www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

psychologia

Dlaczego moje dziecko budzi się w nocy?

Dzieci.pl 2010-04-08 14:43 0 opinii

Niestety - to, że maluch wyrósł z okresu niemowlęcego nei oznacza wcale, że będziecie przesypiać noce...

Dlaczego moje dziecko budzi się w nocy?

Dlaczego moja 3-letnia córka budzi się w nocy wielokrotnie? Czy ona się czegoś boi?

Na pytanie odpowiada ekspert, Beata Banasiak-Parzych.

Beata Banasiak-Parzych jest socjologiem rodziny, absolwentką Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na UW. Studiowała także psychologię na SWPS, a obecnie uczy się w szkole podyplomowej na kierunku poradnictwa i interwencji kryzysowej. Jest współzałożycielką i prezesem Stowarzyszenia na rzecz Niezależnych Inicjatyw Rodzinnych LATONA, prowadzącego akcję informacyjno-edukacyjną z zakresu okołoporodowych zaburzeń nastroju i propagującą tworzenie grup wsparcia dla mam. Autorka książek i publikacji, m.in. w „Charakterach” i „Magazynie Pielęgniarki i Położnej” oraz serwisu Matkom Na Pomoc (www.matkomnapomoc.pl)

Odpowiedź:

Dzieci wybudzają się w nocy z wielu różnych powodów. Jednym z nich może być sen, który zawiera jakieś niepokojące, czy wręcz przerażające treści. Te z kolei wiążą się z jakimś realnym wydarzeniem, któremu mogły towarzyszyć jakieś negatywne odczucia.

Zdaniem specjalistów, od drugiego roku życia odczucia emocjonalne mogą zostać wywołane nie tylko przez konkretną sytuację czy osobę, ale także przez jakąś symboliczną reprezentację lub skojarzenie. Takie, jakie pojawiają się w snach. Warto pamiętać, że emocje, nawet te negatywne, pełnią bardzo pożyteczną, regulacyjną rolę. Dzięki nim dziecko na przykład odczuwa lęk przed nieznajomymi - pojawiają się wówczas takie reakcje adaptacyjne, jak wycofanie i powrót do rodzica. Także płacz pełni funkcję informacyjną - powiadamia opiekuna, że dzieje się coś złego i że powinien on natychmiast podjąć jakieś działania.

3-letnie dziecko zaczyna postrzegać siebie jako niezależnego sprawcę działania, umie też opowiadać o swoich odczuciach oraz coraz lepiej rozumieć ich przyczyny – warto to wykorzystać i porozmawiać z córeczką o tym, czego może się obawiać. Psychologowie rozwojowi uważają, że początkowo rozmowy na temat uczuć pozwalają dzieciom rozumieć to, co przeżywają, dzielić się doświadczeniami emocjonalnymi oraz odzyskiwać spokój. Potem pomagają m.in. wyjaśniać zachowania i motywacje także innych ludzi. Można w tym celu wykorzystać „zabawę na niby”, podczas której dziecko posługuje się wyobraźnią i nie potrzebuje rzeczywistego obiektu - będzie więc miało okazję wyrażać różne emocje przy jednoczesnym poczuciu bezpieczeństwa. Gdyby jednak nie przyniosło to spodziewanego skutku i córeczka nadal będzie w nocy niespokojna, warto rozważyć kontakt z dziecięcym psychologiem. WARTO RÓWNIEŻ PRZECZYTAĆ:

Usunąć niezdrowe jedzenie ze szkół!


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!