www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

poród i połóg

Kiedy się urodzi?

Inspirander 2010-01-04 11:21 3 opinii

Jeżeli obawiasz się, że poród Cię na tyle zaskoczy, iż nie będziesz wiedziała, że "to już teraz", to bardzo się mylisz. Intuicja w tym wypadku na pewno Cię nie zawiedzie!

Kiedy się urodzi?

Z radością oczekujesz narodzin swojego maluszka. Czy już wiesz, jak ustala się termin, w którym rozpocznie się poród?

Wielkie obliczanie

Przez dziewięć miesięcy maleństwo żyje w twoim łonie. Dzięki tobie oddycha, dzięki tobie się odżywia, dzięki tobie rośnie. Jednak tempo, w którym te wszystkie wydarzenia mają miejsce jest sprawą poniekąd indywidualną. Prawidłowo rozwijająca się ciąża powinna trwać około trzydziestu ośmiu tygodni, licząc od daty zapłodnienia, co przeciętnie daje dwieście sześćdziesiąt sześć dni. Określenie terminu porodu na podstawie daty ostatniej miesiączki ustala lekarz ginekolog. Polega to na tym, że odejmuje on trzy miesiące od pierwszego dnia ostatniej miesiączki i dodaje siedem dni. W ten sposób oblicza się termin porodu u kobiet, które miesiączkują co 28 dni. U kobiet, mających dłuższy cykl, do dodanych siedmiu dni dodaje się jeszcze liczbę dni, o które cykl jest dłuższy. W przypadku krótszego cyklu, od siedmiu dni trzeba odjąć taką liczbę dni, o które cykl jest krótszy.

A może przez USG?

Często kobieta, która dowiaduje się, że jest w ciąży, zostaje wysłana na kontrolne badanie ultrasonograficzne (USG). Jeśli owe badanie będzie wykonane w ciągu trzech pierwszych miesięcy ciąży, wówczas przewidywany termin porodu, jaki poda nam maszyna, można uznać za dość wiarygodny. Jeśli pierwsze badanie USG zostanie wykonane po pierwszym trymestrze, nie należy liczyć na dokładny termin porodu podany przez ultrasonograf. Przecież długość ciała dziecka nie zależy tylko od czasu trwania ciąży, ale jest uwarunkowane genetycznie. Np. palenie papierosów przez matkę w trakcie ciąży, może spowodować spowolnienie tempa wzrostu płodu. Inaczej sprawa wygląda, jeśli w grę wchodzą czynniki genetyczne – dziecko niewysokich rodziców w tym samym miesiącu ciąży może mierzyć mniej, niż dziecko rodziców wysokich.


Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~nurse 2010-01-17 (15:33) 7 lat 10 miesięcy 16 godzin i 5 minut temu

obliczamy date porodu
Musimy pamietac dzien ostatniej miesiaczki.Od tej daty odejmujemy rowne 3 miesiace i dodajemy 7 dni.To co wyjdzie to data twojego porodu. Easy? Np ; dzien 1-szy ostatniej miesiaczki to 17 sierpnia,odjac 3 m-ce to wychodzi 17 maja i dodac 7 dni = Twoje dziecko urodzi sie 24 maja + - (wszystko zalezy jeszcze od cieploty ciala matki,dziecko dojrzewa wczesniej lub pozniej ale czasem moze nas zaskoczyc w przewidywanym terminie.)

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~praktyk 2010-01-17 (14:09) 7 lat 10 miesięcy 17 godzin i 29 minut temu

Nie ma problemu.
Jeżeli ani przyszła matka ani mąż nie mogą ustalić daty trzeba zapytać ojca dziecka.On będzie napewno wiedział.

odpowiedz