www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

psychologia

Zgrzytanie zębami

Dzieci.pl 2012-12-17 13:22 1 opinii

Mój 4-letni syn zgrzyta zębami pod czas snu - żadnych innych objawów nie ma. Przebywam za granicą, a mój lekarz jest w Polsce. Co mam zrobić?

Zgrzytanie zębami

Na pytanie odpowiada ekspert: Tatiana Ostaszewska-Mosak

Psychologia na temat zgrzytania zębów mówi niewiele. Jet ono bardzo ogólnie łączone ze stresem przeżywanym w ciągu dnia i jakimiś napięciami, które być może dotykają dziecko. Czy tak się właśnie dzieje w przypadku twojego synka? Tego wiedzieć nie mogę. Powinnaś przeanalizować, co się dzieje w życiu dziecka, czy faktycznie nie ma tam jakichś trudniejszych momentów, w których mogłabyś mu pomóc? Czy coś się nie zmieniło ostatnio? Pójście do przedszkola, zmiana niani, narodziny rodzeństwa, zmiana sposobu zasypiania, nowe zajęcia? To mogą być potencjalnie zagrażające spokojowi wydarzenia, które powodują czasem dodatkowe natężenie stresu.

Możesz także zaproponować mu ćwiczenia rozluźniające - buzi, szczęki, szyi i plecków dla małych dzieci, które łatwo znajdziesz w internecie. A może mogłabyś chodzić z nim na zajęcia sportowe, takie jak pływanie lub joga? To na pewno synka ucieszy i uspokoi. Swoją drogą napisałabym także do lekarza a także poszukała konsultacji stomatologicznej lub ortodontycznej, bo ci specjaliści mogą mieć zdecydowanie więcej na ten temat do powiedzenia. I oni mogą zalecić także jakieś konkretne postępowanie.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (1)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~nieznajoma k 2014-07-23 (16:31) 3 lata 2 miesiące 25 dni i 36 minut temu

gdy zgrzyt się nocą pojawia to dziecko czy nawet dorosły ma w sobie owsiki,spójrz na kał

odpowiedz