www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kuchnia małego dziecka

Rozszerzanie diety rocznego niemowlęcia – poznaj listę produktów, których nie należy podawać maluchowi

Dzieci.pl 2017-02-08 16:50 0 opinii

W czasie rozszerzania diety niemowlęcia bardzo ważne jest postępowanie zgodnie z wytycznymi ekspertów. Nowe posiłki należy wprowadzać według zasad opisanych w schemacie żywienia niemowląt. Czy są produkty, których nie możemy podawać w 1. roku życia dziecka?

Rozszerzanie diety rocznego niemowlęcia – poznaj listę produktów, których nie należy podawać maluchowi

Odpowiedni moment na rozszerzanie diety niemowlęcia

Kiedy jest dobry moment na rozszerzanie diety niemowlęcia? Eksperci zalecają, aby wprowadzanie nowych posiłków do jadłospisu maluszka rozpoczęło się nie wcześniej niż w 17. i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka. To właściwy moment ponieważ, niemowlak jest już gotowy na kolejne propozycje w menu, a mleko mamy powoli przestaje pokrywać wszystkie potrzeby szybko rozwijającego się organizmu.

Sygnałami świadczącymi o gotowości dziecka do rozszerzania diety są: zainteresowanie posiłkami rodziców, wkładanie rączek i różnych przedmiotów do buzi czy nasilone domaganie się nocnych karmień, gdy dziecko przesypiało już całą noc.

Rozszerzanie diety niemowlaka nie musi być trudne

Wystarczy odpowiednio przygotować się na to, co przyniesie nowy etap w żywieniu waszego maluszka. Warto zapoznać się z wytycznymi specjalistów, którzy opracowali m. in. Poradnik żywienia małego dziecka z planem 5 kroków rozszerzania diety. Każdy krok związany jest z nowymi umiejętnościami dziecka i ma na celu wprowadzenie kolejnych posiłków do jego diety.

- Krok 1 – poznawanie pierwszych, pojedynczych smaków.
- Krok 2 – wprowadzenie do diety maluszka śniadań.
- Krok 3 – kolejne smaki i wieloskładnikowe posiłki.
- Krok 4 – wprowadzanie mięsa i ryb.
- Krok 5 – kształtowanie prawidłowych nawyków – przyzwyczajanie do 5 posiłków w ciągu dnia.

Czego unikać podczas rozszerzania diety niemowlęcia?

O ile łatwo znaleźć informację o tym, co należy podawać niemowlęciu, trudniej już o wytyczne mówiące o tym, czego nie należy serwować dziecku, które nie ukończyło jeszcze 1. roku życia. Przede wszystkim należy pamiętać, że dziecko to nie mały dorosły. W pierwszych latach życia programuje się metabolizm dziecka, rozwija układ pokarmowy i kształtują nawyki żywieniowe. Dlatego tak ważne jest podawanie niemowlęciu produktów bezpiecznych, o wysokiej jakości i dopasowanych do wyjątkowych potrzeb maluszka.

To, czego należy unikać rozszerzając dietę niemowlęcia, to:

- Dosalanie posiłków – dzieci nie mają preferencji do smaku słonego, zatem nie warto przyzwyczajać ich do słonych posiłków. Ponadto sól może obciążać nerki maluszka.
- Słodycze i słodzone napoje – należy unikać cukrów, aby nie wykształcić w maluszku nieprawidłowych nawyków żywieniowych. Dziecko przyzwyczajone do smaku słodkiego w pierwszych latach życia, najprawdopodobniej w dorosłości będzie preferowało słodkie potrawy. Cukier może przyczyniać się do rozwoju otyłości czy próchnicy zębów.
- Żywność z tzw. dorosłego stołu, gdyż nie jest odpowiednio zbilansowanie i bezpieczna dla wciąż rozwijającego się dziecka.
- Produktów niewiadomego pochodzenia.
- Przetworzonej żywności.
- Mleka krowiego.
- Ostrych przypraw.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!