www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

czy to w ciąży bezpieczne

Czy USG jest bezpieczne?

Dzieci.pl 2012-08-07 14:08 56 opinii

USG jest metodą łatwo dostępną, nieinwazyjną i bezbolesną. Pomaga określić płeć dziecka i jego parametry biomedyczne. Jednak pomimo wielu zalet w diagnostyce, lepiej nie przesadzać z częstotliwością wykonywania badania ultrasonografem podczas ciąży.

Czy USG jest bezpieczne?

Ultradźwięki to nic innego jak fale akustyczne o wysokiej częstotliwości, niesłyszalne dla człowieka. Są wszechobecne w otaczającym nas świecie i wykorzystywane między innymi przez zwierzęta (delfiny, nietoperze, psy), przemysł (różnego rodzaju alarmy, sonary, kuchenki mikrofalowe), kosmetologię (peeling kawitacyjny) oraz medycynę.

Do leczenia i diagnostyki wykorzystuje się fale o częstotliwości z zakresu ok. 2-50 MHz o różnej mocy podawanej w watach. Stosuje się fale ciągłe lub emitowane impulsowo w określonym czasie. Efekty lecznicze, jakie wywołuje fala w organizmie, są związane z ciśnieniem (wykorzystuje się je do mikromasażu tkanek), z ciepłem (największe jest w tkance nerwowej i na granicy struktur tkankowych) i z oddziaływaniem na procesy fizykochemiczne zachodzące w tkankach. W diagnostyce medycznej podstawowym narzędziem pracy jest ultrasonograf. Działa on na zasadzie echa - wytwarza, wysyła, odbiera i obserwuje rozkład sygnałów falowych odbitych od ciała. Obraz powstaje w efekcie różnic w zdolności pochłaniania fal ultradźwiękowych przez badane narządy lub tkanki.

Badanie ultrasonograficzne, jako metoda diagnostyczna, zostało rozpowszechnione dosyć szybko. Do położnictwa zawitało w ostatnim dwudziestoleciu ubiegłego wieku i wyeliminowało starą i szkodliwą technikę obrazowania - RTG. USG jest metodą tanią w użytkowaniu i łatwo dostępną. Umożliwia wykrywanie nieprawidłowości w przebiegu ciąży, a tym samym ułatwia zapobieganie ich późniejszym skutkom.

Wiele badań naukowych potwierdza bezpieczeństwo ultrasonografii. Uznaje się, że jest to bardzo przydatny, wiarygodny, nieinwazyjny i nowoczesny sposób diagnozowania. Badania USG trwają krótko, a stosowane natężenia są niskie. Dowiedziono, że naświetlanie ultradźwiękami o natężeniu bezpiecznym, z odpowiednim odstępem czasowym, nie pociąga za sobą żadnych efektów kumulacyjnych.

Niemniej jednak, jest to na tyle młoda metoda, że trudno ponad wszelką wątpliwość potwierdzić bezpieczeństwo jej stosowania w stosunku do nowo powstających narządów malucha (szczególnie mózgu). Badania na zwierzętach pokazują, że ogrzewanie tkanek spowodowane przez ultradźwięki, może mieć niekorzystny wpływ na mózg (szczególnie podczas ekspozycji na ultradźwięki dłuższej niż 10 minut). Kości główki dziecka są znacznie cieńsze i bardziej podatne na hipertermię niż czaszka dorosłego, a wzrost temperatury w jej wnętrzu, może w pewnych warunkach zakłócać normalny rozwój mózgu.

Powinniśmy więc korzystać z nowoczesnej technologii, ale z zachowaniem zasady ograniczonego zaufania. Oznacza to, że badania USG powinno wykonywać się jedynie z zalecenia lekarza specjalisty i nie może ono trwać dłużej niż jest to konieczne. W ciąży fizjologicznej, zgodnie z badaniami naukowymi i zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego wykonujemy 3 badania USG, w kolejnych trzech trymestrach ciąży. Sondowanie ultrasonograficzne służy do oceny kształtu, budowy, wielkości macicy i przydatków, określenia liczby pęcherzyków ciążowych i czynności serca dziecka.

USG umożliwia także ocenę parametrów biomedycznych dziecka, takich jak: długość ciała mierzona od czubka głowy do pupy (CRL), szerokość główki od ciemienia do ciemienia (BPD), przezierność karkowa (NT), budowa kości nosowej (NB) oraz zewnętrzna błona płodowa - kosmówka. Doświadczone oko lekarza pracującego z ultrasonografem sprawdza również budowę i zawartość czaszki, kręgosłup, rączki, nóżki, żołądek, pęcherz moczowy i serce. Wraz z rozwojem dziecka określa się również obwód główki (HC), obwód brzuszka (AC), długość kości udowej (FL), orientacyjną masę płodu (OMP), łożysko, sznur pępowinowy i ilości płynu owodniowego.

Dodatkowe badania powinny być wykonane w sytuacji, gdy wynik poprzednich jest niepewny lub po stwierdzeniu określonych wskazań medycznych np. krwawienia u mamy, podejrzenia opóźnienia wzrostu dziecka w stosunku do wieku ciąży oraz zbyt małej ilości płynu owodniowego. Większa liczba badań (zgodnie z zaleceniami PTG raz w miesiącu) powinna zostać wykonana u kobiet w ciąży wielopłodowej, między innymi w celu monitorowania rozwoju dzieci.

USG jest dziś jednym z najczęściej wykonywanych pomiarów diagnostycznych w czasie ciąży. Okazuje się, że większość kobiet spodziewających się dziecka, miało wykonywanych więcej niż 3 zalecane badania ultrasonograficzne, a jedna piąta miała ich aż około dziesięciu. W niektórych krajach, USG wykonuje się tylko po to, by uwiecznić na papierze rozwój malucha i stworzyć album rozwoju prenatalnego. W innych (np. w USA) powstają procedury mające na celu ograniczenie nieuzasadnionego stosowania tej metody, wynikające z obaw o bezpieczeństwo nienarodzonego dziecka. Warto zatem zastanowić się zanim spróbujemy wywrzeć presję na naszym ginekologu, by wykonał dodatkowe zdjęcie za pomocą ultrasonografu.

Elżbieta Gryczka
położna

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!

BAJKA DLA TWOJEGO DZIECKA:
Magiczne drzewo


Opinie (56)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~USG 2016-11-10 (08:56) 11 miesięcy 8 dni 7 godzin i 56 minut temu

Witam Nie tak dawno
Witam Nie tak dawno temu Jim West wydał książkę z bibliografią krytycznych badań nad USG pod tytułem 50 HUMAN STUDIES: A NEW ULTRASOUND BIBLIOGRAPHY. Te 50 badań było przeprowadzonych w Chinach pod koniec lat osiemdziesiątych, gdzie tysiące kobiet zgłaszających się do aborcji zostało wystawione na ściśle kontrolowaną ultrasonografię, po czym abortowane płody zostały zbadane różnymi technikami laboratoryjnymi. Z tych badań na ludziach, profesor Ruo Feng z Instytutu Akustyki Uniwersytetu w Nanjing, opublikował wytyczne w 2000 roku: „Komercyjne lub edukacyjne obrazowanie płodu metodą ultradźwiękową powinno zostać rygorystycznie wyeliminowane. Stosowanie ultradźwięków w celu identyfikacji płci płodu oraz zdjęć pamiątkowych powinno zostać rygorystycznie wyeliminowane. Aby ciąża rozwijała się jak najlepiej we wczesnych stadiach, należy unikać ultradźwięków.” Pozdrawiam

odpowiedz

0
0
~mgr 2015-08-25 (19:10) 2 lata 1 miesiąc 22 dni 21 godzin i 42 minuty temu

Wpływ badania USG na dziecko w łonie matki nie jest jeszcze znany, więc dlaczego jest UZNANY za BEZPIECZNY??? równie dobrze można ( i LEPIEJ) przyjąć, że jest niebezpieczny i uważać z częstotliwością tego badania, ograniczając je do niezbędnego minimum, czyli pomiarów, które są konieczne. Polskie Towarzystwo Ginekologiczne zaleca 3 USG w ciągu CAŁEJ ciąży, ktoś się zastanawiał dlaczego? Niektórzy lekarze przyjęli to badanie już za rutynę i to jest niepokojące. Są też kobiety, które nalegają na wykonanie tego badania bo czują się lepiej, jak zobaczą maleństwo. Ale czy myślą o tym jak czuje się dziecko, jaki wpływ mają nań fale ultradźwiękowe? Póki nie zostało to dokładnie zbadane (a nie zostało, bo USG jest młodą metodą diagnostyczną, więc na efekty trzeba poczekać), lepiej uważać. Coraz więcej jest doniesień, że USG zaburza w poważnym stopniu rozwój mózgu naszego maluszka, powodując w późniejszym czasie autyzm, padaczkę i inne zaburzenia neurologiczne. Zatem zadajmy sobie pytanie DROGIE MAMY: czy warto aż tak bardzo ryzykować tylko po to, aby zaspokoić swoją ciekawość? przecież jak z maluszkiem coś będzie się działo niedobrego to w czasie tych 3 zalecanych przez PTG USG będzie można to wychwycić. Uważam, że nawet jak lekarz proponuje badanie USG na każdej wizycie, co dziś bardzo często się zdarza, to trzeba mieć odwagę powiedzieć mu o swoich obawach i odmówić tego badania jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie ma takiej konieczności.

