dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

czy to w ciąży bezpieczne

Czy USG jest bezpieczne?

Dzieci.pl 2012-08-07 14:08 54 opinii

USG jest metodą łatwo dostępną, nieinwazyjną i bezbolesną. Pomaga określić płeć dziecka i jego parametry biomedyczne. Jednak pomimo wielu zalet w diagnostyce, lepiej nie przesadzać z częstotliwością wykonywania badania ultrasonografem podczas ciąży.

Czy USG jest bezpieczne?

Ultradźwięki to nic innego jak fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla człowieka. Są wszechobecne w otaczającym nas świecie i wykorzystywane między innymi przez zwierzęta (delfiny, nietoperze, psy), przemysł (różnego rodzaju alarmy, sonary, kuchenki mikrofalowe), kosmetologię (peeling kawitacyjny) oraz medycynę.

Do leczenia i diagnostyki wykorzystuje się fale o częstotliwości z zakresu ok. 2-50 MHz o różnej mocy podawanej w watach. Stosuje się fale ciągłe lub emitowane impulsowo w określonym czasie. Efekty lecznicze, jakie wywołuje fala w organizmie, są związane z ciśnieniem (wykorzystuje się je do mikromasażu tkanek), z ciepłem (największe jest w tkance nerwowej i na granicy struktur tkankowych) i z oddziaływaniem na procesy fizykochemiczne zachodzące w tkankach. W diagnostyce medycznej podstawowym narzędziem pracy jest ultrasonograf. Działa on na zasadzie echa - wytwarza, wysyła, odbiera i obserwuje rozkład sygnałów falowych odbitych od ciała. Obraz powstaje w efekcie różnic w zdolności pochłaniania fal ultradźwiękowych przez badane narządy lub tkanki.

Badanie ultrasonograficzne, jako metoda diagnostyczna, zostało rozpowszechnione dosyć szybko. Do położnictwa zawitało w ostatnim dwudziestoleciu ubiegłego wieku i wyeliminowało starą i szkodliwą technikę obrazowania - RTG. USG jest metodą tanią w użytkowaniu i łatwo dostępną. Umożliwia wykrywanie nieprawidłowości w przebiegu ciąży, a tym samym ułatwia zapobieganie ich późniejszym skutkom.

Wiele badań naukowych potwierdza bezpieczeństwo ultrasonografii. Uznaje się, że jest to bardzo przydatny, wiarygodny, nieinwazyjny i nowoczesny sposób diagnozowania. Badania USG trwają krótko, a stosowane natężenia są niskie. Dowiedziono, że naświetlanie ultradźwiękami o natężeniu bezpiecznym, z odpowiednim odstępem czasowym, nie pociąga za sobą żadnych efektów kumulacyjnych.

Niemniej jednak, jest to na tyle młoda metoda, że trudno ponad wszelką wątpliwość potwierdzić bezpieczeństwo jej stosowania w stosunku do nowo powstających narządów malucha (szczególnie mózgu). Badania na zwierzętach pokazują, że ogrzewanie tkanek spowodowane przez ultradźwięki, może mieć niekorzystny wpływ na mózg (szczególnie podczas ekspozycji na ultradźwięki dłuższej niż 10 minut). Kości główki dziecka są znacznie cieńsze i bardziej podatne na hipertermię niż czaszka dorosłego, a wzrost temperatury w jej wnętrzu, może w pewnych warunkach zakłócać normalny rozwój mózgu.

Powinniśmy więc korzystać z nowoczesnej technologii, ale z zachowaniem zasady ograniczonego zaufania. Oznacza to, że badania USG powinno wykonywać się jedynie z zalecenia lekarza specjalisty i nie może ono trwać dłużej niż jest to konieczne. W ciąży fizjologicznej, zgodnie z badaniami naukowymi i zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wykonujemy 3 badania USG, w kolejnych trzech trymestrach ciąży. Sondowanie ultrasonograficzne służy do oceny kształtu, budowy, wielkości macicy i przydatków, określenia liczby pęcherzyków ciążowych i czynności serca dziecka.

USG umożliwia także ocenę parametrów biomedycznych dziecka, takich jak: długość ciała mierzona od czubka głowy do pupy (CRL), szerokość główki od ciemienia do ciemienia (BPD), przezierność karkowa (NT), budowa kości nosowej (NB) oraz zewnętrzna błona płodowa - kosmówka. Doświadczone oko lekarza pracującego z ultrasonografem sprawdza również budowę i zawartość czaszki, kręgosłup, rączki, nóżki, żołądek, pęcherz moczowy i serce. Wraz z rozwojem dziecka określa się również obwód główki (HC), obwód brzuszka (AC), długość kości udowej (FL), orientacyjną masę płodu (OMP), łożysko, sznur pępowinowy i ilości płynu owodniowego.

Dodatkowe badania powinny być wykonane w sytuacji, gdy wynik poprzednich jest niepewny lub po stwierdzeniu określonych wskazań medycznych np. krwawienia u mamy, podejrzenia opóźnienia wzrostu dziecka w stosunku do wieku ciąży oraz zbyt małej ilości płynu owodniowego. Większa liczba badań (zgodnie z zaleceniami PTG raz w miesiącu) powinna zostać wykonana u kobiet w ciąży wielopłodowej, między innymi w celu monitorowania rozwoju dzieci.

USG jest dziś jednym z najczęściej wykonywanych pomiarów diagnostycznych w czasie ciąży. Okazuje się, że większość kobiet spodziewających się dziecka, miało wykonywanych więcej niż 3 zalecane badania ultrasonograficzne, a jedna piąta miała ich aż około dziesięciu. W niektórych krajach, USG wykonuje się tylko po to, by uwiecznić na papierze rozwój malucha i stworzyć album rozwoju prenatalnego. W innych (np. w USA) powstają procedury mające na celu ograniczenie nieuzasadnionego stosowania tej metody, wynikające z obaw o bezpieczeństwo nienarodzonego dziecka. Warto zatem zastanowić się zanim spróbujemy wywrzeć presję na naszym ginekologu, by wykonał dodatkowe zdjęcie za pomocą ultrasonografu.

Elżbieta Gryczka
położna

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!

BAJKA DLA TWOJEGO DZIECKA:
Magiczne drzewo


Opinie (54)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

5
1
~inż. 2012-12-05 (21:44) 2 lata 5 miesięcy 24 dni 14 godzin i 37 minut temu

Tak się składa,ze akurat szkodliwe jest wykonywanie dla pasji tego usg ciąży,które sie nazywa w skrócie 3D i 4 D. Aby otrzymać takie obrazy należy otrzymać wiele skanów i użyć głowicy o odpowiedniej mocy.W trakcie badania mózg płodu jest podgrzewany o ok. 1 stopień. Badanie powinno się wykonywać przy podejrzeniu wad a nie żeby sobie popatrzeć czy dziecko się uśmiecha. Czy lekarze uprzedzaja rodziców? 3D jest droższe wiec które opłaca się robić?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
27
~ewa 2012-12-05 (18:22) 2 lata 5 miesięcy 24 dni 17 godzin i 59 minut temu

Ja miałam szczęście bo zawsze podczas badań u ginekologa na fotelu,zabiegów i porodów mam męża.Do tego mąż był nauczony mierzenia tętna płodu dziecka uchem tylko miałam badanie po raz pierwszy w swym życiu w trzecim miesiącu ciąży by ją potwierdzić oczywiście w obecności męża.Więcej nie miałam badań pochwy całą ciąże by nie wprowadzać bakterii i wirusów.Usg robił ginekolog raz przez całą ciążę.Mammografia uaktywnia raka.Hormony nawet antykoncepcja,antybiotyki niektóre to RAK!!!.To samo leczyć można mięśniaka,endometrium i krwotoczne okresy u O.Bonifratrzy z dobrym skutkiem nie było potrzeby usuwania macicy i jajników po których też są kłopoty zdrowotne np.krwotoki a po hormonach rak!!!

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
9
~michal 2012-12-05 (14:40) 2 lata 5 miesięcy 24 dni 21 godzin i 41 minut temu

tomografia = bezpieczna , 1 tomograf to tyle co ziemska energia przez 2 tygodnie , mialem ponad 80 razy tomograf robiony - tak 80 badan tomografem i ponad 340 zdjec rtg i co jakos chodze i smieje sie z przeciwnikow tomografi i zdjec rtg , kolega reporter - przebywal rok w czernobylu w rejonie aktywnosci radiologicznej 5000 razy ponad norme , jest zdrowy nie choruje ma 3 dzieci bzdury ludzie wygaduja o szkodliwosci promieniowania , w czernobylu - pod reaktorem zyja dziko jelenie i dziki sarny itp - zyja srednio 5 lat dluzej niz podobne inne w lasach dalej od reaktora , sa zdrowe silne = takze zadnego zwiazku silne promieniowanie nia ma na zwierzeta tam zyjace wokol reaktora w opuszczonym miescie i lasach

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

3
4
~Megan 2012-12-10 (03:19) 2 lata 5 miesięcy 20 dni 9 godzin i 2 minuty temu

Ta metoda jest młoda, za parę lat okaże się że jest szkodliwa dla płodu, ciekawe skąd teraz tyle skolioz u dzieci. Skolioza to choroba neurologiczna, być może zapoczątkowana tym niefrasobliwym podglądaniem potomka w macicy. Trzeba się zastanowić żeby nie zrobić dziecku krzywdy. To że lekarze mówią że coś jest nieszkodliwe, wcale nie musi oznaczać że tak jest.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~sss 2012-12-10 (03:05) 2 lata 5 miesięcy 20 dni 9 godzin i 16 minut temu

Dlaczego pozwalamy w Polsce na rytualny ubój zwierząt ?! Takich rzeźni u nas jest co najmniej 10, gdzie zwierzęta zabija się w bestialski sposób, bez uprzedniego ogłuszania. http://www.wykop.pl/link/1115457/uboj-rytualny/

odpowiedz

3
10
~matylda 2012-12-07 (12:19) 2 lata 5 miesięcy 23 dni i 2 minuty temu

Moja córka rocznik 86 Jest wyjątkowo inteligentna i ładna. W ciąży z nią miałam 11 razy USG i mózg się nie przegrzał!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

24
10
~Ewa 2012-12-05 (16:38) 2 lata 5 miesięcy 24 dni 19 godzin i 43 minuty temu

Mi mój ginekolog robi USG co trzy tygodnie i nie mówi, że to szkodliwe....A to, że w Polsce robi się na NFZ USG 3 razy wynika nie z troski o dziecko ale z powodów finansowych gdyż za większą ilość badań NFZ zwyczajnie nie zapłaci. Taka to jest rzeczywistość

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

1
1
~Antonowka 2012-12-09 (21:53) 2 lata 5 miesięcy 20 dni 14 godzin i 28 minut temu

jestem w Anglii i mialam 2 badania usg + jedno w Polsce, ale to tylko dlatego, ze chcialam porownac termin i plec ;)

odpowiedz

12
10
~Ania 2012-12-05 (14:42) 2 lata 5 miesięcy 24 dni 21 godzin i 39 minut temu

W Szwecji wykonuje sie tylko jedno USG (system jest tutaj zupenie inny), nie zaleca sie dalszych, chyba ze cos sie dzieje. Wyedy otrzymuje sie wszelka opieke i badanie jakie sa dostepne. Wiec smiem sadzic, ze te trzy badania w Polsce chyba nie sa do konca potrzebne, a moze nawet szkodliwe...

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

6
0
~M.. 2012-12-06 (02:45) 2 lata 5 miesięcy 24 dni 9 godzin i 36 minut temu

Mieszkam w Niemczech w 1 ciazy mialam multum USG od 6 miesiaca ciazy raz na 2 tyg , poniewaz bylo malo wod plodowych .Teraz jestem w 2 ciazy i usg mam co 4 tyg tak jak wizyte u lekarza

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
1
~klakier 2012-12-07 (14:50) 2 lata 5 miesięcy 22 dni 21 godzin i 31 minut temu

ja mialam robione ok 9 razy, co miesiac i mam madra i inteligentna corcie, tez jej sie mozg nie przegrzal

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
3
~Al 2012-12-05 (14:38) 2 lata 5 miesięcy 24 dni 21 godzin i 43 minuty temu

Jeśli kuchenki mikrofalowe używają ultradźwięków, to czemu nie nazywają się kuchenkami ultradźwiękowymi? A jeśli reszta informacji jest równie prawdziwa, to szkoda czasu na czytanie, bo co najwyżej dowiesz się bzdur...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

2
0
~biomedyczny 2012-12-07 (03:39) 2 lata 5 miesięcy 23 dni 8 godzin i 42 minuty temu

A mnie wciąż dziwi czemu ludzie jak się nie znają to muszą pisać ? Ultradźwięki jak każda fala w czasie hamowania podnosi temperaturę. W dodatku niepotrzebnie pobudza tkanki. Czy to wielce szkodliwe nie. Akurat USG jest najbezpieczniejszą diagnostyką. Ale to co tu michał pisze to woła o pomstę do nieba. Jeśli tak bardzo cię to interesuje zapraszam na elektrodę tam masz graficznie przedstawione. W skrócie jeśli jak to często w przypadku TK zapomną dać ci kontrastu. A potem od razu zrobią badanie większość ludzi ma nudności i wymioty. Dlaczego? Bo otrzymujesz dawkę roczną. I Prawdopodobieństwo powstania komórki rakowej wynosi ok 30%. Tyle że zdrowy organizm ma procesy blokujące taką zmianę. I do "raka" nie dojdzie. TK i mammografia to własnie te 2 najgorsze badania. A to że ktoś był w Czarnobylu czy jak ty przyjąłeś taką dawkę skąd wiesz co będzie za rok? Dla twojego info rak potrzebuje ok 10 lat. A ty co chciałbyś zginąć od razu po TK? Prawda jest taka że nawet 1 tomograf w życiu może spowodować komórkę rakową. A może być tak że będziesz miał ich 100 a zginiesz w domu bo cię prąd porazi. Co do zwierząt pod Czarnobylem nie pisz bzdur u ryb 30* ma guzy. Przez długi czas ich w ogóle nie było. A jak ktoś robił badania nad łosiami. To o ile byłeś miasto jest ogrodzone. Więc łosie i inne tego typu zwierzęta będą na bezpiecznym terenie gdzie promieniowanie jest w normie.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~biomedyczny 2012-12-07 (03:48) 2 lata 5 miesięcy 23 dni 8 godzin i 33 minuty temu

I jeszcze jedno takie pobłażanie tk w stanach spowodowało wprowadzenie regulacji prawnych. Bo tam na dzień dobry dostajesz tk czy to ból żołądka czy kolka czy cokolwiek. A wzrost raka przez okresem tk i po tk to blisko 30%. Akurat tutaj na pewno przyczyniła się kukurydza modyfikowana. Bo firmy traktują tam ludzi jak świnie które zjedzą wszystko. Roundap, monstanto itd skąd jest? A naukowcy ci powiedzą to co chcesz. Ile roundap był używany? Ile DDT ? Widziałeś badania nad myszami karmionymi GMO po 90 dniach? Ale według USA jest ok bo przez 90 dni nic. A to że po 180 połowa ma guzy to nic z GMO już nie ma wspólnego. Poczytaj trochę popatrz nawet na Polskę. Przekupywanie farmaceutek czajnikami by wzięły leki, krzesła, laptopy i wycieczki dla lekarzy. Szczepienia chorobami w afryce. Ludzie to tylko pasza dla koncernów. Czy ci to odpowiada czy nie. Czy wierzysz czy nie. Ważny jest zysk. Jakby ci powiedzieli że coś jest zdrowe to byś jutro kupił? Ba przecież kupujesz pewnie gumy orbit itd. Gdzie masz "nie zakazany" sorbitol, glikole itd. Bo też naukowcy dostali w łąpę by nie pokazywać guzów. Tak że jw. Akurat USG i MRI jest mniej szkodliwe niż antena wi fi którą pewnie masz na dachu. Czy bluetooth w lapie lub tel bo ludzie nie wyłączają. Co tu zresztą porównywać do szkodliwości paszy jaką jesz.... Kwestia 5 - 10 lat i chleb będzie na sorbitolu. Potem go zakażą a potem będzie co innego. I tak w koło byle by biznes się kręcił.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~biomedyczny 2012-12-07 (04:01) 2 lata 5 miesięcy 23 dni 8 godzin i 20 minut temu

Ucieło mi Czy mogli by się nie wypowiadać ludze którzy się kompletnie na niczym nie znają ale muszą się wypowiedzieć ?? Żyło by się owiele prościej. Pisałem że USG jest najmniej szkodliwe. A jej szkodliwość w dzisiejszych czasach można pominąć. Szkodliwość polega na pobudzaniu tkanek oraz wytwarzaniu ciepła w wyniku hamowania i pochłaniania fall. W porównaniu do szkodliwości na co dzień jakie ma to znaczenie? I proponował bym się koledze nie śmiać z radiologii. Jeśli poczytał byś chociażby elektrodę wiedział byś że w Polsce często sobie zapominają podać pacjentowi Przez co ma badanie po badaniu i pochłania ROCZNĄ dawkę promieniowania w kilka minut. Większość ludzi po czymś takim dostaje wymiotów. No ale przecież nie jest zakazane. Prawdopodobieństwo wystąpienia procesu rakowego sięga 30%!!! Ale widzisz w człowieku są pewne mechanizmy powstrzymujące procesy rakowe. W zdrowym człowieku! I z 30% zmniejsza się do kilku% a nawet promili. Wiec w praktyce wygląda to jak wygrana w totka. Ty zrobiłeś sobie setki zdjęć i załóżmy że nic ci nie będzie. Ktoś zrobi 2 TK proces wystąpi komórki się zmutują mechanizmy nie zablokują i gość ma raka tylko po 2 TK. Co więcej w twoim organizmie mogą być już takie komórki. Proces powstawania raka to ok 10 lat. Więc gdyby każdego było stać na zrobienie sobie kolanoskopii, pełnego MRI itd raz na 5 lat. Prawdopodobieństwo raka powodującego śmierć było by bliskie 0. A to co piszesz o Czarnobylu jest po prostu śmieszne. Blisko 30% ryb miało guzy. Może ktoś robił takie badania na łosiach itp. Ale miasto jest OGRODZONE jak byś nie wiedział!!. Więc łosie tam nie wchodzą. Hasają sobie jedynie w miejscach gdzie promieniowanie jest w normie. W mieście jest na tyle dużo turystów że nawet zwierzęta które mogły by się tam dostać tego nie robią. Ale jak jesteś taki ciekawy proponuje zobaczyć badania nad dżdżownicami, kretami, ptakami itd. Ich śmiertelność jest znaczna. Tak że jak to w życiu można wiele tylko z głową.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
1
~ja 2012-12-05 (21:15) 2 lata 5 miesięcy 24 dni 15 godzin i 6 minut temu

niech położna się douczy i nie pisze więcej bzdur typu 'naświetlanie ultradźwiękami':) PTG mówi o minimum trzech badaniach...wiadomo, że we wszystkim trzeba mieć umiar, ale do 10 badań w ogóle nie ma się czym przejmować...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~amkaankia 2012-12-05 (20:49) 2 lata 5 miesięcy 24 dni 15 godzin i 32 minuty temu

ultradzwieki to energia mechaniczna,nie polecam nadmiaru usg w ciazy w celu tzw ogladania dziecka i robienia zdjec do albumu.czasem diagnostyka wymaga czesciej niz raz w miesiacu i tez sie nic nie dzieje,ale nie warto przesadzac zwłaszcz do 12tc

odpowiedz

0
1
~net 2012-12-05 (17:14) 2 lata 5 miesięcy 24 dni 19 godzin i 7 minut temu

gmail.com

odpowiedz

1
1
~xD xD xD 2012-12-05 (14:44) 2 lata 5 miesięcy 24 dni 21 godzin i 37 minut temu

Pierwszaaaaa !!!!!!!!!!

odpowiedz

3
1
~zrana 2012-12-05 (14:37) 2 lata 5 miesięcy 24 dni 21 godzin i 44 minuty temu

pierdu pierdu, zalecenie o minimalnej ilosci badan, sluzy tylko lekarzom, ktorzy nie maja usg, albo robia je na kase chorych, by nie musieli tych badan robic za duzo i tracic cenne pacjento minuty. a potem sie okazuje, ze ciaza nie rosla od dwoch miesiecy i teaz jest problem. nikt nie udowodnil szkodliwosci badaniea - to nie udowodnil, a nie, ze mloda metoda i tp powielanie plotek, zreszta czego sie spodziewac po internetowym portalu plotkarskim jakim jest onet

odpowiedz