www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

psychologia

Jak wyleczyć nerwicę lękową?

dzieci.pl 2010-01-22 13:32 0 opinii

Czy leki są niezbędne?

Jak wyleczyć nerwicę lękową?

Lekarz stwierdził u mnie nerwicę lękową i kazał brać leki, których jestem przeciwnikiem. Nie ma innego sposobu na tę chorobę?

Na pytanie odpowiada ekspert: Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog kliniczny zdrowia i psychoterapeuta.

Tatiana Ostaszewska-Mosak: Absolwentka Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego. Psycholog kliniczny zdrowia, psychoterapeuta, Edukator seksualny II stopnia. Uczestniczka wielu prestiżowych szkoleń i warsztatów prowadzonych przez najlepszych specjalistów polskich i zagranicznych, poświęconych pomaganiu i własnemu rozwojowi. Specjalizuje się w psychologii i terapii poznawczo-behawioralnej. Prowadzi prywatna praktykę, współzałożycielka Centrum Doradztwa i Terapii "psycholog.com.pl", wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego, współpracuje z Europejskim Centrum Macierzyństwa INVIMED. Prywatnie mężatka od ponad siedemnastu lat, mama trójki dzieci w wieku 13, 7 i 2 lata.

Odpowiedź:

Jeśli odbyłeś wizytę tylko lekarską u lekarza internisty lub psychiatry, to pierwszym ich pomysłem będzie przepisanie ci lekarstw. To robi się najczęściej, ponieważ bardzo często pacjenci oczekują działań, które mają przynieść szybki efekt. W wypadku leków tego rodzaju "szybki efekt" oznacza prawdopodobnie pierwsze oznaki poprawy po kilku, kilkunastu tygodniach. Dobry specjalista powinien był cię jednak poinformować o innych możliwościach leczenia - takich, jak połączenie farmakoterapii z psychoterapią lub jeśli jesteś zdecydowanym przeciwnikiem leków, ograniczenie się do samej psychoterapii.

Najlepiej z nerwicami lękowymi (co samo w sobie jest pewnym stwierdzeniem typu "masło maślane" radzi sobie terapia poznawczo-behawioralna i taki właśnie rodzaj terapii polecałabym ci najbardziej. Wymaga ona od pacjenta sporo wysiłku i zaangażowania w proces leczenia, ale i rezultaty bywają spektakularne, a co najważniejsze - stosunkowo trwałe, czego nie można z całą pewnością powiedzieć o samej farmakoterapii.

Przeczytaj również:


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!