www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

kuchnia małego dziecka - jadłospisy

Dieta w zaparciach

Dzieci.pl 2013-12-06 10:34 82 opinii

Zaparcia stanowią bardzo częste zaburzenia rytmu oddawania stolca u dzieci. Prawidłowa ilość wypróżnień to co najmniej cztery dziennie w pierwszych tygodniach życia do około dwóch dziennie w drugim roku życia.

Dieta w zaparciach

W wieku 3-4 lat dziecko może oddawać stolec od trzech razy w tygodniu do trzech razy dziennie. Po 4 roku życia rytm wypróżniania się dzieci staje się podobny do rytmu osób dorosłych.

Zaparcie definiuje się jako utrudnione i wymagające wysiłku oddawanie stolca w ponad trzydniowych odstępach. Jest to również zaburzenie jego objętości oraz konsystencji.

W większości (bo aż w ok. 90 proc.) przypadków zaparcia są spowodowane zaburzeniem pasażu jelitowego (zaparcia czynnościowe). Może być to skutek zbyt niskiej podaży błonnika w diecie, za małej podaży płynów, zbyt wysokiego spożycia słodyczy, alergii pokarmowej, jak i zaburzeń emocjonalnych. Zdarza się, że zaparcia są oznaką pewnych nieprawidłowości w rejonie odbytnicy, jak np. choroby Hirschsprunga, zwężenia lub zrośnięcia odbytu, kamieni kałowych czy wrzodu samotnego odbytnicy (SRUS). Mogą być również objawem takich chorób jak mukowiscydoza, mocznica, niedoczynność nadnerczy lub tarczycy. Dziecko czasami może po prostu nie chcieć oddać stolca - będąc w podróży, w szpitalu, z dala od bliskich, bojąc się, tłumiąc parcie.

W zależności od etiologii, objawy mogą być różne, ale do najbardziej klasycznych należą:
- Brak łaknienia;
- Wzdęcia oraz bóle brzucha;
- Nasilone parcie na stolec;
- Brudzenie bielizny;
- Kilkudniowe odstępy pomiędzy stolcami;
- Okresowo obecna krew w stolcu;
- Ból podczas defekacji;
- Uczucie niepełnego wypróżnienia.

Niezwykle ważne jest, aby jak najwcześniej wdrożyć leczenie - zapobiegniemy dzięki temu rozdęciu mięśni odbytnicy oraz wypełnianiu się jej masami kałowymi. Bardzo często należy zwrócić uwagę na stan emocjonalny dziecka i postarać się zapewnić mu więcej wsparcia oraz odpowiednią profilaktykę dietą.

Dieta bogata w błonnik wraz z lekami rozluźniającymi stolec (laktuloza, sól gorzka) są skuteczną terapią u większości dzieci z zaparciami czynnościowymi. Dzienne zapotrzebowanie na błonnik to 20-40 g. Przy zaparciach powinno się stopniowo zwiększać jego ilość w diecie do 60 gramów. Należy pamiętać, że przy zwiększonej ilości błonnika trzeba zwiększyć ilość przyjmowanych płynów, najlepiej wody niegazowanej. Błonnik składa się z dwóch frakcji - rozpuszczalnej i nierozpuszczalnej w wodzie. Frakcja nierozpuszczalna błonnika ma korzystny wpływ na nasz organizm dzięki wiązaniu wody, zwiększaniu masy i objętości stolca, pozytywnemu wpływowi na perystaltykę jelit i wypróżnienia.

Frakcja rozpuszczalna natomiast tworzy żele, zwiększając lepkość treści pokarmowej, wiąże kwasy tłuszczowe i cholesterol, wiąże składniki toksyczne i odżywcze, zwalnia pasaż treści pokarmowej, obniża glikemię poposiłkową i poziom insuliny, zapobiega rozwojowi miażdżycy, chorobom układu krążenia i cukrzycy.

Produkty, których należy unikać w zaparciach to:
- Ryż,
- Czereśnie,
- Kakao, mocna herbata, czekolada, ciastka,
- Jasne pieczywo,
- Soczewica, groch, fasola, bób (własności rozdymające),
- Słodzone napoje gazowane,
- Tłuste potrawy i mięsa.

Najwięcej błonnika znajdziemy w:
- Otrębach pszennych,
- Wiórkach kokosowych,
- Maku niebieskim,
- Nasionach roślin strączkowych,
- Suszonych owocach,
- Migdałach,
- Płatkach żytnich.

