www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

pytania i odpowiedzi

Zapalenie krtani

dzieci.pl 2011-03-15 21:18 3 opinii

Zapalenie krtani pojawia się niespodziewanie i nie jest poprzedzone żadnymi dolegliwościami. Dziecko dostaje ataku duszącego kaszlu i bardzo często wymaga natychmiastowej hospitalizacji.

Zapalenie krtani pojawia się niespodziewanie i nie jest poprzedzone żadnymi dolegliwościami. Dziecko dostaje ataku duszącego kaszlu i bardzo często wymaga natychmiastowej hospitalizacji.

Maluch ma trudności ze złapaniem oddechu, traci głos i dostaje szczekającego kaszlu. Co gorsza, dolegliwości nasilają się nocą.

To obrzęk krtani sprawia, że dziecko nie może oddychać. Drogi oddechowe malucha są bowiem wąskie, a sama krtań jest inna niż u osoby dorosłej. Składa się ona z luźnej tkanki łącznej, która jest bardziej podatna na skurcze i obrzęk. Przy wdechu dziecko wydaje dźwięk przypominający pianie koguta, z trudem łapie powietrze, niekiedy zapaleniu towarzyszy również gorączka. Jednakże najgorszym i najniebezpieczniejszym objawem jest charakterystyczny, duszący kaszel, który nasila się nocą (gdy obniża się poziom sterydów w organizmie) i nie pozwala dziecku na spokojny sen. Jeżeli opisane powyżej symptomy narastają i dodatkowo dochodzi co zasinienia wokół ust i nosa, należy natychmiast wezwać pogotowie - alarmuję pediatrzy. To właśnie pod osłoną nocy najwięcej dzieci wymaga bezzwłocznej hospitalizacji.

Co robić?

Jeżeli Twoje dziecko nie może złapać oddechu i dusi się kaszlem, działaj natychmiastowo. Zanim przybędzie pomoc, zabierz dziecko na dwór (np. wyjdź z nim na balkon lub otwórz okno na oścież) - po to, aby umożliwić mu dostęp do świeżego powietrza. Jeżeli masz w domu inhalator, możesz z jego pomocą zrobić chłodną mgiełkę. Lekarze odradzają inhalowania nad gorącą (parującą) wodą, ponieważ ciepło potęguje obrzęk krtani. Nie podawaj dziecku picia w momencie ataku, gdyż mogłoby się zakrztusić.

Co wywołuje zapalenie?

Podłoże choroby może być zarówno bakteryjne (90% przypadków), jak i wirusowe. Jeżeli mówimy o zapaleniu nagłośni, zakażenie jest bakteryjne; jeśli zaś mamy do czynienia z podgłośniowym zapaleniem krtani lub tchawicy, przyczyną jest wirus. W przypadku etiologii wirusowej, może nastąpić wtórne zapalenie bakteryjne.

Niestety, u wielu dzieci nie kończy się na jednorazowym zapaleniu krtani. Zazwyczaj choroba wraca co jakiś czas i może powtarzać się aż do ósmego roku życia. Dlatego warto mieć w apteczce leki, które można by szybko podać w razie ataku.

Choroba jest na tyle bezwzględna, że nietrudno się nią zarazić - i to zarówno zimą, jak i latem. Najbardziej narażone są dzieci chore na refluks oraz alergicy.

Leczenie

W przypadku początkowego stadium ostrego podgłośniowego zapalenia krtani, bardzo pomocne jest wystawianie dziecka na chłodne, świeże powietrze oraz inhalacje roztworu soli fizjologicznej. Jeżeli objawy nie ustąpią lub choroba jest zaawansowana, lekarz przepisze glikokortykosteroidy, które podaje się albo domięśniowo (zastrzyk) lub w inhalacji. Ponadto, zaleca się stosowanie syropów wykrztuśnych, podawanie dziecku dużej ilości płynów (jednak nie podczas ataku duszności) oraz nawilżanie i częste wietrzenie pomieszczeń, w których przebywa malec. Ważne, aby w sypialni malucha było chłodno oraz pod żadnym pozorem (jeśli dziecko wyzdrowieje, również) - nie palić w obecności dziecka!

ASO


Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~asia 2011-07-13 (17:45) 6 lat 3 miesiące 5 dni 23 godziny i 5 minut temu

Moje dziecko miało zapalenie krtani mając ok 10 miesięcy, to był horror. Zaczełea sie dusic w nocy, kiedy wyszliśmy na powietrze kaszel ustąpił. przebywałam z dzieckiem 2 dni w szpitalu. Po powrocie do domu kupiłam nawilżacz i leki przepisane od lekarza, w sypialni było od tego czasu chłodno . Nie spałam spokojnie jakis rok bo obawialam sie nawrotu. Dzis moje dziecko ma 2 latka i kaszel nie powrócił....odpukać.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi