www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na I trymestr: Co warto wiedzieć, gdy spodziewasz się bliźniaków?

Dzieci.pl 2012-09-11 11:02 5 opinii

Niektórzy twierdzą, że bliźniaki to jednocześnie podwójne szczęście, ale i podwójny kłopot i chyba jest w tym dużo racji. Ciąża bliźniacza jest bowiem ciążą podwyższonego ryzyka i wymaga od lekarza położnika zwiększonej troski i czujności.

 Co warto wiedzieć, gdy spodziewasz się bliźniaków?

Bardzo duże znaczenie ma bowiem zapewnienie kobietom w ciąży wielopłodowej wysokospecjalistycznej opieki lekarskiej, opierającej się o częste wizyty kontrolne i łatwy dostęp do lekarzy innych specjalizacji oraz odpowiednio wyposażonego ośrodka intensywnej opieki neonatologicznej po porodzie.

Ciąża bliźniacza (bliźnięta, dwojaczki) to rodzaj ciąży wielopłodowej, w której w macicy rozwijają się jednocześnie dwa płody. Porody bliźniacze stanowią w Polsce średnio 1 proc. wszystkich porodów. Najczęstszą postacią ciąży bliźniaczej jest ciąża bliźniacza dwujajowa lub dizygotyczna. Jest ona wynikiem zapłodnienia dwóch oddzielnych komórek jajowych, uwolnionych z dwóch różnych komórek Graafa przez dwa osobne plemniki, tworzące już od samego początku dwa oddzielne i różne genetycznie embriony. Rozwijające się z takiej ciąży bliźniaczej płody mogą być tej samej bądź odmiennej płci i nazywamy je bliźniętami dwujajowymi lub dwuzygotycznymi. Podobieństwo między nimi można porównać do tego, między rodzeństwem urodzonym z dwóch różnych ciąż w tej samej rodzinie.

Bliźnięta jednojajowe przychodzą na świat w wyniku podziału jednej komórki jajowej zapłodnionej przez jeden plemnik. Są tej samej płci, mają identyczny materiał genetyczny i w okresie rozwoju zarodkowego najczęściej wspólne łożysko.

Do czynników mających wpływ na wystąpienie ciąży bliźniaczej zaliczamy:
• wiek matki powyżej 35 roku życia,
• predyspozycje genetyczne,
• większą liczbę wcześniejszych ciąż,
• rasę (najczęściej rasa czarna, najrzadziej rasa żółta),
• terapię hormonalną z powodu niepłodności,
• zajście w ciążę wkrótce po odstawieniu doustnych środków antykoncepcyjnych,
• zapłodnienie zaraz po okresie laktacyjnym,
• zapłodnienie w miesiącach letnich,
• życie intymne charakteryzujące się wysoką liczbą stosunków płciowych,
• zapłodnienie po terapii wtórnego braku miesiączki w przebiegu anoreksji.

Od początku lat 70. ubiegłego stulecia odnotowuje się znaczący wzrost częstości występowania ciąż wielopłodowych. Przyczyn tego zjawiska należy upatrywać zwłaszcza we wprowadzeniu i intensywnym rozwoju technik wspomaganego rozrodu oraz hormonalnych terapii niepłodności. Przypuszcza się, że w 2050 roku co druga ciąża będzie wielopłodowa. Słusznie bowiem mówi się wszędzie o czekającej nas ,,epidemii” ciąż wielopłodowych, ale i wiążących się z nią powikłaniach.

W przebiegu ciąży bliźniaczej częściej niż w przypadku ciąż pojedynczych występują niepowściągliwe wymioty ciężarnych, niewydolność cieśniowo- szyjkowa, poród przedwczesny, przedwczesne pęknięcie błon płodowych, stan przedrzucawkowy, żylaki kończyn dolnych, wielowodzie oraz niedokrwistość. Stwierdza się pięciokrotnie wyższe ryzyko powikłań okołoporodowych i umieralność okołoporodową w porównaniu z ciążą jednopłodową. Większość ciąż bliźniaczych zakończona jest drogą cięcia cesarskiego. Ryzyko powikłań w przebiegu połogu (zaburzenia w obkurczaniu macicy i niedokrwistość poporodowa) jest również znacząco wyższe.


