www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

Kiedy i jak leczyć trudne zachowania u dzieci?

Newseria.pl 2014-06-25 14:43 15 opinii

Rozwój dziecka, które nie radzi sobie z agresją czy lękami, jest spowolniony. Dotyczy to zarówno rozwoju emocjonalnego, jak i społecznego. Niektóre z zachowań można zniwelować samemu przy pomocy wypracowanych metod wychowawczych, inne wymagają pomocy specjalisty.

- Źródła trudnych zachowań są zróżnicowane. Należą do nich czynniki genetyczne, jak temperament, oraz rozwojowe, uwarunkowane tym, czy organizm rozwija się w sposób harmonijny - mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Agnieszka Gola-Marianowska, psycholog dziecięcy, terapeuta SI z Pracowni Wspomagania Rozwoju Dziecka i Rodziny "Etapy".

Zjawisko zachowań dysfunkcyjnych dotyczy wszystkich dzieci, w zależności od etapu rozwojowego, na którym się znajdują. To, czy wymagają interwencji specjalistycznej oznaczającej pomoc psychologa lub psychiatry, uzależnione jest od ich natężenia i częstotliwości. W tym celu rodzice powinni porównywać funkcjonowanie swojej pociechy do typowych zachowań rówieśniczych i oceniać, na ile mieści się ono w granicach normy.

- O ile kryzys dwulatka, czyli okres, w którym dziecko pragnące zaznaczyć swoją indywidualność neguje każdą prośbę dorosłego, nie powinien szczególnie martwić rodziców, tak już podobne zachowanie u pięciolatka - przeciwnie - mówi Agnieszka Gola-Marianowska.

Na zachowanie dziecka ma wpływ szereg czynników. Zmiany otoczenia (przeprowadzka, pójście do przedszkola lub szkoły) bądź w środowisku rodzinnym (rozwód, choroba bliskiej osoby) to najważniejsze z nich. Dziecko potrzebuje czasu na adaptację do nowych warunków.

- Okres przystosowania się powinien trwać od trzech do sześciu tygodni. Nie ma wtedy potrzeby mówienia o poważnych problemach z zachowaniami niepożądanymi, ale o trudnościach w adaptacji do nowych warunków. Warto być wspierającym dla dziecka i po prostu przeczekać ten okres - tłumaczy ekspertka.

Jeżeli pomimo różnych metod i pomysłów na zniwelowanie niepożądanego zachowania, rodzice nie widzą poprawy, konieczna jest pomoc specjalisty.

- Jest to szczególnie ważne, kiedy dziecko wykazuje poważne problemy związane z agresją lub buntowaniem się, trwające powyżej pół roku. Jeśli interwencja rodzicielska lub psychologiczna nie skutkuje, trzeba udać się do psychiatry dziecięcego. Oceni on, czy trudne zachowania nie są objawem zaburzeń dziecięcych, takich jak ADHD lub zespół opozycyjno-buntowniczy, lub rozwojowych, jak zespół Aspergera lub autyzm - mówi Agnieszka Gola-Marianowska.

W wypracowaniu umiejętności społecznych pomagają warsztaty terapeutyczne.

- Zajęcia polegają na pracy w niewielkiej grupie kontrolowanej przez terapeutę, by dzieci czuły się bezpiecznie. W takich warunkach uczą się wspólnego działania, prawidłowego nawiązywania relacji z innymi oraz kontrolowania emocji, co oznacza rozładowywanie agresji w sposób bardziej akceptowalny społecznie - mówi psycholog.

Udział w spotkaniach warsztatowych jest szczególnie pożyteczny dla dzieci o słabo rozwiniętych umiejętnościach społecznych, które nie zdobyły doświadczeń rówieśniczych na wczesnym etapie rozwoju. Ich kłopoty z agresją, dzieleniem się zabawkami lub wycofanie społeczne mogą zostać zlikwidowane poprzez poczucie współistnienia w grupie.

- Kluczową rolę w bezpośredniej pomocy dziecku pełnią jednak rodzice, którzy otrzymują wskazówki do pracy w domu. Ich podejście do zaleconych przez terapeutę metod wychowawczych oraz dobór własnych będą podtrzymywały bądź wyciszały trudne zachowania dziecka. Należy wykluczyć sytuacje, w których wzmacniane są nieprawidłowe reakcje, np. uleganie prośbom dziecka wyrażanym w sposób agresywny w miejscach publicznych. Kilkulatek, widząc, że jego tupanie, płacz i krzyk są skutecznymi sposobami na to, by wymusić na opiekunach swoje żądania, będzie je powtarzał - opowiada Agnieszka Gola-Marianowska.

Kilkulatki czerpią wzorce postępowania od dorosłych i naśladują je na co dzień, ucząc się funkcjonowania w społeczeństwie. Zadaniem rodziców jest zadbać o to, by dziecko miało jak najwięcej okazji do kopiowania postawy pełnej spokoju, zrozumienia i akceptacji. Wykluczenie trudnych zachowań u dzieci jest uzależnione od odpowiedniego postępowania ich rodziców i opiekunów.

