www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

psychologia

Córka wybudza się w nocy z głośnym płaczem

Dzieci.pl 2010-11-24 09:57 1 opinii

To trwa od 3 miesięcy. Co może być przyczyną? Nie przechodziła ostatnio żadnych zmian, które mogłyby działać na nią stresująco…

Córka wybudza się w nocy z głośnym płaczem

Każdorazowo woła, że chce siusiu lub pić. To naprawdę niepokojące, gdyż córka ma już 3,5 roku i wcześniej bez problemu przesypiała noce.

Na pytanie odpowiada ekspert, Krystyna Zielińska.

Krystyna Zielińska - z wykształcenia psycholog, logopeda, trener SI (Integracja sensoryczna). Autorka dwóch książek, jedna w druku, trzecia w robocie. Książki o tematyce poradniczej - poradnictwo dla rodziców. Przez wiele lat współpracowała z różnymi tytułami, w tym "Twoje Dziecko", "Mam dziecko", "Mamy przedszkolaka". Współpracuje na stałe z wyd. Raabe, w którym przygotowuje karty pracy dla nauczycieli i rodziców przedszkolaków (wspomaganie rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym). Pracuje w dwóch państwowych przedszkolach oraz w dwóch szkołach podstawowych. Prowadzi własny gabinet od 15 lat. Prywatnie mama trójki dzieci.

Odpowiedź:

Rozumiem, że nie było żadnych zmian w życiu córki, nic nowego nie pojawiło się, nie zmieniło, ale jednak jakiś powód zmiany zachowań musi być. Proszę obserwować małą. Wciąż szukać przyczyn. One są, ale pewnie mocniej ukryte. Dobrze byłoby skorzystać z jakiejś możliwości wyjazdowej, może z „podrzucenia” na noc do babci czy cioci . Ważne będą informacje, czy wtedy mała, podobnie jak w domu, wybudza się, krzyczy, czy jednak nie. Warto przyjrzeć się wieczornym rytuałom. Przed udaniem się na nocny wypoczynek dziecko powinno być wyciszone? System nerwowy nie powinien być zbyt silnie bodźcowany tuż przed udaniem się do łóżka. Być może mała po dziennych szaleństwach nie może spokojnie zasnąć, nie jest w stanie spokojnie wypoczywać… Być może małą dręczą senne koszmary, może niepokoi coś, co dzieje się w pokoju – odgłosy, cienie, a prośba o picie czy udanie się do toalety jest tylko pretekstem? Proszę spróbować rozmawiać z małą. Proszę umawiać się z nią, że przed spaniem skorzysta z toalety, a kubeczek z piciem znajdzie zawsze na szafeczce obok łóżka. Można próbować zachęcać do brania przytulanki, zapalania małej lampki w pokoju czy takiego przygotowania otoczenia, które uspokoi córkę. Można wieczorem przejść z małą po pokoju, porozmawiać o tych wszystkich odgłosach, cieniach, które mogłyby niepokoić, warto zapytać, co wybudza ją w nocy. W takiej sytuacji, jak opisana przez Panią, należy najmocniej skupić się na przyczynie. Czasem może być ona drobna, dla dorosłego mało ważna, a dla dziecka niezwykle istotna. Jeśli przyczyn nie uda się znaleźć, zachęcam do spokojnego, cierpliwego wstawania do małej, utulania, pocieszania, zaspokajania tych potrzeb, które zgłasza i cierpliwego czekania, aż noce staną się spokojniejsze. Teraz nie wpadałabym w panikę. Tak czasem bywa, że spokojne maluchy budzą się w nocy i niestety, nie chcą czy nie mogą spokojnie zasnąć, tylko awanturują się. Małej życzę spokojnych i kolorowych snów, a Państwu cierpliwości i spokoju.

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?
Wejdź na kobiecyporadnik.pl i zadaj pytanie specjaliście!

WIĘCEJ O WYCHOWANIU DZIECKA :

Moje dziecko mnie nie akceptuje


Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Ewelina 2014-07-04 (00:04) 3 lata 3 miesiące 15 dni 14 godzin i 44 minuty temu

Ale odpowiedz fachowca... Radzę wygooglowac sobie leki nocne i sprawdzic czy dziecko nie ma powiększonego trzeciego migdałka, on powoduje niedotlenienie przez co dziecko może sie budzić... Pozdrawiam Panią "fachowiec"...

odpowiedz