www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

na bieżąco

Im starszy, tym mądrzejszy

Daily Mail 2016-03-01 17:29 4 opinii

Badania naukowe przeprowadzone na Uniwersytecie w Lipsku potwierdzają – najstarsze dziecko w rodzinie jest zazwyczaj najmądrzejsze. Kolejne, niestety, już nie dorównują mu inteligencją.

Im starszy, tym mądrzejszy

Wszystkiemu winni rodzice

Naukowcy nie są pewni, co do przyczyn występującego zjawiska, ale uważają, że różnice są spowodowane czynnikami wychowawczymi, a nie biologicznymi. Ich zdaniem wyższe IQ u najstarszych synów lub córek ma związek z tym, że to właśnie pierworodne dzieci otrzymywały od rodziców więcej niepodzielnej uwagi – aż do momentu przyjścia na świat kolejnego dziecka.

Być może ma to również związek z rolą, jaką przejmuje najstarsze rodzeństwo w chwili pojawienia się w domu siostry lub brata – to ono przecież wprowadza maluchy w świat dorosłości, pomaga w odrabianiu lekcji, daje rady, wskazówki etc. Dzięki temu mózg najstarszych dzieci otrzymuje dodatkowy zastrzyk pobudzający je do pracy.

Pierworodne dziecko otrzymuje całą uwagę swoich rodziców, każde kolejne będzie już musiało się nią dzielić. Dodatkowo nauczanie innych ludzi wymaga wysokich zdolności poznawczych – dzieci muszą przypomnieć sobie własne doświadczenia, sięgnąć do zdobytej wiedzy i we właściwy sposób przekazać ją młodszemu rodzeństwu – komentuje wyniki badań dr Julia Rohrer z zespołu naukowców opracowujących wyniki badań, .

Niewielki spadek

Różnice pomiędzy IQ najstarszego dziecka w rodzinie, a kolejnymi potomkami okazały się jednak niewielkie. Spadek wynosił zaledwie 1,5 proc., ale naukowcy sądzą, że to właśnie ten czynnik może być odpowiedzią na pytanie o to, dlaczego najstarsze dzieci radzą sobie lepiej w życiu niż ich młodsze rodzeństwo.

Naukowcy z Lipska przebadali w sumie 20 tys. osób. Z badania zostały wykluczone rodziny posiadające więcej niż czwórkę dzieci, ponieważ familii takich było zbyt mało, by wyniki ich badań były miarodajne i miały wpływ na ostateczny rezultat. Testy IQ oraz testy osobowości zostały podzielone na trzy badania przeprowadzone na terenie Niemiec oraz jedno w Wielkiej Brytanii.

Oprócz zmian w poziomie IQ naukowcy nie stwierdzili znaczących różnic w obrębie osobowości. Inne badania sugerowały, że kolejność narodzin ma wpływ na cechy charakteru takie jak niezawodność i ekstrawertyzm. Wyniki otrzymane na Uniwersytecie w Lipsku nie potwierdziły jednak tej teorii. Niepokojącym był jednak fakt, że młodsze dzieci same uważały siebie za mniej inteligentne.

Według obliczeń dr Rohrer w rodzinie z dwójką dzieciaków, wyższe IQ u pierworodnych będzie występować w sześciu przypadkach na dziesięć. Te statystyki to, zdaniem naukowców, szansa dla młodszych dzieciaków, aby zabłysły na tle rodzeństwai zwiększyły poczucie własnej wartości oraz pewności siebie.

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (4)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~Paulina 2016-03-14 (21:56) 1 rok 7 miesięcy 4 dni 7 godzin i 56 minut temu

Nie wiem ile w tym prawdy. Uważam, że ja i moje 3 siostry jesteśmy na różni jeżeli chodzi o intelekt...

odpowiedz

0
0
~kasiak260 2015-11-19 (20:11) 1 rok 10 miesięcy 29 dni 9 godzin i 41 minut temu

Kiedy miałam około 6 lat rodzice wmawiali mi, że zawsze mam swojej młodszej siostrze ustąpić, bo jestem starsza i podobno mądrzejsza, a tak naprawdę też byłam wtedy dzieckiem. Rodzice zawsze wymagali ode mnie dorosłości, jednocześnie pobłażając mojemu rodzeństwu. Mnie często obrywało się, mimo iż racja była po mojej stronie.

odpowiedz

0
0
~tina 2015-10-21 (12:49) 1 rok 11 miesięcy 27 dni 17 godzin i 3 minuty temu

jestem najmłodsza studiuję 2 kierunek , a moje starsze rodzeństwo tylko ma średnie

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź