www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

inspiracje i pomysły

Sposoby na nudę

Dzieci.pl 2013-01-23 15:51 2 opinii

Kiedy dziecko jest całkiem malutkie zachęcamy je do zabawy, kupujemy pierwsze zabawki i cieszymy się, gdy wyciąga po nie rączkę. Wspólna zabawa z maluchem sprawia nam dużą przyjemność. Niestety, gdy maluch podrasta, większość z nas poświęca mniej czasu na zabawę z dzieckiem.

Sposoby na nudę

Uważamy, że kilkulatek potrafi bawić się samodzielnie i nie lubimy, gdy wciąż powtarza:
- Mamo, ale ja się nudzę. W co mógłbym się pobawić?
Zamiast odpowiadać „nie wiem czy daj mi spokój”, zastanów się, w co mogłabyś bawić się ze swoją pociechą?

Możesz połączyć zabawę z pobytem na świeżym powietrzu. Większość maluchów lubi biegać, skakać, jeździć na rowerze, wrotkach, łyżwach i rolkach. Te mniej sprawne, dłużej opanowują trudną sztukę równowagi i koordynację, niezbędną do poruszania się nie tylko na własnych nogach. W końcu jednak wszystkie pokonują trudności i z radością dosiadają swoich pojazdów, wkładają magiczne buty z płozami, kółkami i ruszają na podbój świata. Radość może być większa, jeśli rodzic jest nie tylko obserwatorem zabawy, ale i uczestnikiem. Ma swój rower, łyżwy czy rolki i razem z maluchem wybiera się na rowerową wycieczkę czy pobliskie lodowisko. Na świeżym powietrzu można też uczyć się biegać i skakać, grać, budować i robić to, co podpowiada dziecięca wyobraźnia i rodzicielska wiedza. Rodzic pokaże, jak celnie strzelać do bramki, trzymać rakietkę do badmintona i wytłumaczy, dlaczego piłka nie zawsze wpada do bramki, a lotka szybuje w odwrotnym kierunku niż zamierzony przez malca.

Lepić, rysować, malować i wycinać lubi większość przedszkolaków, a te, które nie lubią lub nie potrafią, mogą się nauczyć. Nie wystarczy kupić wspaniały zestaw do malowania, drogie kredki i wielką ilość kartonów. Czasem trzeba pokazać, jak wycinać i lepić, by powstawały prawdziwe dzieła sztuki, czasem zachęcić „wyczarowując” coś z kolorowego papieru czy niepotrzebnych szmatek. A potem już tylko chwalić powstające dzieła. Można je wywieszać na specjalnej wystawie, by pozostali domownicy lepiej poznali artystę, można oprawić szczególnie udany obraz i ofiarować, za zgodą autora, babci na imieniny. Z pewnością uraduje się babcia, a i maluch będzie miał swoją satysfakcję.

Gramy i układamy , bo to może robić cała rodzina. Starszy brat, babcia i ciocia mogą wraz z dzieckiem układać puzzle, układanki i grać, nie tylko w grzybobranie, które dorośli pamiętają z dzieciństwa. Oferta rodzinnych gier jest bardzo bogata – od pamięciowych po sprawnościowe. Może się okazać, że w wielu z nich nasza pociecha ogrywa dorosłych. Nie zawsze z uśmiechem przyjmie przegraną, ale i tego musi się nauczyć.

Polub dzieci.pl na Facebooku

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Krystyna Zielińska
autor porady:

Krystyna Zielińska

psychologia

Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~hakana maka 2015-06-29 (21:57) 2 lata 4 miesiące 24 dni 8 godzin i 41 minut temu

nie tu nic nie pisze

odpowiedz

0
0
~hakana maka 2015-06-29 (21:56) 2 lata 4 miesiące 24 dni 8 godzin i 42 minuty temu

nie pisze tu prawie nic

odpowiedz