www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

dietetyka

Zaparcia u trzylatki

Dzieci.pl 2013-12-09 14:33 7 opinii

Jaka może być przyczyna zaparć u 3-letniej dziewczynki?

Zaparcia u trzylatki

Córeczka oddaje stolec codziennie, ale z wielkim trudem i bólem, spina się, wypręża, czerwienieje, stolec jest twardy, w postaci grubego wałka średnicy ok. 2,5 cm, z widocznymi kawałkami pożywienia, czasem odbarwiony. Córeczka była długo karmiona piersią (ponad 2 lata), od ok. 2 miesięcy otrzymuje mleko krowie. W okresie niemowlęcym długotrwałe napady kolek. W pożywieniu otrzymuje sporo warzyw i owoców. Od 3 miesięcy uczęszcza do przedszkola, z przerwami (ze względu na infekcje) i chodzi do przedszkola niechętnie. Ostatnia antybiotykoterapia była sześć miesięcy temu. Nadal korzysta z pieluszki, ale jest nienachalnie skłaniana do korzystania z nocnika (i de facto nie korzysta z niego). Jakie wdrożyć postępowanie?

Na pytanie odpowiada ekspert - Anita Demianowicz

Oddawanie stolca raz dziennie to właściwa częstotliwość. Skoro dziecko otrzymuje sporo warzyw i owoców, to oznacza, że otrzymuje dużo błonnika, co jest korzystne dla pracy jelit. Warto włączyć do diety również pełnoziarniste produkty: płatki owsiane czy chleb razowy oraz suszone owoce, przede wszystkim śliwki. Zaparcia mogą być spowodowane zbyt dużą ilością słodyczy, tłustych i wysoko przetworzonych dań, soków z kartoników lub innych słodkich napojów. Warto też sprawdzić czy to właśnie nie mleko krowie stało się przyczyna problemów.

Konsystencja stolca oczywiście ma znaczenie. Jeśli jest on zbyt twardy to oznacza to, że strawiony pokarm opuścił układ trawienny za szybko. Jeśli to się zdarza sporadycznie, to nie ma w tym niczego groźnego, martwić się trzeba, jeśli taki stolec pojawia się przez dłuższy czas. Nie mniej ważny jest jego kolor. Może mieć na niego wprawdzie wpływ spożywane jedzenie, jednak jeśli jest zbyt jasny czy jak pani pisze odbarwiony może być oznaką choroby, ale niekoniecznie. Tą sprawą powinien się zająć lekarz pediatra, który zleci wykonanie odpowiednich badań.

Tym, co na pewno należy wdrożyć do diety dziecka to odpowiednie ilości napojów, przede wszystkim wody mineralnej, która poprawia perystaltykę jelit i opróżnianie oraz zabezpiecza przed zaleganiem kału w jelitach. Jeśli córeczka dostaje sporo błonnika (proszę pamiętać, że maksymalnie powinna otrzymywać 35g błonnika w ciągu doby), musi również wypijać odpowiednie ilości wody, bo inaczej błonnik zamiast wspomagać pracę jelit, będzie ją utrudniał. Zbyt mała ilość płynów przy podaży błonnika może być właśnie przyczyną zaparć. Woda rozluźnia bowiem konsystencję stolca. Proszę najpierw zadbać o odpowiednią podaż płynów. To powinno pomóc. Najlepsza jest oczywiście woda mineralna niegazowana, ewentualnie dodatkowo można podawać rozcieńczone wodą soki. Trzyletnie dziecko powinno dziennie wypijać min. 1,3 litra wody. Jeśli wprowadzone zmiany nie poskutkują należy wybrać się do lekarza, który skieruje na konkretne badania.

Polub dzieci.pl na Facebooku

Treści zamieszczone w Serwisie mają charakter wyłącznie informacyjny i nie mogą zastąpić porady udzielanej przez odpowiedniego specjalistę˝. Wirtualna Polska S.A. nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki skorzystania przez użytkowników z treści zamieszczonych w Serwisie.
Anita Demianowicz
autor porady:

Anita Demianowicz

Dietetyka, Pedagogika

Opinie (7)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~Daria 2015-12-22 (19:45) 1 rok 10 miesięcy 1 dzień 10 godzin i 14 minut temu

Moja córeczka ma bardzo często ma zaparcia, wtedy poddawałam jak większość dicopeg. Po odstawieniu leku problem wracał. Po paru wizytach u lekarza, okazało się że córka ma nietolerancje na niektóre produkty, po odstawieniu ich zaparcia zniknęły.

odpowiedz

1
0
~Emilia 2015-09-20 (19:06) 2 lata 1 miesiąc 3 dni 10 godzin i 53 minuty temu

Też miałam podobny problem, ale dziecko u mnie w ogóle się nie wypróżniało przez kilka dni. Po dicopeg junior załatwiła się normalnie, ale potem problem powracał, trzeba było w tym wypadku zmienić dietę, więcej warzyw i zwłaszcza wody, mało też siusiała, więc zmuszałam do picia większych ilości płynów.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

3
0
~Miłka 2015-09-13 (20:48) 2 lata 1 miesiąc 10 dni 9 godzin i 11 minut temu

Na pewno zależy jak często są takie zaparcia: jak raz na jakiś czas, a jeszcze ostatnio była czekolada, to nie ma co na siłę szukać chorób. Nam w takich przypadkach pomaga Dicopeg Junior, a potem jest zakaz słodyczy na jakiś czas :)

odpowiedz

0
0
~karla 2015-07-09 (06:08) 2 lata 3 miesiące 14 dni 23 godziny i 51 minut temu

Czasem mimo wprowadzanych przetworów bogatych w błonnik problem problem zaparć nadal pozostaje. Jak mimo trudności codziennie kopę robi to nie jest jeszcze tragicznie, moja robiła raz na tydzień i to z wielkim bólem, teraz podaję jej dicopeg junior.

odpowiedz

0
0
~Nina 2015-06-26 (00:23) 2 lata 3 miesiące 28 dni 5 godzin i 36 minut temu

Alergia pokarmowa , albo syndrom leniwego jelita.. nie sądziłam ze dziecko może na to chorować. ale niestety..tak.. dużo pomógł nam dicopeg junior.Teraz Synkowi podaje sporadycznie, co drugi dzien .

odpowiedz

1
0
~Justtyś 2014-07-20 (22:47) 3 lata 3 miesiące 3 dni 7 godzin i 12 minut temu

Zaczęłabym od sprawdzenia, czy dziecko nie cierpi na alergię pokarmową albo nietolerancję. Testy alergiczne przeprowadzić można w renomowanych poradniach alergologicznych, natomiast test na nietolerancję zrobiłam mojej Oli w Revitum. Okazało się, że ten drugi wypadł niekorzystnie i musieliśmy wyeliminować kilka składników z codziennej diety. Od tego czasu jest o wiele lepiej, a zaparcia nie powracają.

odpowiedz