Opinie (5)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

1
0
~przyszła mama bliźniaczek 2013-11-15 (11:55) 3 lata 10 miesięcy 4 dni 12 godzin i 44 minuty temu

Nie można panikować po przeczytaniu tego artykułu, każdy organizm kobiety jest inny, każda inaczej przechodzi ciążę, różnie reaguję na ciążę mnogą, ja jestem w 33 tygodniu ciąży bliźniaczej, spodziewam się dwóch córeczek, też się naczytałam różnych artykułów, nasłuchałam o powikłaniach, problemach i wadach bo jak to przyszła matka chciałam wiedzieć wszystko, moja ciąża została wykryta już w 5 tygodniu i już w tym okresie ciąży było wiadomo, że spodziewam się podwójnego szczęścia i już od tamtej chwili nie wyobrażałam sobie życia bez tych dwóch małych istotek, pokochałam je nad życie i żadne artykuły, żadne informacje nie były w stanie zmienić mojego nastawienia, że moje dzieci będą chore czy miały jakieś powikłania. Do tej pory ciąża przebiega prawidłowo, nie miałam żadnych komplikacji, jako przyszła mama bliźniąt oczywiście jestem pod szczególną opieką lekarzy i moje córeczki są w 100% zdrowe, nie można się sugerować artykułami i opiniami innych bo może to tylko zaszkodzić a na pewno nie pomóc. Grunt to myśleć pozytywnie a nie wszystkiego się obawiać. Owszem ciąża bliźniacza jest zagrożeniem związanym z wieloma powikłaniami i komplikacjami, lekarze muszą o tym mówić ale nie można myśleć, że dzieci które noszą pod sercem wasze żony czy my przyszłe mamy będą nie rozwijać się prawidłowo jak przy ciążach nie mnogich. Ja od samego początku wiedziałam i różnych komplikacjach i problemach jakie mogą wystąpić w ciąży bliźniaczej ale podchodziłam do tego tak, że moich dzieci to nie dotyczy :) Ja mam rozwiązanie planowo na koniec grudnia i wierzę, że moje dzieci urodzą się zdrowe bo nie dopuszczam do siebie innych myśli :) Życzę wszystkim przyszłym mamusiom bliźniąt szczęśliwego rozwiązania i przede wszystkim zdrowych dzieci a przyszłym tatusiom nie stresowania się czytając takie lub podobne artykuły :)

odpowiedz

2
0
~przyszły tata 2013-03-07 (04:56) 4 lata 6 miesięcy 12 dni 19 godzin i 43 minuty temu

Szczerze, przestraszyłem się po przeczytaniu tego artykułu... Mam nadzieję, że wszystko będzie dobrze...

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~Magda 2013-09-13 (16:04) 4 lata 6 dni 8 godzin i 35 minut temu

Jestem mamą dwuletnich bliźniaczek. Na pierwszym badaniu (5tc) już było widać,że będą 2 istotki:) co wywołało u mnie wielką radość-bo zawsze marzyłam o ciąży mnogiej (nawet ginekolog był zdziwiony:) Ale nie zaliczałam się do żadnych grup podwyższonego prawdopodobieństwa posiadania ciąży mnogiej- jak to jest wymieniane w różnych artykułach. Zaczęłam czytać różne artykuły i trochę się przestraszyłam, bo powikłania itd. Ciąża jednak przebiegała prawidłowo, zero komplikacji, poród w 39tc, dzieci po 10 punktów, nigdy do tej pory nie chorowały-nie licząc małego kataru, od 3 mca życia przestały jeść w nocy i od wtedy przesypiały całe noce po 8-10 godzin:) Piszę to tylko z tego względu, żeby uspokoić wszystkich spodziewających się bliźniąt, że to naprawdę szczęście i nie jest tak trudno jak wszyscy myślą. Z drugiej strony nie mam porównania, bo nie wiem jak to jest mieć jedno dziecko...

odpowiedz

3
0
~blizniaki 2013-05-23 (13:13) 4 lata 3 miesiące 27 dni 11 godzin i 26 minut temu

Ja tez się przestraszyłam po przeczytaniu tego artykułu , też mam nadzieję że wszystko będzie dobrze jestem w 3 miesiącu i myślę, że takie powikłania jak opisane wyżej zdarzają się bardzo rzadko!

odpowiedz