www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

Wyrazy dźwiękonaśladowcze a rozwój dziecka

Dzieci.pl 2012-03-15 15:07 4 opinii

Używanie onomatopei, czyli wyrazów dźwiękonaśladowczych, jest ważnym elementem wspomagania rozwoju dziecka.

Wyrażenia typu hau, miau, chrup, mniam, mu, drrr itp. - to nie tylko elementy wzbogacające zabawę małego dziecka, ale także jeden z ważnych sposobów na pierwsze ćwiczenia logopedyczne malucha. Ćwiczenia te przydają się także starszym dzieciom - jako "gimnastyka buzi i języka". Michalina Kałuziak, logopeda, wskazuje, jak bawić się z dzieckiem, wykorzystując onomatopeje.

ZOBACZ FILM

JUŻ JESTEŚMY NA FACEBOOKU! DOŁĄCZ DO SPOŁECZNOŚCI SZCZĘŚLIWYCH RODZICÓW!

BAJKA DLA TWOJEGO DZIECKA:


Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ja 2013-08-22 (13:13) 4 lata 1 miesiąc 2 dni 13 godzin i 24 minuty temu

Okropnie się słucha tej pani.. mówi zbyt wolno i to jej ciągłe "yyyy". Poza tym nie wyobrażam sobie, że mam mówić 'idzie miaumiau". Mam małe dziecko (7 miesięcy), ale mówię kotek, kotek, kotek robi miauu, kaczka, kaczka, kaczka robi kwakwa... albo na skróty: mówię "kotek" i zaraz potem "miaumiau", mówię "pies" i od razu "hauhau". Dziecko reaguje na kotek i miauczenie i się rozgląda po mieszkaniu, bo mamy kota. Jego ulubione dźwięku to jednak kura "kokoko";). W każdym razie nie będę mówiła: zobacz "miaumiau", idzie "koko".. bez sensu.

odpowiedz

1
1
~moyyra 2012-05-10 (18:23) 5 lat 4 miesiące 14 dni 8 godzin i 14 minut temu

do logopeda - pani logopeda nie popełniła błędu. JAK NAJBARDZIEJ NALEŻY UZYWAC ZDROBNIEŃ i nie ma w tym nic złego. nie należy się mizialic z dzieckiem typu kiziu miziu kóźka pośła do dzidzia cio to itp. nie ma nic złego w zdrobnieniach. polecam nieco pokory. a co do rozwoju intelektualnego to nie widze nic złego w zabawie w dźwięki z dwulatkiem! mój syn pięknie naśladuje i przy tym pokazuje gesty naśladując zwierzątka. a cóż złego jest w krowie na nocniku? wyobraźnia nie ma granic!!!!bożżżz jakże nudne muszą byc zabawy z panią panem!

odpowiedz

3
1
~logopeda 2012-04-07 (20:02) 5 lat 5 miesięcy 17 dni 6 godzin i 35 minut temu

droga Pani logopeda popełnia kilka podstawowych błędów: rozmawiając z dzieckiem nie należy używać zdrobnień (czy w rozmowie z dorosłym mówimy: idzie konik?! Nie! Do dziecka należy zwracać się używając form, które używamy normalnie!), nie należy mówić idzie hałhał - co to jest hałhał?! widział ktoś kiedyś hałhała?! Mówimy: idzie pies, pies robi "hałhał" (czy karmiąc dziecko kaszką mówimy: to jest "pszlpszli" - próbując naśladować dźwięk przez nią wydawany?!?!). Krowa na nocniku?! czy musimy ograniczać rozwój intelektualny naszych dzieci? Jeżeli dziecko samo wymyśli taką zabawę to w porządku, jednak nie uczymy absurdów!!! Błagam!

odpowiedz

2
0
~karo 2012-04-07 (09:04) 5 lat 5 miesięcy 17 dni 17 godzin i 33 minuty temu

jak na logopedę zdecydowanie za dużo w tej wypowiedzi embolofazji....

odpowiedz