Po ustąpieniu zaparć należy spożywać zalecaną ilość błonnika (20-40 gramów dziennie). Dieta bogata w warzywa i produkty pełnoziarniste z pewnością pokryje to zapotrzebowanie.

Polub dzieci.pl na Facebooku

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Małgorzata Gajewczyk
autor porady:

Małgorzata Gajewczyk

Dietetyka

Opinie (82)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Nadia 2015-12-22 (20:13) 1 rok 9 miesięcy 25 dni 5 godzin i 47 minut temu

Nie których produktów nie warto usuwać z diety, np ryżu. Czasami się zdarzają zaparcia, to jest normalne wtedy podaje dziecku dicopeg. Chociaż nie muszę często tego robić, bo mój maluszek ma bardzo rzadko tą dolegliwość.

odpowiedz

3
0
~kama 2015-10-28 (12:30) 1 rok 11 miesięcy 19 dni 13 godzin i 30 minut temu

U mojego maluszka niektóre pokarmy i sposoby to jeszcze odległa przyszłość, póki co stosujemy dicopeg junior, dla dzieci od 6 miesiąca życia.

odpowiedz

1
0
~Iwona 2015-09-20 (21:20) 2 lata 27 dni 4 godziny i 40 minut temu

Ryż należy unikać? Myślalam, że brązowy ma dużo błonnika i właśnie dobrze wpływa na trawienie, podobnie jak kasze. U mnie przynajmniej taka dieta się sprawdza, moje dziecko niestety jeszcze nie lubi takich rzeczy i przy zaparciach musze mu podawać dicopeg, ale może w końcu też da się przekonać do zdrowszej diety.

odpowiedz

1
0
~Alka 2015-08-26 (18:29) 2 lata 1 miesiąc 21 dni 7 godzin i 31 minut temu

15 minut? To rzeczywiście szybko. Nie trzeba się stresować i szybko pędzić do wc :-)

odpowiedz

0
0
~orlika 2015-08-20 (17:26) 2 lata 1 miesiąc 27 dni 8 godzin i 34 minuty temu

gdy byłam w ciazy zmagałam się z ogromnymi zaparciami, pomogły mi dopiero czopki eva/qu ktore działaja w ciagu 15min od aplikacji

odpowiedz

10
0
~Iksa 2013-12-07 (11:54) 3 lata 10 miesięcy 10 dni 14 godzin i 6 minut temu

może masz za mało ruchu. siedzący tryb zycia wywołuje zaparcia. A jak jest za dużo błonnika a za malo płynów, to skutek jest odwrotny od oczekiwanego

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Mallina 2015-06-30 (03:22) 2 lata 3 miesiące 17 dni 22 godziny i 38 minut temu

Otyłość nie tylko dotyka dorosłych ale i dzieci.To wina braku ruchu i zbyt kalorycznych potraw.Ale brak ruchu to też zaparcia...dla córy podaje dicopeg junior , a sama co rano zjadam siemie lniane.Staram się brać córę na długie spacery , bo wiem jak to jest byc grubasem...:( niestety eh.. sama doprowadziłam ze dziecko ma nadwagę.. chciałam dla niej dobrze.. ale.. wyszło jak zawsze..

odpowiedz

0
0
~marta 2013-12-29 (20:31) 3 lata 9 miesięcy 18 dni 5 godzin i 29 minut temu

ja sama wiem co to znaczy bo nieraz dokuczają mi problemy zwiazane z wypróżnieniem. Ale rzeczywiscie Jeliton tutaj doskonale sie sprawdza.

odpowiedz

3
1
~dzieonajes 2013-12-08 (18:09) 3 lata 10 miesięcy 9 dni 7 godzin i 51 minut temu

lubie sie porządnie spierdzieć

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Smok 2013-12-08 (19:10) 3 lata 10 miesięcy 9 dni 6 godzin i 50 minut temu

Spożywanie Cieciorki jest bardzo korzystne pod każdym względem, wiem z własnego doświadczenia(oczywiście odpowiednio przyrządzonej). A czereśnie w małych ilościach na wiosnę też są wspaniałe dla organizmu. Ale w małych, mają naturę rozgrzewającą i korzystnie wpływają na organizm. Jednak jedzone codziennie w dużych ilościach(około 1/2 kg), szybko otłuszczają wątrobę. Ale wszystko ma się zupełnie inaczej w przypadku żywienia się ekologicznie czyli bez chemii w produkcji rolnej. Każda żywność skażona chemią powoduje tycie i problemy zdrowotne różnego rodzaju. UNIKAĆ takiej żywności .

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź