www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

wszystko o tacie

Im młodszy ojciec, tym mądrzejsze dziecko?

Dzieci.pl 2015-05-05 11:51 141 opinii

Znaczenia wieku w kwestii rodzicielstwa upatrywano do niedawna jedynie w odniesieniu do kobiet. Ostatnio coraz więcej mówi się o tym, że wiek odgrywa rolę także w przypadku mężczyzn. Czy to możliwe, że wpływa nawet na dziecięce IQ?

Im młodszy ojciec, tym mądrzejsze dziecko?

Wiek mężczyzny wpływa na rozwój płodu
Kobieta rodzi się z ustaloną liczbą komórek jajowych, których stopniowo, w miarę upływu lat ubywa, podczas gdy produkcja plemników trwa przez całe życie mężczyzny. Proces ich tworzenia jest szybki, a żywotność niska, więc nie starzeją się one wraz z mężczyzną. To prawdopodobnie ten argument stoi u podstaw twierdzenia, że wiek kobiety odgrywa rolę w kwestii starań o dziecko i rozwoju płodu, podczas gdy wiek mężczyzny nie ma żadnego znaczenia.

Tymczasem fakt, że plemniki powstają przez cały czas, także w późnym wieku, zwiększa znacznie ryzyko wystąpienia w nich ewentualnych wad i mutacji. Oczywiście nie ma w tym względzie żadnej reguły, ale są zaburzenia i choroby, których prawdopodobieństwo wystąpienia u dzieci wzrasta właśnie z wiekiem ojca. To m.in. dysleksja, zespół Downa, achondroplazja (zachwianie proporcji ciała), schizofrenia, autyzm, progeria (przyspieszone starzenie się), zespół Marfana (choroba tkanki łącznej), zespół Aperta (zbiór wad wrodzonych), psychoza maniakolno-depresyjna czy nowotwory.

Kiedy zostać tatą, by mieć zdolne dziecko?
Badacze pracujący pod kierunkiem Johna McGratha z Instytutu Mózgu w Queensland w Australii wskazują na jeszcze jeden powód, dla którego wiek mężczyzny zdaje się być ważnym kryterium podczas podejmowania decyzji o powiększeniu rodziny. Twierdzą oni, że istnieje zależność pomiędzy wiekiem ojca a poziomem inteligencji jego dziecka. Ich wnioski zdecydowanie potwierdzają teorię mówiącą, że im straszy kandydat na tatę, tym gorzej. Z badań naukowców wynika, że wraz z wiekiem mężczyzny wzrasta ryzyko, że jego dziecko będzie sobie gorzej radziło w szkole i słabiej wypadało w testach inteligencji.

Wnioski takie wyciągnięto na podstawie danych zebranych wśród 33 437 amerykańskich dzieci, które przeszły serię testów oceniających wrażliwość ich zmysłów, zdolność myślenia, rozumienia, zapamiętywania i uczenia się, koncentrację, a także koordynację ruchową. Zgodnie z jedną z hipotez winien jest fakt, że komórki Sertolego, wspierające produkcję spermy w kanalikach nasiennych, podlegają wraz z wiekiem różnego rodzaju mutacjom, przez co plemniki mogą być wadliwe. To z kolei prowadzi do uaktywniania się różnego rodzaju zaburzeń rozwojowych u dzieci.

Co ciekawe, jeśli chodzi o wiek kobiet, z badań wynika coś zupełnie przeciwnego - im starsza mama, tym lepsze wyniki w testach IQ dziecka. Naukowcy tłumaczą to faktem, że żeńskie komórki rozrodcze powstają już w czasie przebywania dziecka w łonie matki i do momentu, aż nie zostaną wykorzystane, w ich DNA nie zachodzą żadne niekorzystne zmiany. Czyżby związki młodych mężczyzn ze starszymi od siebie kobietami nabrały właśnie nowego wymiaru?

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (141)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~analizator 2015-11-05 (01:20) 1 rok 10 miesięcy 17 dni 21 godzin i 25 minut temu

No dobra, ale skoro kobieta ma cały czas ten sam "zestaw" komórek rozrodczych od początku wątpię, żeby wraz z wiekiem nic się z nimi nie działo, skoro starość się przejawia w mniejszym lub większym stopniu np. kondycyjnie lub zmniejszeniem możliwości pamięciowych (to moja osobista opinia, nie twierdze ze tak jest w każdym przypadku). A takie rzeczy jak palenie, picie czy inne używki raczej tez wpływają na komórki rozrodcze, ba skoro w ich genach nic się nie zmienia, nie można być pewnym czy aby od samego początku nie były wadliwe. Mój przypadek - dosyć późno się rodzice za mnie wzięli, przy czym ojciec jest młodszy (39 i 35 lat jak się urodziłem) i powiem, ze może i myślenie mam dobre według niektórych, ale koncentracja, pamieć pozostawiają wiele do życzenia. Byłem przeciętnym uczniem, młodszy brat o 2 lata radził sobie jeszcze gorzej. Większość osób, które znam i radzą sobie świetnie od czasów podstawówki do studiów i dalej mają młodszych rodziców. Najczęściej z ciekawości pytam o wiek rodziców żeby sobie porównać i wychodzi na to, ze u nich rodzice nie przekroczyli 30 kiedy się urodzili. To moje własne obserwacje, bo widzę że artykuł się nie sprawdza w moim przypadku. Pozdro

odpowiedz

0
0
~ariana 2015-05-16 (00:41) 2 lata 4 miesiące 6 dni 22 godziny i 4 minuty temu

Ja znam 3 mężczyzn w roznym wieku (60;36;34) majacych starszych rodzicow. Wszyscy trzej bardzo roznia sie inteligencja, najstarszy jest profesorem uniwersytetu( ojciec bardzo ceniony chemik, naukowiec) . Nastepny pracuje jako sprzatacz i sprzatanie jest jego pasja - slabo inteligetny ale bardzo zarozumialy i bardzo dumny z siebie ( ojciec "zlota raczka", matka -pielegniarka). Ostatni z wymienionych srednio inteligentny ( ojciec lekarz anastezjolog, matka pielegniarka instrumentariuszka), nie jestem pewna czy ukonczyl studia, ale ma wielkie aspiracje i pewnosc o swojej wyzszosci. Co ich laczy ze soba? sa homoseksualistami. Prosze sie nie smiac, ze doszukuje sie zwiazku pomiedzy wiekiem a orientacja seksualna ale znam wiecej przykladow lecz te wymienione sa mi najblizej i najdluzej znane. Jestem ciekawa czy ktokolwiek inny zauwazyl podobne analogie. Moze moje obserwacje sa jednak nieadekwatne do tresci artykulu, bo w atrykule mowia o roznicach wieku takze miedzy rodzicami.

odpowiedz

11
2
~na odwyrtke 2015-05-07 (20:17) 2 lata 4 miesiące 15 dni 2 godziny i 28 minut temu

Z moich obserwacji wynika coś całkowicie przeciwnego. Ale to może dlatego, że ci inteligentni raczej w młodym wieku dzieci nie mają.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

61
1
~Narciarz7even 2015-05-06 (13:28) 2 lata 4 miesiące 16 dni 9 godzin i 17 minut temu

Ojciec mojego kumpla miał 65 lat kiedy go spłodził, zmarł gdy kumpel miał 16 lat, dzieciństwo nie było łatwe bo nie mógł pograć z ojcem w piłkę, pobiegać itd. ojciec się starał, ale szybko się męczył. Za to odbywał z nim spacery z długimi rozmowami, razem czytali książki, dyskutowali. Kumpel zainteresował się rysowaniem i książkami. Gdy "my" biegaliśmy jak oszołomy po osiedlu on często zajmował się "wartościowszymi" rzeczami, teraz sobie to uświadamiam. Co nie znacyz, że nie bawił się z nami! O nie, szalał z nami też jak mało kto, jednak gdy my nudzilismy się i zajmowalismy się zbędnymi rzeczami tzw marnowaniem czasu, on wracał do swoich zajęć! Bystry dzieciak był, kiedyś uważało się takich za dziwaków, ale nie nie to była głupota :) Dziś jest doktorem, dość znanym na swoim uniwersytecie (nie bede podawal nazwiska) Mamy kontakt do dziś, ja pracuje i robie to co kocham, czyli naprawiam samochody i jestem przewodnikiem wędkarstwa. On jest kimś wielkim a zarazem normalnym gościem ;) Więc wiek ojca i inne bzdury sobie mogą Ci pseudonaukowcy wsadzić w swoje czarne dziury!

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

3
4
~Jasne 2015-05-07 (18:46) 2 lata 4 miesiące 15 dni 3 godziny i 59 minut temu

Absurdalna wypowiedź wadliwy plemnik niczego nie zapłodni a wiek ojca nie ma znaczenia chromosomy y są małe i więszkosć cech dziecko ma po matce np DNA z mitochondriów pochodzi tylko od matki.Głupota dzieci ze starszym ojcem bardziej wynika z tego że tym straszy dziad tym bardziej chore ma zachowania i odbija sie to na rozwoju dziecka

odpowiedz

5
2
~61-latek 2015-05-07 (16:46) 2 lata 4 miesiące 15 dni 5 godzin i 59 minut temu

Inteligencja wrodzona dziecka jest pochodną inteligencji obu rodziców w chwili spłodzenia. Jeżeli ojciec osiągnął szczyt swojej inteligencji w szkole a później telewizor, piwko itp. to się zgodzę z autorami artykułu. Gdy ojciec się rozwija jest dokładnie odwrotnie.

odpowiedz

15
27
~wwwiak 2015-05-06 (15:53) 2 lata 4 miesiące 16 dni 6 godzin i 52 minuty temu

Tylka jak taki pójdzie na wywiadówkę do szkoły własnego dziecka, to nauczycielka się spyta dlaczego bez przerwy wysyłają dziadka, a nie przychodzi ojciec.,

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

15
1
~antyX 2015-05-06 (13:52) 2 lata 4 miesiące 16 dni 8 godzin i 53 minuty temu

Inteligencja (typu IQ, nie EQ) jest w duzej mierze nabyta. Tego mozna sie nauczyc, tylko wiekszosc ludzi jest na to po prostu zbyt leniwa. Miara inteligencji jest zdolnosc czlowieka do szeroko pojetego rozumowania matematycznego.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

21
1
~phd 2015-05-06 (16:14) 2 lata 4 miesiące 16 dni 6 godzin i 31 minut temu

jakoś trzeba zachęcić ludzi do wczesnego rozmnażania się, problemy demograficzne ma prawie cała Europa (za wyjątkiem islamskich szczurów) - ja znam wiele przykładów bardzo inteligentnych ludzi / dzieci spłodzonych sporp po 40- tce, ale jak macie kasę / własne mieszkanie i możliwości to zachęcam aby na dzieci decydować się jak najwcześniej - dzięki temu można "na starość" im jeszcze wiele pomóc.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

33
3
~często widzę 2015-05-06 (17:45) 2 lata 4 miesiące 16 dni 5 godzin i 1 minutę temu

Często widzę dzieci, ktore nie są przez rodziców wychowywane,ale HODOWANE. Tak jak kot czy kanarek Dać mu jeść, ubrać i OK.Żadnej trosjki o rozwój dziecka.Miło jest popatrzeć i posłuchać jak trzyletnie dziecko mówi poprawnymi zdaniami, ma bogaty słownik,umie się zachować w różnych miejscach... , bo tego wszystkiego nauczycli go rodzice, którzy dbają o jego rozwój.NIe sadzają przy kompie, tylko wszelkie zabawki są kupowane z myślą o nauce poprzez zabawę.Np. Klocki z obrazkami do układania, klocki z literami, cyframi, Różne układanki,gry planszowe wymagające myślenia,wspólne zabawy, czytanie ksiązek, wierszy... Znam sześciolatka ,co już zna się na zegarze ze wskazówkami.Ale znam tez 16 letnią pannicę , co zna się tylko na zegarku elektronicznym.A jak ją spytałam 7.55---za ile minut to jest ósnma, to nie umiała odpowiedzieć.I wcale nie jest upośledzona.Po prostu nie ma pojęcia i NIGDY sie nad tym nie zastanawiała ,że godzina ma 60 minut. Od dziecka miała elektroniczny zegarek,który z myślenia ją zwolnił.Podobnie jak kalkulator zwolnił ja z konieczności poznania tabliczki mnożenia.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi