www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »

na bieżąco

Logo dostawcy

Najczęstsze przyczyny śmierci dzieci

PAP 2013-09-13 11:57 2 opinii

Co pięć sekund na świecie umiera dziecko, które można byłoby uratować najprostszymi metodami, a około miliona noworodków nie dożywa drugiego dnia po porodzie - wynika z opublikowanego w piątek raportu Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF).

Najczęstsze przyczyny śmierci dzieci

Zgodnie z przyjętymi w 2000 r. założeniami do 2015 roku liczba zgonów wśród noworodków i małych dzieci miała spaść o ponad dwie trzecie, jednak już teraz jest jasne, że społeczność międzynarodowa robi zbyt mało, by osiągnąć ten cel w wyznaczonym terminie - alarmuje organizacja.

- Za pomocą najprostszych i tanich środków takich jak szczepionki, antybiotyki, moskitiery oraz dzięki zapewnieniu lepszej opieki matkom i dzieciom podczas porodu i po nim, można by uratować miliony dzieci - przekazał w oświadczeniu Christian Schneider, przedstawiciel UNICEF w Niemczech.

Od 1990 roku liczba przypadków śmiertelnych w tej grupie wiekowej spadła co prawda o blisko połowę (z ponad 12 mln do 6,5 mln), ale przy obecnym tempie zmian, założenia z 2000 roku zostaną spełnione aż 13 lat później, a to oznacza śmierć ok. 35 mln małych dzieci.

Z pięciorga dzieci, które nie dożywają piątego dnia życia, czworo rodzi się w południowej Azji lub na południu Afryki. Aż jedna piąta wszystkich zgonów wśród małych dzieci przypada na garstkę krajów: Indie, Nigerię, Pakistan, Demokratyczną Republikę Konga i Chiny.

Najczęstsze przyczyny śmierci wśród małych dzieci i noworodków to: zapalenie płuc (17 proc. przypadków śmiertelnych), komplikacje po przedwczesnym porodzie (15 proc.), komplikacje podczas porodu (10 proc.), biegunka (9 proc.) i malaria (7 proc.). Do blisko połowy zgonów przyczynia się według UNICEF niedożywienie.

Optymistycznym akcentem w raporcie jest fragment o krajach, którym już udało się osiągnąć "cel milenijny" i obniżyć liczbę umierających dzieci o dwie trzecie w porównaniu z rokiem 1990. W Brazylii spadek liczby zgonów wyniósł 77 proc., w Chinach - 74 proc., a 60 i więcej proc. - w niektórych najbiedniejszych krajach, takich jak Etiopia, Bangladesz, Liberia, Malawi, Nepal, Timor Wschodni czy Tanzania.
(PAP/kas)

Polub dzieci.pl na Facebooku


Opinie (2)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

4
5
~rogalucha 2013-09-14 (15:36) 4 lata 2 miesiące 4 dni 12 godzin i 38 minut temu

Najczęstszymi przyczynami śmierci w pierwszych dniach po porodzie są podane dzieciom szczepionki na żółtaczkę i grużlicę. Pierwszą z nich podaje sięw ciągu 2 godzin po porodzie,a na grużlicę w 3 dobie po porodzie i stąd zapalenie płuc.

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź