www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

psychologia

Trzyletnie dziecko mało mówi

Dzieci.pl 2013-12-03 14:41 4 opinii

Mój synek w lutym kończy trzy latka i mało co mówi. Mówi tylko podstawowe słowa „mama”, „tata”, „baba”, „papa”, „daj”, „puść”, „jedź”, „cześć”, „żaba”, „brum brum”.

Trzyletnie dziecko mało mówi

Nie chodzi do przedszkola, z tym że staram się, aby miał kontakt z dziećmi, ale niestety z młodszymi, które jeszcze nie mówią. Miał badany słuch i wszystko w porządku. Bardzo dużo rozumie, wykonuje wszystkie polecenia, ale tak jakby się pilnował, żeby nie powiedzieć czegoś nowego. Dużo mu czytamy, najczęściej przed snem. Dużo z nim rozmawiamy. Chciałabym zapytać, czy mam spokojnie czekać aż zacznie mówić, czy już powinnam udać się do logopedy? Co mogę zrobić, aby nie bał się mówić?

Na pytanie odpowiada ekspert - Zuzanna Brandys-Sadomska

Rzeczywiście pani synek mówi niewiele jak na swój wiek. Jednak nie jest wyjątkiem; zdarza się, że dwuletnie dzieci mówią pełnymi zdaniami, a bywa też tak, że trzyletnie dziecko nie mówi prawie nic. Pewne umiejętności takie jak chodzenie czy mówienie są bardzo indywidualną sprawą i każde dziecko nabywa je w innym czasie. Z pani opisu wynika, że synek rozwija się prawidłowo i jedynie mówienie sprawia mu pewną trudność. Być może denerwuje go, że próby mówienia nie zawsze wychodzą mu tak, jakby chciał, a być może (jest to stosunkowo częsty problem) za bardzo go państwo wyręczali do tej pory. Rodzice często nie zdają sobie sprawy, że wyprzedzają pragnienia dziecka. Dziecko nie czuje wtedy potrzeby, aby mówić. Jeśli wystarczy, że np. pokaże palcem na picie i natychmiast je dostaje - raczej nie zacznie o nie prosić słownie, ponieważ tak jest mu wygodniej. Proszę poobserwować synka i zastanowić się czy nie było tak w jego przypadku. Jeśli tak, to proszę się nie denerwować, tylko stopniowo odzwyczajać synka od takich zachowań. Czasami wystarczy po prostu chwilę poczekać, a dziecko samo zacznie mówić o swoich potrzebach.

Jeśli ma pani taką możliwość, to radziłabym poszukać w swojej okolicy zajęć dla dzieci w wieku pani synka. Zdecydowanie łatwiej i szybciej powinno mu przyjść mówienie, jeśli będzie częściej przebywał wśród dzieci w swoim wieku i starszych. Proszę chwalić każdą próbę mówienia i nie krytykować, gdy będzie mówił niewyraźnie , bo to zazwyczaj zniechęca dziecko do dalszych prób. Z drugiej jednak strony nie polecam, aby okazywać nadmierny entuzjazm. Chwalmy dziecko, ale nie przesadzajmy, gdyż wtedy może wyczuwać presję, co również nie jest korzystne. Państwa celem powinno być, aby dla synka mówienie stało się czymś naturalnym. Ponieważ nie ma on skończonych 3 lat radziłabym na razie spokojnie poczekać. Jeśli jednak po ukończeniu 3 lat nie będzie mówił więcej, proszę się wybrać do logopedy po poradę. Pozdrawiam i życzę wielu rozmów z synkiem.

Polub dzieci.pl na Facebooku

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Zuzanna Brandys-Sadomska
autor porady:

Zuzanna Brandys-Sadomska

pedagogika

Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
1
~Marta 2014-03-10 (12:34) 3 lata 7 miesięcy 10 dni 16 godzin i 27 minut temu

Mieliśmy podobny problem z naszą córeczką, nie chciała się przełamać i cały czas była cichutko, z nikim nie rozmawiała. Próbowaliśmy poradzić sobie sami, ale niewiele to pomogło. Dopiero w poradni terapii mutyzmu "Mówię" udzielono nam profesjonalnej pomocy. Psycholodzy doskonale zrozumieli nasz problem i zaproponowali odpowiednią terapię, która dała oczekiwane efekty.

odpowiedz

0
1
~patrycja 2014-02-24 (12:17) 3 lata 7 miesięcy 26 dni 16 godzin i 44 minuty temu

Nasza córeczka zaczęła mówić dopiero w 5 roku życia. Wcześniej sięgnęliśmy porady w poradni "Mówię" dr Ołdakowskiej-Żyłki, jak mamy sie zachowywać i czy powinniśmy zacząć leczenie. Porady i szkolenia okazały sie bardzo pomocne, dzięki temu udało nam się przekonać córeczkę do mówienia.

odpowiedz

2
3
~aga 2013-12-17 (22:31) 3 lata 10 miesięcy 3 dni 6 godzin i 30 minut temu

proszę się nie przejmować mój syn dopiero jak skończył 3 latka zaczął mówić teraz ma 3,5 i już dobrze sobie radzi, czasem aż za dużo mówi. Pani logopeda stwierdziła, że nie ma żadnych przeciw wskazań aby mówił ale on nie chciał, wystraszyłam się jak Pani bo starsza córka już na 1,5 roku mówiła całymi zdaniami. Będzie dobrze!!

odpowiedz

5
0
~marysia 2013-12-09 (22:20) 3 lata 10 miesięcy 11 dni 6 godzin i 41 minut temu

tak, dzieci mówia w różnym wieku.Jestem babcią mam dwie wnuczki 2,5 i 7 lat.Starsza mówiła pózno, jak poszła do przedszkola w wieku 2,8 trudno było się z nia porozumieć.Natomiast młodsza pięknie mówiła zdaniami mając niespełna 2 latka.Pozdrawiam!!!

odpowiedz