www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

poradnia dla rodziców

Logo dostawcy

Gdy dziadkowie chcą sprawdzić, czy to ich wnuki…

testDNA 2016-02-22 13:38 2 opinii

Badania DNA pozwalają ustalić nie tylko ojcostwo, ale też sprawdzić czy np. dziadkowie i wnuki są ze sobą spokrewnieni, czy w żyłach rodzeństwa faktycznie „płynie ta sama krew” lub czy odnaleziona po latach kobieta jest naprawdę matką danego dziecka. Testy genetyczne rozstrzygają wiele spornych spraw spadkowych oraz umożliwiają ponowne połączenie zerwanych więzi rodzinnych.

Gdy dziadkowie chcą sprawdzić, czy to ich wnuki…

Gdy babcia nie jest pewna, że to jej wnuczka…

Kobieta, która żyła w nieformalnym związku z mężczyzną urodziła córkę. Niespełna rok po tym ojciec dziewczynki zachorował i nagle zmarł. Matka nie była w stanie samodzielnie utrzymać dziecka dlatego złożyła pozew o alimenty. Konieczne było jednak udowodnienie, że zmarły mężczyzna jest rzeczywiście ojcem dziewczynki. Jedyną żyjącą jeszcze osobą z najbliższej rodziny ojca była jego matka (babcia dziecka). Dzięki badaniom DNA udało się potwierdzić pokrewieństwo między dzieckiem a jego babcią.

Coraz częściej do laboratoriów genetycznych zgłaszają się babcie, które chciałyby potwierdzić, że dzieci wychowywane przez syna są rzeczywiście jego. Często babcie nie są pewne, że to ich wnuki ponieważ pojawiają się one z nienacka. Dowiadują się, że są babciami, kiedy te mają już kilka czy nawet kilkanaście lat. To nietypowa sytuacja więc nic dziwnego, że pojawia się niepewność. Na szczęście badania DNA są dziś dostępne praktycznie dla każdego więc można to łatwo rozstrzygnąć.

Geny nie kłamią – babcia i wnuczka mają ten sam chromosom X

Babcia może łatwo sprawdzić, czy dziewczynka jest jej wnuczką ponieważ powinny one mieć ten sam profil chromosomu X. Chromosom ten matka przekazuje wszystkim swoim dzieciom – niezależnie od tego czy jest to syn czy córka. Jeśli więc syn w przyszłości będzie miał własną córkę oznaczać to będzie, że przekazał jej ten sam chromosom X.

Matka zawsze pewna?

Choć wydaje się, że matka ma zawsze pewność, że to jej dziecko, to jednak są sytuacje, gdy i w tym przypadku trzeba wykonać badanie DNA. Co jakiś czas słyszymy w telewizji historie o dzieciach zamienionych w szpitalu. Zdarza się też, że matka oddaje swoje dziecko do adopcji i po latach chce z nim nawiązać kontakt. Wtedy także często trzeba przeprowadzić badanie pokrewieństwa bo samo fizyczne podobieństwo jest niewystarczające.

Coraz częściej też badania DNA wykonują matki, które poddały się zabiegowi in vitro. Chcą mieć pewność, że wszczepiono im faktycznie ich własną komórkę jajową. Głośny był przypadek kobiety, która urodziła dziecko obciążone poważnymi wadami genetycznymi i po badaniu DNA okazało się, że to nie było jej dziecko, choć je urodziła.

Gdy rodzeństwo spotyka się po latach…

Zdarza się, że do laboratorium genetycznego przychodzą ludzie chcąc sprawdzić, czy są rodzeństwem. Spotkali się oni przypadkiem i uderzające podobieństwo zarówno cech fizycznych jak i pod względem charakteru nie daje im spokoju.

Czasem też po latach, kiedy ojciec już nie żyje rodzeństwo wykonuje badanie DNA ponieważ skłaniają ich do tego pogłoski w rodzinie o rzekomym romansie matki. Chcąc poznać prawdę i dowiedzieć się, czy rzeczywiście mają wspólnego ojca przeprowadzają test genetyczny. W tym wypadku można potwierdzić lub wykluczyć pokrewieństwo zarówno dwóch sióstr, dwóch braci jak i brata i siostry.

Komu przekazać spadek?

Do laboratorium genetycznego zgłosił się mężczyzna rozporządzający majątkiem zmarłego brata. Miał on wątpliwości, czy syn brata faktycznie jest jego biologicznym dzieckiem. Mężczyzna oraz jego rodzina potwierdzili, że zarówno on jak i jego zmarły brat mieli wspólnego ojca. Dlatego też w tym wypadku możliwe było zbadanie chromosomu Y. Jest on dziedziczony wyłącznie w linii męskiej i przekazywany przez ojca wszystkim synom z pokolenia na pokolenie. Jeśli więc zmarły brat był faktycznie ojcem badanego dziecka chromosom ten powinien być taki sam u niego oraz stryja (obaj wywodzą się z tej samej linii ojcowskiej). Tak też było w tym przypadku.

Do laboratoriów genetycznych coraz częściej zgłaszają się osoby chcące potwierdzić swoje pokrewieństwo przed zapisaniem spadku. W takiej sytuacji badanie DNA daje pewność, że majątek zostaje przekazany właściwym osobom.

Badanie DNA a obywatelstwo

Mężczyzna będąc w nieformalnym związku z kobietą pochodzenia wietnamskiego miał dwóch synów. W przypadku pierwszego potwierdził swoje ojcostwo, niestety w przypadku drugiego nie zdążył. Wkrótce po jego narodzinach zmarł. Matka wniosła więc sprawę do sądu. W trakcie postępowania okazało się, że konieczne jest przeprowadzenie badań DNA. Badanie dwóch braci wykazało, że mają oni taki sam chromosom Y zatem możliwe było stwierdzenie, że ojcem obu dzieci jest ten sam mężczyzna.

Takich przypadków, gdzie bez badania DNA obcokrajowcy nie mogą uzyskać obywatelstwa jest coraz więcej. Często zdarza się, że ludzie żyją w związkach partnerskich i po przyjściu dziecka na świat rozstają się lub tak jak w opisanym wyżej przypadku ojciec umiera. Na szczęście dziś ustalenie ojcostwa nawet bez udziału ojca jest możliwe do wykonania. Podsumowując, badania DNA pokrewieństwa coraz częściej wykorzystywane są do rozwiązania trudnych spraw rodzinnych. Największą ich zaletą jest jednoznaczny i pewny rezultat oraz duża dostępność. Dziś taki test może zlecić praktycznie każdy. Nie trzeba posiadać specjalnego skierowania z sądu. Laboratoria badają także różne próbki np. szczoteczki do zębów, ubrania, włosy, maszynki do golenia zatem badanie DNA można wykonać nawet po śmierci jednego z uczestników.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~cool 2016-03-02 (21:06) 1 rok 6 miesięcy 17 dni 3 godziny i 31 minut temu

co to ma być

odpowiedz

0
0
~polska język trudna język ... 2016-02-25 (18:10) 1 rok 6 miesięcy 25 dni 6 godzin i 27 minut temu

znienacka raczej

odpowiedz