Newseria/mp/dzieci.pl

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (15)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Mama Zuzii 2016-01-07 (10:05) 1 rok 9 miesięcy 15 dni 5 godzin i 37 minut temu

Agresywne zachowanie dziecka nie zawsze jest związania z chorobą oraz nie wszystkie porady psychologów się sprawdzają. Pisze tu z własnego doświadczenia. Moja córeczka zaczęła się źle się zachowywać w wieku 2 lat, więc myślałam że to bunt 2 latka i że jej to przejdzie. Jak jej agresja i napady histerii nie przechodziły tylko się nasilały zaczęłam szukać pomocy, żadne rady od psychologów nie pomagały. Gdy już zaczęłam tracić nadzieje, że będzie lepiej przeczytałam artykuł w internecie o elektrosmogu i o tym że może powodować negatywne emocje, bóle głowy, bezsenność i wiele innych dolegliwości. Napisali również, że dobrym sposobem na usunięcie elektrosmogu jest użycie orgonitu. Postanowiłam kupić na próbę i kupiłam orgonity magicstones. Byłam pozytywnie zaskoczona, gdyż od pierwszego dnia z orgonitami zauważyłam poprawę w zachowaniu córki. Teraz już nie jest agresywna, nie ma napadów agresji. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć orgonity warto zobaczyć stronę Magicstones. Mają dużo fajnych orgonitów i nie tylko. Pozdrawiam.

odpowiedz

2
1
~whitemagic 2014-06-30 (05:13) 3 lata 3 miesiące 22 dni 10 godzin i 29 minut temu

Przecież ADHD już jest zdyskredytowane, sam "odkrywca" tej choroby wyjawił przed śmiercią, że ją wymyślił i nie ma żadnego naukowego potwierdzenia na jej istnienie. Ale, jak widać, ściema przeżyła swojego twórcę i nadal żyje własnym życiem...

odpowiedz

10
7
~Onnna 2014-06-30 (00:03) 3 lata 3 miesiące 22 dni 15 godzin i 39 minut temu

Kilkulatki czerpią wzorce postępowania od dorosłych i naśladują je na co dzień, ucząc się funkcjonowania w społeczeństwie. Zadaniem rodziców jest zadbać o to, by dziecko miało jak najwięcej okazji do kopiowania postawy pełnej spokoju, zrozumienia i akceptacji. Wykluczenie trudnych zachowań u dzieci jest uzależnione od odpowiedniego postępowania ich rodziców i opiekunów. To jest cały sens tego artykułu. Jacy rodzice- takie dzieci.

odpowiedz

pokaż 3 ukryte odpowiedzi

2
0
~Aster 2014-06-30 (04:38) 3 lata 3 miesiące 22 dni 11 godzin i 4 minuty temu

Nie puszczać dziecku bajek naszpikowanych agresją i będzie duuuuuuużo lepiej!

odpowiedz

5
7
~JA 2014-06-30 (02:30) 3 lata 3 miesiące 22 dni 13 godzin i 12 minut temu

Jeśli nie klękacie z dzieckiem do modlitwy, jeśli nie wprowadzacie religii Rzymsko-katolickiej. Są też inne czynniki, np. jacy pod tym względem są rodzice, dziadkowie, rodzice chrzestni. Wcześniej czy później będą kłopoty. Psycholog i psychiatra tutaj nie pomoże. Kiedy dzieckiem opiekuje się szatan, potrzebne jest nawracanie całej rodziny, często potrzebny egzorcysta. Ważne jest aby rodzice często błogosławili swoje dzieci. Część z Was powie że zwariowałam, a ja wiem co piszę.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

4
2
~staroswiecki 2014-06-30 (03:52) 3 lata 3 miesiące 22 dni 11 godzin i 50 minut temu

"Zespół opozycyjno - buntowniczy" - umieram ze smiechu nad wynalazkami współczesnej pedagogiki.

odpowiedz

9
1
~Baba 2014-06-30 (01:33) 3 lata 3 miesiące 22 dni 14 godzin i 9 minut temu

KOCHANE MAMY I OJCOWIE ...JAK ZAJMIECIE SIE WYCHOWANIEM DZIECI OD URODZENIE , NIE BEDZIE POTEM KLOPOTOW ZACHOWANIE, DEPRESJI, STRESOW...ETC. MNIEJ TV, GIER, BEZSTRESOWEGO WYCHOWANIA -A WIECEJ ZASAD I LIMITOW DLA DZIECI I OKAZE SIE ZE DZIECI SA DOBRE I ZDROWE I ZYCIE MOZE BYC NORMALNE.:) SERDECZNIE POZDRAWIAM RODZICOW I DZIECI. NAUCZYCIELKA CALE ZYCIE I BABCIA -Od 14 lat.

odpowiedz

2
5
~cipek 2014-06-30 (01:26) 3 lata 3 miesiące 22 dni 14 godzin i 16 minut temu

Stek bzdur...Ja unikam wszystkich od dziecka ponieważ mam osobowość neurotyczną tylko w tym kraju trzeba unikać większość ludzi ponieważ większość to idioci w tym chorym kraju można mieć tylko neurozy a to początek depresji jaki kraj takie zachowanie.

odpowiedz

5
3
~Dziękuję 2014-06-30 (01:22) 3 lata 3 miesiące 22 dni 14 godzin i 20 minut temu

Jaki ojciec - taki syn, jaki owoc taka skórka, jaka matka - taka córka...

odpowiedz

16
0
~Nick 2014-06-30 (00:07) 3 lata 3 miesiące 22 dni 15 godzin i 35 minut temu

Nie ma to jak nośny tytuł na wp.pl, znów 90% ludzi nie przeczyta artykułu. A tam? napisane że wychowywanie jest ważne, i że CZASAMI dzieci mają problemy przez geny czy choroby. A tytuł na wp.pl mówi że wychowanie nie wpływa na zachowanie dzieci, więc rodzice-nie musicie nikogo wychowywać, róbta co chceta, będzie grzeczny to będzie.... Co za żałosna próba manipulacji.

odpowiedz