www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

Muzyka może przyspieszyć rozwój mowy dziecka

Newseria.pl 2014-07-02 17:41 9 opinii

Słuchanie muzyki w ciąży i tuż po porodzie razem z niemowlakiem ma znaczny wpływ na rozwój mowy u dziecka. Coraz bardziej popularne są specjalne zajęcia dla mam z maluszkami.

Przez pierwsze trzy lata życia dzieci zdobywają wiedzę przede wszystkim poprzez relacje ze światem zewnętrznym - także poprzez dźwięki. Na tym założeniu oparta jest jedna z metod rozwojowych, którą opracował Edwin Elias Gordon. Związana jest ona z umuzykalnianiem dzieci i zakłada, że istnieją powiązania miedzy uczeniem się mowy oraz muzyki.

- Dzieci na początku słuchają, następnie zaczynają powtarzać sylaby, tworzyć wyrazy i zdania, aż w końcu komunikują się ze zrozumieniem. Tak też działa nauka muzyki - mówi agencji informacyjnej Newseria Lifestyle Anita Wleklińska z Akademii Music Baby Art.

Pedagog tłumaczy, że kształtowanie naturalnej muzykalności jest najważniejsze już na początku rozwoju każdego dziecka, szczególnie do trzeciego roku życia. Jest to bowiem okres, kiedy maluchy najszybciej przyswajają wiedzę.

- Konieczne jest, aby słuchały one języka muzyki tak samo jak innych. Wtedy dzieci będą mogły posługiwać się nim ze zrozumieniem. Przede wszystkim chodzi o rozwinięcie umiejętności improwizacji. Tak jak my posługujemy się mową i nie musimy się nad nią zastanawiać, tak chcemy by dzieci szybko wiedziały co zaśpiewać i zagrać - mówi Anita Wieklińska.

Zwolennicy teorii Gordona przekonują, że kształcenie muzyczne dzieci rozwija także ich zdolności komunikacyjne. Muzyka pobudza wyobraźnię, wpływa na rozwój logicznego myślenia oraz kreatywność. Metoda ta opiera się na takiej samej zasadzie, co teoria nauczania języków.

- Dzięki takim zajęciom dziecko rozwija się językowo. Powód jest prosty. Im więcej bodźców, tym dziecko szybciej je różnicuje. Pozwala to rozwinąć umiejętności lingwistyczne. Poprawie ulega także koordynacja ruchowa. Dzieci potrafią połączyć oddech z ruchem, co jest ważne także przy koncentracji - dodaje pedagog.

Zajęcia przynoszą pierwsze rezultaty najwcześniej po trzecich warsztatach. Ważne jednak, żeby zacząć jak najwcześniej.

- Nasze zajęcia skierowana są do dzieci już od chwili narodzin. To jest pierwszy, krytyczny moment. Można porównać go do zdolności pływania u niemowlaków, którą tracą po ósmym miesiącu życia. Następne przedziały to sześć i dziewięć lat. Uczą się on zupełnie nieświadomie, chłoną cały świat zewnętrzny, wszelakie bodźce przez swoje narządy zmysłu - tłumaczy Wleklińska.

Metoda Gordona zakłada też, że rozwój muzykalności dziecka zaczyna się już w łonie matki. Dlatego warto, żeby kobiety słuchały często muzyki, zwłaszcza klasycznej, w trakcie ciąży.

Newseria/mp/dzieci.pl

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (9)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Aga 2017-10-02 (15:22) 1 miesiąc 18 dni 4 godziny i 42 minuty temu

Muzyka, karmienie piersią, dużo rozmów z dzieckiem, nawet jak dziecko nie mówi jeszcze, czytanie książek....i może nie każdy wie, ale pokazywanie kart ze słowami przyśpiesza rozwój mowy. U nas jest to wszystko, a nawet więcej. Zapraszam do śledzenia bloga: Dwujęzyczność nienatywna z metodą Domana,żeby zobaczyć jak u nas wygląda stymulowanie mowy malucha w praktyce.

odpowiedz

0
0
~dorotka 2015-01-12 (20:57) 2 lata 10 miesięcy 7 dni 23 godziny i 7 minut temu

nie wiem czy słyszeliście o efekcie Mozarta, obecność muzyki w życiu malucha ma duży wpływ na jego rozwój. Jeśli muzyka będzie obecna w jego życiu już od najmłodszych lat dziecko może szybciej się rozwijać, w domu czeka już na małego pianino :)

odpowiedz

0
0
~Haan 2014-07-22 (10:09) 3 lata 3 miesiące 29 dni 9 godzin i 55 minut temu

Nieprawda! Mam dwulatka ktory niewiele mowi a sluchamy muzyki od ciazy!

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
1
~Nina 2014-07-09 (09:08) 3 lata 4 miesiące 11 dni 10 godzin i 56 minut temu

I powstana nowe szkoly muzyczne dla noworodkow wyciagajace kasiorke od mlodych matek.Tak jak te uczace niemowlaki plywac, w ktorych zajecia sa bezsensowne i niepotrzebnie stresujace zarowno niemowlaki jak i ich matki.

odpowiedz

2
1
~Dariusz Ceglarski 2014-07-08 (21:01) 3 lata 4 miesiące 11 dni 23 godziny i 3 minuty temu

Moja babcia i jej babcia znakomicie zdawały sobie z tego sprawe, tylko nie wiedziały, że posługują się metodą Gordona. Nazwijmy jedzenie ciasta widelcem metodą Ceglarskiego i opatentujmy to.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

0
1
~qwerty 2014-07-08 (20:27) 3 lata 4 miesiące 11 dni 23 godziny i 37 minut temu

tra, la, la la

odpowiedz