www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

psychologia

Dziecko uzależnione od gier komputerowych

dzieci.pl 2011-04-20 10:11 0 opinii

Mój 12-letni syn jest uzależniony od gier komputerowych.

Dziecko uzależnione od gier komputerowych

Nie pomagają zakazy, ukrywanie laptopa i inne – wiem, że on i tak grywa w domach kolegów, czy też w kafejkach internetowych, niekiedy nawet kosztem zajęć szkolnych! Czy powinnam udać się z nim do psychologa?

Na pytanie odpowiada ekspert, Krystyna Zielińska.

Krystyna Zielińska - z wykształcenia psycholog, logopeda, trener SI (Integracja sensoryczna). Autorka dwóch książek, jedna w druku, trzecia w robocie. Książki o tematyce poradniczej - poradnictwo dla rodziców. Przez wiele lat współpracowała z różnymi tytułami, w tym "Twoje Dziecko", "Mam dziecko", "Mamy przedszkolaka". Współpracuje na stałe z wyd. Raabe, w którym przygotowuje karty pracy dla nauczycieli i rodziców przedszkolaków (wspomaganie rozwoju dziecka w wieku przedszkolnym). Pracuje w dwóch państwowych przedszkolach oraz w dwóch szkołach podstawowych. Prowadzi własny gabinet od 15 lat. Prywatnie mama trójki dzieci.

Odpowiedź:

Zdecydowanie zachęcam do wizyty u psychologa. Wygląda na to, ze syn rzeczywiście jest uzależniony od komputera. Zakazy w tej sytuacji niewiele pomogą. Już sami Państwo widzicie, że jeśli nie gra w domu, to odwiedza kolegów i internetowe kawiarenki. Bo problem jest w tym, że syn musi zobaczyć swój nałóg, uwierzyć, ze jest dla niego destrukcyjny i potem chcieć się go pozbyć. Im wcześniej skorzystacie Państwo z pomocy specjalisty, tym większa szansa, że syn pozbędzie się nałogu. Im nałóg mocniej utrwalony, tym trudniejsze i dłuższe rozstawanie z nim.

Proszę nie wchodzić na płaszczyznę walki z synem. Proszę pamiętać, że on nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest uzależniony od komputera. Zapewne powtarza, że gdyby chciał, to nie grałby i byłoby po problemie. Jednak tak nie jest i pewnie propozycja – rozstań się z komputerem na tydzień czy dwa, nie wchodzi w grę. Syn zapewne protestuje, a może nawet złości się, gniewa. Proszę więc działać, bo tylko działając możecie Państwo pomóc synowi. Życzę Państwu i synowi powodzenia.

ASO

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O WYCHOWANIU DZIECKA:

Jak wychowywać małego buntownika?

Czy dziecko może wychować psa?

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Krystyna Zielińska
autor porady:

Krystyna Zielińska

psychologia

Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!