dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

dietetyka

Zaparcia u trzylatka

Dzieci.pl 2013-06-12 16:23 3 opinii

Jak pomóc trzyletniemu dziecku, które cierpi z powodu zaparć? Jak często maluch w tym wieku powinien się wypróżniać.

Zaparcia u trzylatka

Witam, chciałbym się dowiedzieć, jak często dziecko (chłopiec, 3 latka) powinien oddawać stolec. Mój syn robi to raz na tydzień. Zaznaczam, że w tym czasie zjada normalnie obiady, śniadania, kolacje, pije napoje, je słodycze. Pozdrawiam
jacek

Na pytanie odpowiada Anita Demianowicz

Częstość oddawania stolca może wahać się od 1-3 w ciągu dnia do jednego razu co trzy dni. W przypadku oddawania stolca w odstępach dłuższych niż trzy dni, czyli tak jak w przypadku pana synka można mówić o zaparciach.

Bardzo wiele zależy przede wszystkim od diety. Z tego, co pan pisze, wnioskuję, że syn nie należy do niejadków. W związku z tym problem musi tkwić w rodzaju jedzenia. Zaparcia mogą pojawić się, gdy w diecie dziecka przeważa mięso, produkty mączne oraz słodycze. Należy ograniczyć te produkty, a szczególną uwagę zwrócić na podawanie odpowiedniej ilości produktów bogatych w błonnik. Znajdzie go pan w warzywach, roślinach strączkowych, owocach i ciemnym pieczywie, kaszach. Ponieważ w owocach jest dużo cukru, należy ich ilość ograniczyć do dwóch porcji w ciągu dnia. Warzywa można podawać niemal bez ograniczeń.

Trzyletnie dziecko powinno otrzymywać około 8 gramów błonnika dziennie. Tyle znajdzie pan w 50 g fasoli czy soi, w 100 g malin czy w czterech kromkach chleba razowego. Należy urozmaicać dietę dziecka i dostarczać błonnik z różnych źródeł. Warto włączyć też do diety zdrowy tłuszcz, czyli ten, który znajduje się w rybach czy olejach roślinnych.

Zaparcia mogą być także skutkiem ubocznym odwodnienia. Proszę zwrócić uwagę na odpowiednią podaż płynów. Nie napisał pan, co syn pije i ile. Warto, żeby nie były to słodkie napoje czy słodzone soki, ale woda mineralna, herbatki owocowe i ziołowe. Może też pan przygotować kompot z suszonych śliwek. Suszone śliwki zapobiegają zaparciom. Trzyletnie dziecko powinno w ciągu dnia otrzymywać około 1,3 litra płynów, czyli mniej więcej tyle, ile mieści się w pięciu, sześciu kubkach.

Jeśli zadba pan o odpowiednią ilość płynów oraz warzyw i innych produktów bogatych w błonnik, problemy z zaparciami powinny ustąpić. Jeśli nie – należy skonsultować problem z lekarzem.

Polub dzieci.pl na Facebooku

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Anita Demianowicz
autor porady:

Anita Demianowicz

Dietetyka, Pedagogika

Opinie (3)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~ania 2014-10-21 (22:19) 5 miesięcy 7 dni 23 godziny i 13 minut temu

Zaparciami swojej córci zmagałam się ponad 4 lata, lekarze twierdzili że są nawykowe, ja a zwłaszcza moje dziecko które było coraz starsze miało dość kolejnych i niezbyt przyjemnych dla niej badań, znałam swoje dziecko i wiedziałam że to nie są zaparcia nawykowe. Metodą prób wykluczyłam lub ograniczyłam słodycze (chipsy i wszelkie fast foody nie jadła), polecane i reklamowane płatki (całkowicie usunęłam), soki, batoniki typu kinder pingui itp., nawet mleko, które spożywała sporadycznie. Mój lekarz zalecił abym podawała probiotyk Sanprobi , wcześniej podawałam ale nie systematycznie, po ostatnim badaniu, zaczęłam ponownie podawać i tak codziennie przed snem przez okres 5 miesięcy i wszystko zaczęło ustępować. Moje dziecko załatwia się teraz codziennie i już od roku nie mamy żadnych problemów. Ten koszmar nareszcie się skończył.

odpowiedz

0
0
~Aga 2014-07-18 (18:15) 8 miesięcy 11 dni 3 godziny i 17 minut temu

Długo zmagałam się z zaparciami u córeczki. Pomógł jej błonnik dla dzieci z probiotykiem i zmiana diety: rano zamiast gotowych kaszek płatki owsiane z tartym jabłkiem i łyżeczką miodu, pieczywo (także chlebki typu waza) pełnoziarniste, całkowita rezygnacja z cukru, a do picia sok z jabłek wyciskany, naturalny zmieszany z wodą przegotowaną. Do tego trzy razy dziennie laktuloza. Pozdrawiam!

odpowiedz

0
0
~katina 2013-06-27 (13:25) 1 rok 9 miesięcy 2 dni 8 godzin i 7 minut temu

Jeśli chodzi o zaparcia nawykowe polecam strone www.zdrowybrzuszek.pl a w szczególności forum na tej stronie. pozdrawiam

odpowiedz