www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

psychologia

Jak przygotować dziecko na rozwód?

Dzieci.pl 2010-11-05 12:20 0 opinii

Moje małżeństwo od roku jest fikcją.

Jak przygotować dziecko na rozwód?

Mąż ma inną kobietę, ale póki co udajemy, że jesteśmy wciąż parą, bo nie chcemy ranić naszej 5-letniej córki. Nie mogę już tak żyć, chcę się wyprowadzić, bo ten człowiek mnie obrzydza. Jak przygotować na to córeczkę?

Na pytanie odpowiada ekspert: Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog kliniczny zdrowia i psychoterapeuta.

Tatiana Ostaszewska-Mosak: Absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Psycholog kliniczny zdrowia, psychoterapeuta, Edukator seksualny II stopnia. Uczestniczka wielu prestiżowych szkoleń i warsztatów prowadzonych przez najlepszych specjalistów polskich i zagranicznych, poświęconych pomaganiu i własnemu rozwojowi. Specjalizuje się w psychologii i terapii poznawczo-behawioralnej. Prowadzi prywatna praktykę, współzałożycielka Centrum Doradztwa i Terapii "psycholog.com.pl", wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, współpracuje z Europejskim Centrum Macierzyństwa INVIMED. Prywatnie mężatka od ponad siedemnastu lat, mama trójki dzieci w wieku 13, 7 i 2 lata.

Odpowiedź:

Na takie decyzje nigdy nie ma momentu idealnego. Szczególnie z punktu widzenia dziecka. Jeśli tak postanowiłaś i tego chcesz, to zrób to jak najszybciej. Utrzymywanie fikcji na dłuższą metę jest równie szkodliwe jak rozstanie. Córeczka i tak będzie zraniona, i tak będzie bardzo trudne będzie sensowne wytłumaczenie jej sytuacji. Czy będzie to dziś, czy za rok - to nie ma większego znaczenia. Chyba, że możliwy jest wasz powrót do siebie i zbudowanie tego małżeństwa od nowa. Ale jeśli takiej możliwości nie ma, to nie czekaj bez potrzeby. Córeczce trzeba wyjaśnić, że nie ma w tym żadnej jej winy, że jest to tylko decyzja dorosłych, że czasem tak się zdarza, że rodzice się rozstają, ponieważ nie potrafią się ze sobą dogadać. To nie będzie łatwe – być może trzeba będzie powtarzać taką rozmowę wielokrotnie. Musisz być łagodna, cierpliwa i konsekwentna w swoich wyborach. To bardzo trudne, ale wszystko może się jeszcze, za jakiś czas, ułożyć. I dla Ciebie i dla córeczki. Jeśli pojawią się jednak jakieś niepokojące Cię symptomy, skonsultuj się z psychologiem dziecięcym lub rodzinnym.

Masz problem i nie możesz go rozwiązać?
Wejdź na kobiecyporadnik.pl i zadaj pytanie specjaliście!

PRZECZYTAJ WIĘCEJ O PROBLEMACH W ZWIĄZKACH:

Dlaczego decydujemy się na romans?


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!