jest codziennie przez lekarza pediatrę. Jeśli kobieta życzy sobie opuścić dom narodzin wcześniej, po fizjologicznym porodzie możliwe jest to po 24 godzinach od urodzenia dziecka, wówczas jednak mama i noworodek muszą przyjechjac do szpitala drugi raz - w okresie od 3 do 6 doby po porodzie, aby lekarz mógł dokonać oceny stanu ogólnego, emocjonalnego i położniczego mamy, przebiegu laktacji, masy ciała dziecka, przebiegu żółtaczki fizjologicznej noworodka... Podczas wizyty wykonane zostaną testy przesiewowe w kierunku fenyloketonurii, hypotyreozy, mukowiscydozy oraz badanie słuchu noworodka.
Szpital Specjalistyczny św. Zofii mieści się w Warszawie przy ul. Żelaznej 90. kas
na podst. mat. Szpitala św Zofii w Warszawie

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~paryżanka 2013-02-19 (20:27) 4 lata 7 miesięcy 27 dni 5 godzin i 31 minut temu

Urodziłam w Paryżu i polecam bardzo.

odpowiedz

2
0
~urodziłam w Rzymie 2013-02-05 (17:57) 4 lata 8 miesięcy 11 dni 8 godzin i 1 minutę temu

Wiem, już tam rodziłam , aczkolwiek jak już załatwiłam sprawy na izbie przyjęć to do sali dotarłam ze skurczami partymi..i już urodziłam bez rozglądania się za wanną czy drabinką... pozdrawiam położne.. mąż też był zadowolony z pobytu.

odpowiedz

2
3
~klko 2013-01-04 (21:29) 4 lata 9 miesięcy 12 dni 4 godziny i 29 minut temu

dosc tego marketingu tego szpitala. niby nic a kosztuje

odpowiedz

2
0
~aga 2013-01-04 (07:36) 4 lata 9 miesięcy 12 dni 18 godzin i 22 minuty temu

no super! więcej takich miejsc bardzo chciałabym urodzić w domu, ale mam malutkie mieszkanko, więc ta propozycja jest w sam raz dla mnie

odpowiedz