www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

inspiracje i pomysły

Dom przyjazny dla dzieci

Dzieci.pl 2017-01-03 15:50 0 opinii

Dom to miejsce, które daje ci poczucie bezpieczeństwa, spokój i wytchnienie po ciężkim dniu. Pełen jest osobistych przedmiotów, pamiątek, przydatnych drobiazgów i użytecznych gadżetów. To, co dla ciebie stanowi funkcjonalny sprzęt, dla dziecka może być niebezpieczeństwem. Stół, krzesła, klamki do drzwi – warto zastanowić się nad ich wyborem. W końcu to właśnie w domu powinniśmy się czuć najbardziej komfortowo. Podpowiadamy, jak urządzić dom bezpieczny dla twoich pociech.

Dom przyjazny dla dzieci

Klamki do drzwi

Byłoby idealnie gdyby dzieci spokojnie poruszały się po domu, zamiast biegać i wpadać na przedmioty wokół nich. Jest to jednak niemal niemożliwe. Jako rodzic, to ty bezwzględnie odpowiadasz za ich bezpieczeństwo. Wybór nawet małych elementów do mieszkania, może mieć wówczas ogromne znaczenie.

Klamki do drzwi powinny być wygodne i użyteczne, jednak także bezpieczne dla twoich dzieci. To ty decydujesz, do których pomieszczeń dziecko powinno mieć dostęp, a do których nie. Dodatkowo, klamki nie powinny zbytnio odstawać od powierzchni drzwi, ani być zakończone zbyt ostrym łukiem. Aby wybrać te, które w pełni spełniają twoje oczekiwania, zwróć uwagę na:

- Styl mieszkania
- Gabaryty drzwi
- Materiał wykonania drzwi oraz klamek

Jeśli nie chcesz zbyt często ich wymieniać, zainwestuj w bardziej trwałe, które nie będą podatne na ścieranie.

Zapobiegliwość

Dziecko nie powinno mieć dostępu do chemicznych substancji, noży czy lekarstw. Zaopatrz się w zabezpieczenia do szafek i półek. Upewnij się, że przedmioty te znajdują się na jak najwyżej, aby dziecko nie mogło ich dosięgnąć.

Groźne mogą okazać się również ostre krawędzie mebli. Wystarczy jednak założyć silikonowe nakładki, aby nie stanowiły niebezpieczeństwa.

Nie zapomnij o prądzie elektrycznym. Kable powinny być odpowiednio osłonięte, a gniazdka elektryczne zabezpieczone plastikowymi zaślepkami. Wszystkie te akcesoria są niedrogie i łatwo dostępne.

Ważne jest też prawidłowe zamknięcie okien, tak aby dziecko nie mogło ich samodzielnie otworzyć. Zwróć uwagę na znajdujące się w domu rośliny, które mogą być trujące. Pamiętaj: dzieci są bardzo kreatywne.

Bezpieczne surowce

Meble stworzone z nietoksycznych materiałów są zdecydowanie najlepszym wyborem, zwłaszcza do pokoju dziecięcego. Powinny być dostosowane do wzrostu dziecka, aby nie zachęcać go do wspinaczki po ulubione zabawki. Upewnij się, że drzwi i meble w pokoju twojego dziecka nie są wykonane ze szkła. Jeśli jednak zdecydujesz się na szklane powierzchnie, zainwestuj w te odporne na uderzenia.

Dom urządzony tak, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieciom, to także poczucie bezpieczeństwa dla ciebie. Nic nie zastąpi opieki kochających rodziców, jednak jest to znacznie łatwiejsze i przyjemniejsze w domu, w którym nie czyha na nie zbyt wiele niebezpieczeństw.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!