www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

psychologia

Palenie a ciąża

Dzieci.pl 2013-02-24 13:30 11 opinii

Czy może być za późno na rzucanie palenia? Nie zawsze warto słuchać doradców-amatorów!

Palenie a ciąża

Czy w 7 miesiącu ciąży można rzucić palenie? Niektórzy mówią, że teraz już nie warto, że moje nerwy będą dla dziecka gorsze niż ta nikotyna i dym. Proszę o szybką odpowiedz.

Na pytanie odpowiada nasz ekspert, Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog kliniczny zdrowia i psychoterapeuta.

Na rzucenie palenia zawsze jest dobry moment i zawsze jest to moment właściwy. Palenie to okropny nałóg i szkodzi zarówno osobie palącej, jaki i ludziom z jej otoczenia, nie wspominając już o dziecku rosnącym w brzuchu. Trzeba i należy je rzucić i to tak szybko jak tylko się da. Nie słuchaj tych, którzy mówią, że jest za późno. Każdy miesiąc, każdy tydzień oddychania czystym powietrzem jest dla ciebie i dziecka ważny i cenny.

Nie możesz ocenić wpływu jaki może mieć palenie na twoje dziecko, tak samo jak nie ocenisz jak mogą wpłynąć na nie twoje ewentualne „nerwy” podczas zrywania z nałogiem. Myślę jednak, że obawy przed dziwnymi nastrojami czy emocjami są zdecydowanie wyolbrzymiane przez ludzi, którzy po prostu palenia rzucić nie chcą. Wyobrażanie sobie tych ewentualnych trudności i problemów powstrzymuje przed zmianą dużo bardziej niż jest to wskazane i potrzebne. Jeśli twoja motywacja będzie właściwa, to i sam proces pójdzie ci łatwiej. Tu się nie ma nad czym zastanawiać. Po prostu zrób to od zaraz.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (11)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

6
6
~Polak 2013-02-25 (16:42) 4 lata 7 miesięcy 28 dni 2 godziny i 32 minuty temu

Pani Tatiano jeśli Pani nigdy naprawdę nie paliła papierosów to lepiej niech Pani nie zabiera głosu. Nawet sobie Pani sprawy nie zdaje ile może kosztować zdrowia rzucenie tego nałogu jak ktoś naprawdę palił i to sporo- nie 1 czy 2 albo 10 papierosków na dobę ale znacznie więcej. Napewno dla zdrowia jest wskazane aby jak ktoś może rzucił palenie, tyle tylko że trudno w tym przypadku (jw) stwierdzić co tak naprawdę było by lepsze dla dziecka, płodu- to nie jest początek ciąży, nie wie Pani jak przebiega ciąża itd Dlatego zanim coś "mądrego" pani napisze niech się Pani 1000 razy zastanowi nad tym gdyż skutki nie Pani będzie odczuwać, ponosić. Pozdrawiam

odpowiedz

pokaż 7 ukrytych odpowiedzi

2
1
~EWA 2013-02-25 (18:40) 4 lata 7 miesięcy 28 dni i 34 minuty temu

jestem palaczem mam trójke dzieci i w ciąży nie paliłam ,kierowałam się dobrem dziecka jak można truć taką małą istotę!!Jak widzę ciężarną palącą to mnie szlak trafia jaka lekkomyślna jest przyszła mama a póżniej rozpacz bo dziecko rodzi się z wadami,owszem zdażają się wady i u osób które dbały o siebie będącw ciąży ,ale one nie mają wyrzutów ze to przez ich lekkomyślność!!!!!!!!!!

odpowiedz

6
0
~przem brd 2013-02-25 (17:10) 4 lata 7 miesięcy 28 dni 2 godziny i 4 minuty temu

Za pózno na rzucenie jest na menanżu ,po kilku piwkach. Brak papierosa może skończyć się na cmentarzu,pogotowiu lub co gorsza - na komisariacie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź