www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

po rozwodzie

Sąd rodzinny - postrach czy pomoc?

dzieci.pl 2011-09-27 09:59 4 opinii

Kurator wykonuje swoją pracę między godziną 7 rano a 22. Miejscem jego pracy jest miejsce pobytu podopiecznego, a zatem może to być środowisko rodzinne, ośrodki opieki nad dzieckiem, zakład opieki leczniczej, zakład poprawczy czy karny. Ma prawo wylegitymować osobę objętą postępowaniem, przeglądać jej akta sądowe i inne dokumentacje, mogące przyczynić się do właściwego sprawowania kurateli. Sąd rodzinny i inne organy państwowe zobowiązane są udzielać pomocy rodzicom, jeśli jest ona potrzebna, aby w sposób właściwy sprawowali oni opiekę nad dzieckiem. Jeżeli dobro dziecka jest zagrożone, sąd może zobowiązać rodziców do określonego postępowania, z jednoczesnym wskazaniem sposobu kontroli wykonanych zarządzeń. Może jasno określić, jakie czynności nie mogą być wykonywane przez rodziców oraz poddać wykonywanie przez nich władzy rodzicielskiej stałemu nadzorowi kuratora. W przypadku, kiedy pomimo zarządzeń sądu władza rodzicielska wykonywana jest niewłaściwie, łamane są przez rodziców prawa dziecka oraz pomimo zaproponowanej pomocy ze strony powiatowego centrum pomocy rodzinie, nadal zagrożone jest dobro, zdrowie lub życie dziecka, sąd może ograniczyć ich władzę i umieścić dziecko w placówce tymczasowego pobytu lub w rodzinie zastępczej. Kiedy przeszkody w wykonywaniu władzy rodzicielskiej zostaną przez rodziców częściowo usunięte, sąd zawiesza ograniczenie władzy rodzicielskiej. W przypadku całkowitego usunięcia przeszkody, sąd uchyla swój wyrok w sprawie ograniczenia władzy rodzicielskiej i dziecko może powrócić do rodziny. Najczęstszymi przeszkodami we właściwym wykonywaniu władzy rodzicielskiej są alkohol, przemoc, zaniedbania wobec zdrowia dziecka, uchybienia w realizacji obowiązku szkolnego, zaburzenia emocjonalne rodziców wynikające z ich kłopotów osobistych czy zawodowych, kłótnie małżeńskie, rozwód i podział majątku, itp.

Jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana z powodu nieprzemijających przeszkód, które w sposób rażący przyczyniają się do pogorszenia sytuacji dziecka i nie rokuje ona w najbliższym czasie nadziei na poprawę, sąd całkowicie odbiera rodzicom lub jednemu z nich władzę rodzicielską. Jeżeli istnieją czynniki, których wymaga dobro dziecka, sąd zakazuje także kontaktów rodziców biologicznych z dzieckiem. W tym czasie dziecko trafia do placówki lub sąd ustanawia dla niego rodzinę zastępczą. Są sytuacje, kiedy dopiero odebranie dziecka i umieszczenie go w rodzinie zastępczej, pozwala rodzicom jasno ocenić swoje postępowanie. Tacy rodzice mobilizują się, aktywują wszystkie swoje zasoby osobiste i wykorzystują pomoc instytucji wspierającej rodzinę, do tego aby odzyskać dziecko. Sądy rodzinne przychylają się do takich starań pozytywnie, jeśli oceny i opinie specjalistów na temat postępowania rodziców wskazują na rzeczywistą chęć poprawy sytuacji dziecka oraz jeśli więzi rodzinne są nadal silne. Z czasem tacy rodzice mają szansę ponownie odzyskać władzę rodzicielską. Choć niestety w wielu przypadkach odebranie praw rodzicielskich obojgu rodzicom, skutkuje często tym, że coraz więcej dzieci pozostaje pod opieką zastępczą. A rodzice zdają się nie mieć należytej motywacji do zmiany własnego postępowania.

Być może problem tkwi w tym, że nawet do najprostszych urządzeń dołączana jest instrukcja, w jaki sposób ma być ono obsługiwane, a bycie rodzicem pozbawione jest tego typu instrukcji? Być może zbyt wysoko cenimy własne możliwości a w zderzeniu z rzeczywistością, pocieszamy się, że jakoś to będzie? Może powinniśmy zatem zatrzymać się nad refleksją, że jeśli mamy zdolność krzywdzenia dzieci, to tak naprawdę krzywdzimy samych siebie, bo są one częścią nas. Warto zacząć szukać pomocy zanim będzie za późno.

Autor: Anna Czupryniak, pedagog z Centrum Wsparcia Psychologiczno-Pedagogicznego Agape / ASO

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO NAS!Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~v-v 2017-07-09 (09:39) 4 miesiące 14 dni 21 godzin i 6 minut temu

Sedziowie w sądach rodzinnych o elita. Tylko jakiego grona :)

odpowiedz

2
0
~Marek_38 2015-11-30 (13:59) 1 rok 11 miesięcy 24 dni 16 godzin i 46 minut temu

Sądy rodzinne to jaskiinie zbójców. To instytucjonalizacja bezwzględności w realizacji doraźnych celów. Zakład krawiecki do szycia spadochronów dla kur...ów i złodziei. To miejsce gdzie zdziczenie obyczajowe przyjmowane jest z wypiekami na policzkach.

odpowiedz

7
0
~jacki12 2012-09-12 (17:42) 5 lat 2 miesiące 11 dni 13 godzin i 3 minuty temu

sądy rodzinne powinny orzekać na Marsie tam się nadają

odpowiedz

7
0
~. 2012-07-18 (12:09) 5 lat 4 miesiące 5 dni 18 godzin i 36 minut temu

postrach

odpowiedz