odpowiedz

6
1
~inż. 2012-12-05 (21:44) 4 lata 10 miesięcy 12 dni 19 godzin i 8 minut temu

Tak się składa,ze akurat szkodliwe jest wykonywanie dla pasji tego usg ciąży,które sie nazywa w skrócie 3D i 4 D. Aby otrzymać takie obrazy należy otrzymać wiele skanów i użyć głowicy o odpowiedniej mocy.W trakcie badania mózg płodu jest podgrzewany o ok. 1 stopień. Badanie powinno się wykonywać przy podejrzeniu wad a nie żeby sobie popatrzeć czy dziecko się uśmiecha. Czy lekarze uprzedzaja rodziców? 3D jest droższe wiec które opłaca się robić?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

6
28
~ewa 2012-12-05 (18:22) 4 lata 10 miesięcy 12 dni 22 godziny i 30 minut temu

Ja miałam szczęście bo zawsze podczas badań u ginekologa na fotelu,zabiegów i porodów mam męża.Do tego mąż był nauczony mierzenia tętna płodu dziecka uchem tylko miałam badanie po raz pierwszy w swym życiu w trzecim miesiącu ciąży by ją potwierdzić oczywiście w obecności męża.Więcej nie miałam badań pochwy całą ciąże by nie wprowadzać bakterii i wirusów.Usg robił ginekolog raz przez całą ciążę.Mammografia uaktywnia raka.Hormony nawet antykoncepcja,antybiotyki niektóre to RAK!!!.To samo leczyć można mięśniaka,endometrium i krwotoczne okresy u O.Bonifratrzy z dobrym skutkiem nie było potrzeby usuwania macicy i jajników po których też są kłopoty zdrowotne np.krwotoki a po hormonach rak!!!

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

0
11
~michal 2012-12-05 (14:40) 4 lata 10 miesięcy 13 dni 2 godziny i 12 minut temu

tomografia = bezpieczna , 1 tomograf to tyle co ziemska energia przez 2 tygodnie , mialem ponad 80 razy tomograf robiony - tak 80 badan tomografem i ponad 340 zdjec rtg i co jakos chodze i smieje sie z przeciwnikow tomografi i zdjec rtg , kolega reporter - przebywal rok w czernobylu w rejonie aktywnosci radiologicznej 5000 razy ponad norme , jest zdrowy nie choruje ma 3 dzieci bzdury ludzie wygaduja o szkodliwosci promieniowania , w czernobylu - pod reaktorem zyja dziko jelenie i dziki sarny itp - zyja srednio 5 lat dluzej niz podobne inne w lasach dalej od reaktora , sa zdrowe silne = takze zadnego zwiazku silne promieniowanie nia ma na zwierzeta tam zyjace wokol reaktora w opuszczonym miescie i lasach

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

3
4
~Megan 2012-12-10 (03:19) 4 lata 10 miesięcy 8 dni 13 godzin i 33 minuty temu

Ta metoda jest młoda, za parę lat okaże się że jest szkodliwa dla płodu, ciekawe skąd teraz tyle skolioz u dzieci. Skolioza to choroba neurologiczna, być może zapoczątkowana tym niefrasobliwym podglądaniem potomka w macicy. Trzeba się zastanowić żeby nie zrobić dziecku krzywdy. To że lekarze mówią że coś jest nieszkodliwe, wcale nie musi oznaczać że tak jest.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
0
~sss 2012-12-10 (03:05) 4 lata 10 miesięcy 8 dni 13 godzin i 47 minut temu

Dlaczego pozwalamy w Polsce na rytualny ubój zwierząt ?! Takich rzeźni u nas jest co najmniej 10, gdzie zwierzęta zabija się w bestialski sposób, bez uprzedniego ogłuszania. http://www.wykop.pl/link/1115457/uboj-rytualny/

odpowiedz

3
10
~matylda 2012-12-07 (12:19) 4 lata 10 miesięcy 11 dni 4 godziny i 33 minuty temu

Moja córka rocznik 86 Jest wyjątkowo inteligentna i ładna. W ciąży z nią miałam 11 razy USG i mózg się nie przegrzał!!!!

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

24
10
~Ewa 2012-12-05 (16:38) 4 lata 10 miesięcy 13 dni i 14 minut temu

Mi mój ginekolog robi USG co trzy tygodnie i nie mówi, że to szkodliwe....A to, że w Polsce robi się na NFZ USG 3 razy wynika nie z troski o dziecko ale z powodów finansowych gdyż za większą ilość badań NFZ zwyczajnie nie zapłaci. Taka to jest rzeczywistość

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

1
1
~Antonowka 2012-12-09 (21:53) 4 lata 10 miesięcy 8 dni 18 godzin i 59 minut temu

jestem w Anglii i mialam 2 badania usg + jedno w Polsce, ale to tylko dlatego, ze chcialam porownac termin i plec ;)

odpowiedz