www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kuchnia małego dziecka

Logo dostawcy

Celiakia – typowe objawy nietypowej choroby. Sprawdź czy możesz ją mieć

testDNA 2016-07-28 12:17 0 opinii

Bóle i wzdęcia brzucha, przewlekła biegunka, połączona z utratą masy ciała i zmianami nastrojów, to typowe objawy celiakii (choroby trzewnej). Klasyczna postać tej choroby dotyczy jednak zaledwie 30% chorych – występuje głównie u dzieci i kobiet w ciąży. U większości pacjentów celiakia ma mniej charakterystyczny przebieg. Bywa też, że nie towarzyszą jej żadne objawy, przez co choroba pozostaje przez długi czas niezdiagnozowana.

Celiakia – typowe objawy nietypowej choroby. Sprawdź czy możesz ją mieć

Celiakia należy do jednej z najpoważniejszych nietolerancji pokarmowych. W związku z tym, że jest chorobą uwarunkowaną przez wadliwe geny, nie da się z niej wyleczyć. Jednak stosując dietę bezglutenową, chory może pozbyć się uciążliwych dolegliwości, zarówno tych typowych, jak i tych mniej specyficznych.Dzięki temu będzie mógł wieść całkiem normalne życie.

Bóle kości i stawów, skurcze mięśni – nietypowe objawy celiakii

Do tego dochodzą nawracające stany zapalne w obrębie jamy ustnej (w tym afty), zmiany skórne, mrowienie kończyn, niedorozwój szkliwa zębowego, nieregularne miesiączki, bóle głowy, bladość skóry i uczucie ciągłego zmęczenia. Wszystkie ww. objawy są charakterystyczne dla tzw. skąpoobjawowej postaci celiakii. Występuje ona znacznie częściej niż postać klasyczna i dotyczy głównie osób dorosłych. Dużo trudniej jest ją też zdiagnozować, ze względu na brak typowych objawów.

Istnieje jeszcze jedna – trzecia postać celiakii. To tzw. celiakia latentna (utajona) , która nie daje o sobie znać w żaden widoczny sposób. Jej obecność można stwierdzić jedynie wykonując specjalistyczne badania, w tym badania genetyczne.

Gluten – to on jest źródłem dolegliwości

Gluten jest związkiem białkowym występującym w pszenicy, życie, jęczmieniu i owsie. Charakteryzuje się dużą sprężystością. Stosowany głównie w przemyśle piekarniczym i cukierniczym decyduje o wartości wypiekowej mąki. U osób z celiakią gluten działa bardzo niekorzystnie na kosmki jelita cienkiego i prowadzi do ich sukcesywnego zaniku. Powoduje to zaburzenia wchłaniania składników odżywczych w jelitach, które skutkują poważnymi niedoborami pokarmowymi.

Niezdiagnozowana i nieleczona choroba trzewna może nieść ze sobą poważne konsekwencje. Osoby, które nie stosują diety bezglutenowej są narażone na anemię, osteoporozę, niepłodność i nawykowe poronienia oraz niektóre choroby nowotworowe, w tym chłoniaka jelita cienkiego. Dieta bezglutenowa sama w sobie jest jednak dietą niedoborową. Wynika to stąd, że produkty bezglutenowe są uboższe w składniki odżywcze i taka dieta wymaga dodatkowej suplementacji. Dlatego stosowanie jej przed wykonaniem testów genetycznych nie jest najrozsądniejszym posunięciem i może być nawet szkodliwe.

Celiakia – badanie DNA sprawdza się w diagnostyce wszystkich typów choroby

Jest też najwygodniejszą i najdokładniejszą metodą badania choroby trzewnej. Warto bowiem wiedzieć, że celiakia występuje u osób z predyspozycjami genetycznymi, tj. osób, z charakterystycznym układem genów (obecność genu HLA - DQ2 i DQ8). Geny charakterystyczne dla celiakii będą występować we wszystkich trzech typach choroby. Badanie ujawni ich obecność nawet jeśli chory jest już na diecie bezglutenowej. Jest to powód, dla którego badania genetyczne uznaje się dziś za nieodzowny element diagnostyki.

Stosowane do tej pory testy serologiczne (testy na obecność określonych przeciwciał) są skuteczne, jednak w przeciwieństwie do testów DNA mają pewne ograniczenia. Po pierwsze, nie można ich wykonać u osób, które przeszły już na dietę bezglutenową, bo mogą dać fałszywie ujemny wynik. Po drugie mogą, lecz nie muszą być obecne w utajonej postaci celiakii.

Badanie DNA może również zastąpić biopsję jelita cienkiego, która w diagnostyce celiakii była do niedawna badaniem obowiązkowym. Możliwość uniknięcia biopsji ma szczególne znaczenie w przypadku dzieci, które mogą się jej obawiać. Test genetyczny jest rekomendowany przez Europejskie Towarzystwo GastroenterologiiPediatrycznej, Hepatologii i Żywienia (ESPGHAN), które zajmuje się opracowywaniem zasad diagnozowania celiakii, obowiązujących potem w całej Europie.

Test na celiakię –gdy tylko pojawią się pierwsze objawy

Genetyczny test na celiakię, w przeciwieństwie do testu serologicznego nie może wyjść fałszywy. Albo całkowicie wykluczy chorobę, albo potwierdzi ją z wysokim prawdopodobieństwem. Jest prosty i wygodny, a próbki do badania (wymaz z policzka) można pobrać samodzielnie przy pomocy specjalnego zestawu. Predyspozycje do choroby trzewnej są dziedziczne, dlatego test na celiakię warto wykonać całą rodziną.

Dieta bezglutenowa – jedyny skuteczny sposób walki z objawami

Dieta bezglutenowa polega na wyeliminowaniu z codziennego jadłospisu pszenicy, żyta, jęczmienia i owsa - zarówno pod postacią chleba, makaronów, jak i kaszy czy płatków – oraz unikaniu wszystkich produktów zawierających zakazane białko. Istnieją jednak takie zboża, które osoba cierpiąca na celiakię może bez obaw włączyć do swojej diety. Należy do nich kukurydza, proso, gryka, ryż, amarantus czy komosa ryżowa (quinoa).

Dieta bezglutenowa nie jest dietą łatwą w stosowaniu. Gluten jest bowiem białkiem szeroko wykorzystywanym w przemyśle spożywczym. Producenci żywności dodają go również do produktów, które teoretycznie nie powinny stanowić zagrożenia dla osób dotkniętych chorobą trzewną. Gluten znajdziemy m. in. w konserwach, koncentratach zup i sosów, pasztetach, parówkach, lodach, jogurtach, czekoladzie, gumie do żucia, napojach alkoholowych (głównie w piwie), a nawet niektórych lekach i suplementach diety.

Osoba chorująca na celiakię musi więc bardzo dokładnie czytać wszystkie etykiety, zanim jakiś produkt spożywczy weźmie do ust. Warto wybierać również żywność oznaczoną symbolem przekreślonego kłosa. Jest ona w pełni bezpieczna dla chorych, choć niestety znacznie droższa od zwykłej żywności.

Natalia Jeziorska, testDNA

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!