www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kuchnia małego dziecka

Gdy dziecko nie chce pić mleka

Dzieci.pl 2013-04-19 11:47 1 opinii

Na mleku dieta dziecięca stoi. I choć co jakiś czas ulegamy modom, które mówią, by mleko w jadłospisie malucha ograniczyć, w tej sprawie nie dajmy się zwieść.

Gdy dziecko nie chce pić mleka

Na początku wszystko wydaje się proste. Karmienie piersią przez nikogo nie jest kwestionowane, a wszelkie źródła uznają pokarm naturalny za najlepszy i najbardziej wartościowy dla dzieci. Kiedy matka z jakiegoś powodu nie może karmić piersią, nikt też nie podważa konieczności podawania maluchom mieszanek mlecznych z butelki. Wiemy, że zawierają one bowiem wszelkie niezbędne do prawidłowego rozwoju składniki. Także kontynuowanie podawania mleka u dziecka kilkumiesięcznego, mimo wprowadzania do diety kolejnych pokarmów, nie budzi protestów. Gdy jednak dziecko kończy drugi rok życia, a jego posiłki obfitują już w różnorodne potrawy, zaczynają się dylematy.

Jakie mleko – modyfikowane czy krowie?
Niezależnie od rozszerzania diety dziecka (nawet wtedy, gdy je już dokładnie to samo, co my), nie powinnyśmy rezygnować z podawania mu mleka. Czy będzie ono modyfikowane (typu junior), czy krowie - uzależnione jest od naszej decyzji i konsultacji z lekarzem pediatrą. Generalnie, większość dietetyków zaleca, by mleko krowie zacząć podawać dziecku po ukończeniu 3 roku życia. Jeśli jednak maluch nie ma skłonności alergicznych i dobrze reaguje na inne przetwory mleczne (jogurty, serki) możemy spróbować podać je wcześniej po wcześniejszym uzgodnieniu z lekarzem.

Lista zalet mleka
Ten z pozoru zwyczajny napój, pod względem wartości odżywczej jest bodaj najbardziej wartościowym, a tym samym niezbędnym, składnikiem codziennej dziecięcej diety. Co takiego znajduje się w mleku, że zajmuje tak ważne miejsce? Przede wszystkim: białko, główny składnik budulcowy tkanek. I to nie byle jakie – pełnowartościowe, łatwo przyswajalne, o wzorcowym składzie jakościowym i ilościowym aminokwasów egzo- i endogennych.

Równie nieocenionym jego składnikiem jest wapń (dobrze przyswajalny dzięki białkom) odpowiadający przede wszystkim za prawidłowy rozwój kości i zębów. Pierwiastek ten uczestniczy również w wielu procesach metabolicznych wszystkich komórek ustrojowych. O wartości odżywczej mleka decydują jeszcze inne jego składniki: witaminy z grupy B, zwłaszcza znaczna ilość witaminy B2 oraz te, które rozpuszczają się w tłuszczach – A, D i E, a także minerały: potas, magnez, fosfor czy cynk.

Mówiąc o mleku nie można pominąć laktozy, dzięki której wapń znacznie lepiej się przyswaja. Ponadto stanowi ona główne źródło węgla niezbędnego do rozwoju drobnoustrojów odpowiadających za prawidłowy skład flory bakteryjnej jelita grubego. Wszystkie te właściwości mleka sprawiają, że nietrudno przychylić się do opinii specjalistów od żywienia mówiącej o nieocenionej roli tego napoju w diecie naszych dzieci.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~asia32 2013-04-22 (11:55) 4 lata 5 miesięcy 27 dni 9 godzin i 51 minut temu

Co za bzdura! Chcecie mieć chore dziecko, dajcie mu więcej krowiego mleka. Najlepiej UHT ! Brrr Ciekawa jestem kto sponsoruje ten artykuł? Dajcie mleko,wszystkim tym z alergią, nietolerancją itd. Krowie mleko dla krowy! Cielęta specjalnie rozwiniętego mózgu nie muszą mieć, wystarczy masa i kopyta!

odpowiedz