www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

psychologia

Młodsza koleżanka - wpływ na rozwój dziecka

Dzieci.pl 2013-03-06 10:26 1 opinii

Czy częste przebywanie z młodszym dzieckiem może wpływać na wolniejszy rozwój dziecka? Czy takie kontakty należy ograniczać?

Młodsza koleżanka - wpływ na rozwój dziecka

Moja córka przyjaźni się z dziewczynką z sąsiedztwa, która jest od niej o 3 lata młodsza. Czy to normalne? Spędzają ze sobą czasami nawet po kilka godzin dziennie. Jakie sprawy mogą mieć 7 i 10-latka. Przecież to duża różnica wieku w tym wieku. Martwię się, że moją córkę to ciągnie w dół, że ona się nie rozwija. Ale nie zabraniam jej tych spotkań, bo Madzi bardzo na nich zależy.

Na pytanie odpowiada nasz ekspert, Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog

Ależ oczywiście, że „się rozwija”, tylko nie w taki sposób jak to sobie wyobrażasz czy kiedyś wymyśliłaś. Wszelkie zabawy, jakiekolwiek kontakty z dziećmi, nawiązywanie relacji i podtrzymywanie ich jest dla dziecka rozwojem. Twoja córka widocznie widzi w tych spotkaniach coś, co ją bawi i cieszy. Nie nudzi się i jest to dla niej atrakcyjne, a to jest ważne. Kontakt z młodszymi dziećmi także może być bardzo pouczający. Jeśli siedmiolatka jest inteligentna, rozgarnięta i szybko się uczy, to może być nawet i dla dziesięciolatki ciekawym kompanem. A jeśli do tego ma pomysły oraz bogatą wyobraźnię, to nie ma się czemu dziwić, że twoja córcia lubi się z nią widywać.

Jest jeszcze jeden możliwy aspekt takiego koleżeństwa. Kontakty z rówieśnikami twoja córka „załatwia sobie” w szkole i na innych szkolnych zajęciach. Nie wiem jakie role tam spełnia i jak się zachowuje, ale jeśli nie jest duszą towarzystwa i zazwyczaj ustępuje niż kieruje, to kontakt z młodszą koleżanką być może zapewnia jej realizację potrzeby dominacji. Być może młodsza dziewczynka ją podziwia, adoruje i jest dumna, że taka „poważna osoba” chce poświęcić jej czas. Być może zgadza się na pomysły twojej córki i chętnie spełnia jej prośby i rozkazy oraz przystaje na wszelkiego rodzaju zabawy. A może po prostu dobrze się rozumieją i lubią podobne rzeczy.

Teraz jeszcze przez jakiś czas tak właśnie może zostać. Zapewne sytuacja się zmieni, kiedy twoja córka skończy 12, 13 lat – bo wtedy ich drogi na pewno zaczną się przynajmniej na jakiś czas rozchodzić. Nie wkraczaj więc bez potrzeby, o ile nie dzieją się rzeczy, które zdecydowanie cie niepokoją. (kas/dzieci.pl)

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~hjgftr 2016-01-03 (14:09) 1 rok 10 miesięcy 14 dni 5 godzin i 56 minut temu

lkoimnhgr

odpowiedz