www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

inspiracje i pomysły

Zabawy dla wnuków

Dzieci.pl 2014-01-15 10:27 1 opinii

Najczęściej dziadkowie sięgają do zabaw, które znają z własnego dzieciństwa. A być może warto im podpowiedzieć kilka zabaw z zupełnie innego obszaru i zamiast znanego „berka”, „ciuciubabki” „starego niedźwiedzia” czy „gry w klasy” zaproponować zabawy kształtujące więź międzypokoleniową.

Zabawy dla wnuków

Wielu rodziców korzysta z pomocy dziadków w całodziennej opiece nad dziećmi. Zamiast do żłobka czy przedszkola dziecko albo zostaje z dziadkami, albo jest do nich zawożone na kilka godzin dziennie. Aby wykorzystać energię i pomysłowość wnucząt, a jednocześnie zadbać o swoje siły i zdrowie czasami stają na głowie, żeby znaleźć zabawę łączącą tak różne potrzeby. Bo nie zawsze plecy dziadka uniosą kilkunastokilogramowego jeźdźca, a ręce babci będą go cały dzień podrzucać robiąc samolot.

Najczęściej dziadkowie sięgają do zabaw, które znają z własnego dzieciństwa. A być może warto im podpowiedzieć kilka zabaw z zupełnie innego obszaru i zamiast znanego „berka”, „ciuciubabki” „starego niedźwiedzia” czy „gry w klasy” zaproponować zabawy kształtujące więź międzypokoleniową. Dlaczego? Ponieważ dziadkowie w roli opiekunów są nie tylko osobami bliskimi dla dziecka, ale pełnią też istotną rolę w kształtowaniu się u niego poczucia tożsamości rodzinnej.

To oni mogą swoimi opowieściami czy wspomnieniami pokazać dziecku skąd pochodzi, jakie są jego korzenie, z jakich tradycji czerpie jego rodzina. To niezwykle cenny wpływ dziadków na rozwój dzieci, a przede wszystkim inspirujący (dla dziadków niewyczerpujący fizycznie) pomysł na spędzenie wspólnego czasu.

Jedzie rodzinny pociąg z…
Potrzebne materiały
kolorowy blok techniczny, nożyczki, klej, zdjęcia członków rodziny

Ta zabawa przypomina projekt drzewa genealogicznego. Z kolorowych kartek bloku technicznego wycinamy kształty wagonów, które następnie łączymy klejem. Dodatkowo na początku pociągu doklejamy lokomotywę. W lokomotywie wpisujemy nazwisko rodowe rodziny dziecka oraz nazwę lub herb rodzinnego miasta. W pierwszym wagonie imiona i nazwiska oraz jeśli to możliwe zdjęcia pradziadków dziecka, w kolejnym dziadków, w następnym rodziców, a w ostatnim dzieci. Wagony można dodatkowo pokolorować. Tak przygotowany pociąg wieszamy na ścianie a dziadkowie mogą opowiedzieć dziecku różne ciekawe historie związane z poszczególnymi osobami w pociągu.

Herb naszej rodziny
Potrzebne materiały
duży brystol, kolorowe markery, kredki lub farby, książka z herbami rodów

Najpierw oglądamy z dzieckiem książkę z herbami rodów – wyjaśniamy czym jest herb, jaką ma rolę, z jakich elementów się składa. Następnie na dużym brystolu rysujemy kształt herbu. Wspólnie zastanawiamy się nad cechami charakterystycznymi naszej rodziny – z czego jesteśmy znani, co potrafimy robić najlepiej, jak postrzegają nas inni, z jakimi przedmiotami się kojarzymy. Wszystkie pomysły zapisujemy lub rysujemy na herbie. Herb kolorujemy lub malujemy.

Polub dzieci.pl na Facebooku

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Izabela Czaja-Antoszek
autor porady:

Izabela Czaja-Antoszek

Psychologia

Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Kajka 2014-01-21 (14:31) 3 lata 9 miesięcy 1 dzień 1 godzinę i 18 minut temu

Bardzo ciekawe pomysły. Jestem szczęśliwą babcią i na pewno włączę je do swojej własnej listy. Tylko muszę odrobinę poczekać, bo moja wnuczka ma niespełna trzy latka. Ale czas pędzi tak szybko, że mam nadzieję doczekać ich wykorzystania. Pozdrawiam serdecznie.

odpowiedz