www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

czy to w ciąży bezpieczne

Logo dostawcy

Czy kobiety w ciąży mogą się szczepić?

PAP 2015-07-29 09:50 16 opinii

Za miesiąc, jak co roku o tej porze, rozpoczną się szczepienia przeciwko grypie sezonowej. Tymczasem wiele kobiet spodziewających się dziecka obawia się ich konsekwencji. Dr hab. n. med. Aneta Nitsch-Osuch z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego przekonuje, żeby kobiety w ciąży szczególnie dbały o zaszczepienie się w okresie jesiennym.

Czy kobiety w ciąży mogą się szczepić?

- Szczepienia przeciwko grypie sezonowej są skuteczną i bezpieczną metodą zapobiegania grypie i jej powikłaniom u kobiet w ciąży – podkreśla dr hab. Aneta Nitsch-Osuch z Katedry i Zakładu Medycyny Rodzinnej WUM.

Według specjalistki grypa występuje u kobiet w ciąży z podobną częstością jak w populacji ogólnej, jednak ryzyko jej powikłań jest u nich znacznie większe, np. ryzyko hospitalizacji jest aż siedmiokrotnie wyższe. Z tego powodu od wielu lat eksperci w kraju i za granicą zalecają szczepienia przeciw grypie u kobiet w ciąży lub planujących ciążę. Amerykański Komitet Doradczy ds. Szczepień (ACIP) rekomenduje je od 1997 r., natomiast Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) od 2005 r. Szczepienia przeciwko grypie sezonowej są również w Polskim Programie Szczepień Ochronnych (www.gis.gov.pl), podobnie jak w większości krajów Unii Europejskiej.

Dr Nitsch-Osuch podkreśla, że szczepienia przeciwko grypie sezonowej powinny być wykonywane z użyciem szczepionek inaktywowanych - takie szczepienia są dla ciężarnych bezpieczne.
- Nie stwierdzono, by u kobiet w ciąży zwiększały one ryzyko poronienia czy porodu przedwczesnego lub rozwiązania ciąży cięciem cesarskim. Nie wykazano również szkodliwego wpływu szczepienia przeciw grypie u kobiet w ciąży na rozwój płodu, częstość występowania wad rozwojowych oraz zaburzeń psychomotorycznych u dzieci w późniejszych okresach życia – podkreśla specjalistka.

Dr Nitsch-Osuch powołuje się na dane dotyczące bezpieczeństwa szczepionki przeciw grypie z użyciem szczepionek inaktywowanych, jakie zastosowano u milionów kobiet ciężarnych. Przykładowo w latach 1990-2009 w USA podano szczepionkę inaktywowaną przeciw grypie sezonowej 11,8 mln kobiet w ciąży, a raportowano zaledwie 20 poważnych i 128 łagodnych niepożądanych odczynów poszczepiennych.

- Szczepienia przeciw grypie chronią przed zachorowaniem zarówno matkę, jak i dziecko. Wykazano, że kobiety w ciąży bardzo dobrze wytwarzają przeciwciała ochronne po szczepieniu. Są one przekazywane przez łożysko do organizmu płodu, a także podczas karmienia piersią – wyjaśnia specjalistka.

Do powikłań grypy u kobiet w ciąży najczęściej dochodzi w drugim lub trzecim trymestrze ciąży. Są to zwykle zapalenia płuc, ostra niewydolność oddechowa u matki, obumarcie wewnątrzmaciczne i zaburzenia rytmu serca u płodu. Większe jest również ryzyko rozwiązania ciąży cesarskim cięciem.
Szczepionki przeciw grypie w Polsce mogą być stosowane u dzieci powyżej 6. miesiąca życia. W przypadku młodszych niemowląt zaleca się, żeby szczepiły się osoby z najbliższego otoczenia dziecka, w tym szczególnie rodzice i starsze rodzeństwo.
- Jest to tzw. strategia kokonu polegająca na tym, że należy wykonywać szczepienia u osób z najbliższego otoczenia pacjenta, który jest wrażliwy na zakażenie, ale nie może zostać zaszczepiony ze względu na zbyt młody wiek lub trwałe przeciwwskazania medyczne do szczepienia” – podkreśla dr Nitsch-Osuch.
(PAP/kas)
zbw/agt

