www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

psychologia

Spotkania z tatą po rozwodzie rodziców

Dzieci.pl 2013-01-28 12:13 12 opinii

Jak je zorganizować? Czy lepsze będą częstsze ale krótsze odwiedziny taty, czy całe weekendy spędzane razem? Jak sprawić by dziecko odczuło rozwód rodziców jak najmniej boleśnie?

Spotkania z tatą po rozwodzie rodziców

Co jest lepsze dla 5-letniego dziecka po rozwodzie – częste i krótkie (np. dwugodzinne) spotkania z ojcem czy raczej weekendowe – dwu lub trzydniowe pobyty u niego?

Na pytanie odpowiada ekspert - Tatiana Ostaszewska-Mosak, psycholog kliniczny zdrowia i psychoterapeuta.

Krótko mówiąc – najlepsze jest to co odpowiada wszystkim osobom zaangażowanym. Te spotkania mają zaspokajać pragnienia dziecka i potrzeby ojca, a poza tym muszą być dopasowane do trybu życia prowadzonego przez rodzinę, w której dziecko przebywa najdłużej i najczęściej. Jakie podejmiecie decyzje i jakie to będą spotkania - to tylko i wyłącznie kwestia waszego dogadania i waszej chęci porozumienia się.

Nie widzę powodu, dla którego ojciec nie miałby na bieżąco uczestniczyć w życiu dziecka – odbierać je w tygodniu z przedszkola, wozić na zajęcia, zabierać na basen czy do kina. Przecież, jeśli stosunki między wami układają się dobrze, nie musicie wyznaczać ścisłych terminów ani pilnować ich z dokładnością do minuty. Możecie spotkania planować z tygodnia na tydzień tak jak wam to odpowiada. A jeśli wam to pasuje możecie określić spotkania na dwu-, trzydniowe pobyty także w takich terminach, które wam odpowiadają.

Nie ma żadnych sztywnych wytycznych jaka ilość czasu i jak organizowanego jest najbardziej odpowiednia dla dziecka po rozwodzie rodziców. Warto tylko pamiętać, że dla dziecka najważniejsze jest dobrze czuć się w towarzystwie obojga rodziców – razem lub oddzielnie, widzieć ich zadowolonych i umiejących się porozumieć. Reszta to tylko pomniejsze drobiazgi.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (12)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

2
0
~aaa 2014-08-17 (21:50) 3 lata 1 miesiąc 5 dni i 48 minut temu

Dlaczego wogóle mówi się o ustalaniu kontaktów? Czy dziecko / ojciec to więzień który musi mieć wyznaczone godziny, dni i to co do minuty aby odebrac dziecko i je oddać? Dlaczego na siłę należy oderwać się od zabawy lub innych zajęć by już wracać bo widzenie jest do 18. To jest paranoja co się dzieje czy się to komuś podoba czy nie OJCIEC pozostaje rodzicem do końca życia. Każdy rodzic powinien być surowo karany za nie wywiązywanie się z obowiązków zarówno atki, które izolują dzieci jaki i ojcowie którzy mają swoje dzieci gdzieś.

odpowiedz

6
0
~Marek 2014-07-08 (18:29) 3 lata 2 miesiące 14 dni 4 godziny i 9 minut temu

Najlepszą formą uzgodnienia spraw związanych z opieką nad dzieckiem przy rozstaniu rodziców, jest ustalenie PLANU RODZICIELSKIEGO i to na jak najwcześniejszym etapie postępowania rozwodowego. Ciekawa treść artykułu,. ŻÓŁTA KARTA DLA AUTORA ZA TYTUŁ, jest SKANDALICZNY i DYSKRYMINUJĄCY!!!

odpowiedz

5
0
~kriss 2014-07-08 (12:05) 3 lata 2 miesiące 14 dni 10 godzin i 33 minuty temu

W Polsce dyskryminuje się ojców.To jakiś stereotyp,ze mężczyzna nie nadaje się do wychowywania dzieci.Mężczyzna jest często lepszym wychowawcą od matki mimo,że nie ma mleka w piersiach.Mleko jest w sklepie a tata na co dzień.Matka mich dzieci nie ma pracy a ja prowadząc działalność gospodarczą nie mogę sprawować opieki nad dizećmi tylko muszę płacić alimenty.O co chodzi ?

odpowiedz

3
0
~Zen kg 2014-07-08 (10:09) 3 lata 2 miesiące 14 dni 12 godzin i 29 minut temu

Może wspomóc kampanię RPD, bo jakos nie widać pozytywnych skutków. Poprosiłem Sąd o skierowanie nas do mediatora by wypracować plan wspólnego wychowania dziecka a Sąd na to PO CO??? Dziecko to przedmiot. A ojciec nie ma żadnego prawa.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

10
0
~Tata 2014-07-08 (08:30) 3 lata 2 miesiące 14 dni 14 godzin i 8 minut temu

A ja się pytam... Czy OJCIEC jest rodzicem drugiej kategorii? Dlaczego to OJCU a nie np. matce wyznacza się SPOTKANIA? Żyjemy w kraju, w którym PODSTAWOWE PRAWA DZIECKA SĄ ŁAMANE!!! Dziecko ma prawo DO OBYDWOJGA RODZICÓW, NA RÓWNI!!! Skończcie z pomniejszaniem roli OJCA i wreszcie skończcie traktować OJCÓW jako "dodatek" do życia dziecka!!! Nadawanie artykułom tytułów typu "Spotkania z tatą po rozwodzie rodziców", to nic innego jak jawna dyskryminacja OJCA, jako rodzica... Brak mi słów...

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

11
0
~John 2014-07-08 (08:52) 3 lata 2 miesiące 14 dni 13 godzin i 46 minut temu

A ,który sąd przekaże opiekę nad dziećmi ojcu ? Sądy są sfeminizowane ,sądzą tam kobiety,może też po przejściach,nienawidzące mężczyzn.Za dziećmi idą pieniądze.Musiałyby zniknąć alimenty przy opiece naprzemiennej lub matka musiała by płacić ojcu.A ile mniej by było rozwodów-prawda drogie panie?Ile mniej dramatów rodzin.Przecież to głownie kobiety skladaja wnioski o rozwód bo wiedzą,że za dziećmi idą pieniadze.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi