www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

psychologia

Rodzice ciągle się kłócą - mam dość!

Dzieci.pl 2010-06-29 12:43 12 opinii

Mam 12 lat i mam dosyć mojej rodziny

Rodzice ciągle się kłócą - mam dość!

Mama i tata ciągle się kłócą, non stop. Co mam zrobić, aby przestali? Tam się nie da wytrzymać...

Na pytanie odpowiada ekspert, Beata Banasiak-Parzych.

Beata Banasiak-Parzych jest socjologiem rodziny, absolwentką Instytutu Stosowanych Nauk Społecznych na UW. Studiowała także psychologię na SWPS, a obecnie uczy się w szkole podyplomowej na kierunku poradnictwa i interwencji kryzysowej. Jest współzałożycielką i prezesem Stowarzyszenia na rzecz Niezależnych Inicjatyw Rodzinnych LATONA, prowadzącego akcję informacyjno-edukacyjną z zakresu okołoporodowych zaburzeń nastroju i propagującą tworzenie grup wsparcia dla mam. Autorka książek i publikacji, m.in. w „Charakterach” i „Magazynie Pielęgniarki i Położnej” oraz serwisu Matkom Na Pomoc (www.matkomnapomoc.pl)

Odpowiedź:

Gdy rodzice się kłócą, a w domu panuje napięta atmosfera, pojawia się brak stabilności, która wpływa na nasze poczucie bezpieczeństwa. Masz prawo czuć się rozczarowana, zła, zdezorientowana, zaniepokojona, a nawet przerażona. Możesz też obawiać się o los swojej rodziny, czy nadal jesteś kochana, o to czy w ogóle ktoś zauważa, co przeżywasz… Pytasz, co masz zrobić, aby rodzice przestali się kłócić – to nie fair, że dziecko musi wymyślać sposoby na pogodzenie dorosłych. To ich zadaniem jest przecież stworzenie takich warunków, aby dom był miejscem, gdzie panuje miłość, ciepło i spokój. Czasami bywa jednak tak, że w parze, nawet najbardziej kochających się ludzi, dochodzi do nieporozumień czy ostrej wymiany zdań. Wbrew pozorom – konflikt może przysłużyć się polepszeniu relacji w małżeństwie, pod warunkiem jednak, że przestrzega się pewnych zasad. Trzeba dać mamie i tacie trochę czasu, aby wszystko sobie powyjaśniali, nawet jeśli rozmowa przybiera formę sprzeczki czy kłótni. Skoro jednak, jak piszesz, sytuacja jest już dla Ciebie nie do wytrzymania, co można zrobić? Porozmawiaj z rodzicami o tym, co myślisz i przeżywasz. To powinno „przypomnieć” im, że ich awantury nie pozostają bez wpływu na Twoje życie i że źle się czujesz we własnym domu. Jeśli – z jakichś przyczyn – uznasz, że nic się nie zmieniło, napisz do nich list. Możesz zasugerować rodzicom, aby wyjechali gdzieś na weekend i tam wszystko sobie wyjaśnili, a jeśli już muszą się kłócić, to bez obraźliwych, raniących słów, trzymając się faktów i konkretnych tematów. Możesz również poprosić ich, aby rozważyli pomoc ze strony psychologa – takie fachowe „wsparcie” na pewno im nie zaszkodzi.

WIĘCEJ O PROBLEMACH W MAŁŻEŃSTWIE:

Gdzie są ukryte rodzinne miny?

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Beata Banasiak-Parzych
autor porady:

Beata Banasiak-Parzych

Psychologia

Opinie (12)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

7
1
~xxxx 2010-09-28 (09:00) 7 lat 1 miesiąc 26 dni 10 godzin i 55 minut temu

dziecko się wypowiada-mam dość !!!
To dziecko jest odważne i w końcu się wypowiada. Z całą pewnością więcej jest takich. Przecież rodzice twierdzą, że są razem dla dziecka, żeby nie cierpiało. Lepiej zakończyć taki związek i się rozejść, zanim to zrobi dziecko. A to niby dlaczego dzieci uciekają z domu ? Chyba już wiadomo ! Pozwólcie dzieciom normalnie żyć ! Przecież nikt was na siłę nie trzyma i nie musicie wykańczać siebie i dziecka. Jak wam się źle układa to nie liczcie na poprawę w tym związku. Rozejść się, i zacząć żyć inaczej-być może w nowym, lepszym związku. Pokażcie, że naprawdę jest was na to stać. A z czasem, dziecko doceni waszą decyzję i powie że któreś z was miało rację. Chory związek do niczego nie prowadzi, nic się nie zbuduje, to jest ruina. SYZYFOWA PRACA, rozumiecie to.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~gabrysia 2012-04-12 (21:08) 5 lat 7 miesięcy 10 dni 22 godziny i 47 minut temu

Moi rodzice też się kłócą codziennie i grożą rozwodem co teraz jak załagodzić atmoswere tata nawet ostatnio rozwalił szklanke ?

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~karolina 2012-03-18 (13:41) 5 lat 8 miesięcy 5 dni 6 godzin i 14 minut temu

co mam zrobić mam 12 lat i dzisiaj poszło o moje lekcje błagam opmózcie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

1
0
~maja 2012-10-18 (01:08) 5 lat 1 miesiąc 5 dni 18 godzin i 47 minut temu

:( kloca sie pomocy ;\

odpowiedz

4
0
~Smutek 2012-07-24 (23:25) 5 lat 3 miesiące 29 dni 20 godzin i 30 minut temu

mam tak samo zaraz wikipie z wscieklosci to jest chore jak tu zyc...

odpowiedz

3
0
~psycholog 2012-06-25 (18:07) 5 lat 4 miesiące 29 dni 1 godzinę i 48 minut temu

coś wiem na temat kłótni rodziców z własnego doświadczenia. Nie zgodzę się z odpowiedzią eksperta podaną na stronie Jeżeli sytuacja nie jest do wytrzymania to nie można jej wiecznie "przeczekiwać".jest dużo rodzin, w których dziecko wiele razy powtarza ,żeby rodzice odnosili się do siebie w kulturalny sposób, prosi o wizytę u psychologa, ale niestety słowa dziecka nie przemawiają do dorosłych. Najważniejsze to żeby dziecko nie obwiniało siebie za konflikty , które mają miejsce w jego domu . Mogę jeszcze poradzić , abyś nie wstydziła się sama powiedzieć o ciężkiej sytuacji w domu komuś z dalszej rodziny. Powinnaś wiedzieć, że oprócz rodziców wesprzeć może Cię np. babcia, ciocia czy rodzeństwo cioteczne.

odpowiedz

2
0
~jowi 2012-05-27 (00:40) 5 lat 5 miesięcy 27 dni 19 godzin i 15 minut temu

moi się kuca o byle co dzien w dzien :(

odpowiedz

1
0
~wikulusia 2012-04-24 (17:40) 5 lat 6 miesięcy 30 dni 2 godziny i 15 minut temu

dziś kucili się o pieniondze

odpowiedz

3
3
~jacek 2012-04-07 (17:05) 5 lat 7 miesięcy 16 dni 2 godziny i 50 minut temu

troche czasu hahahahahahahahahahahahahahahahahhah

odpowiedz