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (16)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~Jarek 2015-08-06 (23:16) 2 lata 2 miesiące 15 dni 16 godzin i 31 minut temu

Napiszę krótko - artykuł sponsorowany. Pani doktor pewnie jest też dobrze opłacana przez firmy farmaceutyczne. Inna sprawa - dla chętnych - poszukajcie sobie jakie podręczniki są na medycynie i za czyje pieniądze zostały napisane - obecnie chyba nie ma już ani jednego, który nie byłby sponsorowany przez firmy farmaceutyczne. Co do szczepionek - to radzę unikać i zarówno jeśli chodzi o dorosłych jak i dzieci a nawet zwłaszcza o nie.

odpowiedz

6
0
~szczepionki narzędziem depopolacji ludności 2015-08-03 (17:25) 2 lata 2 miesiące 18 dni 22 godziny i 22 minuty temu

UWAGA, UWAGA!!! blerwy szczepienne znowu atakują. ZROBIĄ BARDZO WIELE (KŁAMSTWO I OBŁUDA TO DLA NICH PIKUŚ), by tylko dostać prowizję od koncernów farmaceutycznych od ilości sprzedaży tej trucizny!!

odpowiedz

7
0
~A co z neurotoksynami 2015-08-03 (08:13) 2 lata 2 miesiące 19 dni 7 godzin i 34 minuty temu

Przeciez szczepionki zawieraja koktajl neurotoksyn toksycznych DLA ukladu nerwowego!!! Wezcie dokladna lists skladnikow szczepionki I sprawdzcie wplyw kazdego skladnika na ukl. Nerwowy. Zobaczycie jakie to obojetne as srodki DLA was I was such bliskich...

odpowiedz

7
0
~Kkkkk 2015-08-02 (12:09) 2 lata 2 miesiące 20 dni 3 godziny i 38 minut temu

Moja żona była w ciąży drugi ,trzeci tydzień ,nie wiedziała zaszczepiła sie od grypy . Dziecko poroniła zaraz była krew itd . Nie polecam

odpowiedz

10
0
~Dziwny ten świat 2015-08-01 (18:33) 2 lata 2 miesiące 20 dni 21 godzin i 14 minut temu

Jak w ciąży to palić i pić nie można (bynajmniej nie jest to zalecane) ale dawać w żyłę samą chemię to można (szczepionki), ale to jest pokręcone.

odpowiedz

8
0
~Nuka 2015-08-01 (13:28) 2 lata 2 miesiące 21 dni 2 godziny i 19 minut temu

Taaa nie ma jak robić z kobiet w ciąży króliki doświadczalne

odpowiedz

11
0
~Anika 2015-08-01 (11:23) 2 lata 2 miesiące 21 dni 4 godziny i 24 minuty temu

Nigdy się nie szczepiłam przeciwko grypie... Moja mama raz w życiu się zaszczepiła i mało nie zeszła z tego świata ! Miała ciężkie powikłania poszczepienne. Moje dzieci też nie będą szczepione - synek jest uczulony na środki konserwujące występujące w szczepionkach i antybiotykach i kroplach do oczek. Co przypłacił uszkodzeniem rogówki bo pani doktor nie umiała stwierdzić dlaczego synek przy zapaleniu spojówek nie otwiera oczu, dopiero na odziale ocznym Pan doktor gruntownie przebadał synka i zobaczył co się dzieje i od czego to się wzięło.

odpowiedz

12
0
~a 2015-07-31 (17:11) 2 lata 2 miesiące 20 dni 22 godziny i 36 minut temu

tylko idioci i całkowite głąby się szczepią na grypę.

odpowiedz

13
0
~lekarz 2015-07-31 (08:18) 2 lata 2 miesiące 21 dni 7 godzin i 29 minut temu

szczepionki to wymysł firm farmaceutycznych- szczepionki na grype to dobry biznes hehehehehe

odpowiedz

10
0
~bis 2015-07-31 (07:41) 2 lata 2 miesiące 21 dni 8 godzin i 6 minut temu

A nie lepiej grypę wylezec zamiast faszerowac się ta chemia? Masakra! Jak organizm ma wzmocnić odporność, kiedy ciągle jest faszerowany jakimś swinstwem. Niektóre skladniki szczepionek pozostają w organizmie na całe życie i mu szkodzą. Oczywiście żaden lekarz tego nie przyzna.

odpowiedz