www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na I trymestr:Dowiedz się, czy jesteś nosicielką chorób genetycznych

Dzieci.pl 2012-09-12 09:44 58 opinii

Choroby, które występują u naszych dzieci bardzo często dziedziczone są od nas - rodziców. Nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego, że przenosimy wadliwy gen, który po połączeniu z drugim wadliwym genem pochodzącym od partnera, może wywołać poważne schorzenie u dzieci.

Dowiedz się, czy jesteś nosicielką chorób genetycznych

Nierzadko rodzice dowiadują się o nosicielstwie dopiero wtedy, kiedy objawy ujawnią się u dziecka. Niemniej jednak istnieją również choroby, które nie są „zapisane w genach”, a ich wystąpienie uzależnione jest od innych czynników niż te, które związane są z dziedziczeniem po rodzicach.

Obalamy mity - czyli czego dziecko nie odziedziczy
Rak szyjki macicy, pomimo że ten typ nowotworu pod względem śmiertelności zajmuje w Polsce drugie miejsce tuż za rakiem piersi, nie jest związany z genami. Oznacza to, że nie ma kobiet, które mają skłonności genetyczne do rozwoju raka szyjki macicy i tym samym nie ma możliwości przekazania obciążenia na swoje potomstwo.
Rak szyjki macicy powstaje u kobiet najczęściej w wyniku długo utrzymującego się zakażenia określonym typem wirusa HPV (wirus brodawczaka ludzkiego), którym z kolei możemy się zarazić przez kontakty seksualne. Stąd też często raka szyjki macicy określa się jako „nowotwór przenoszony drogą płciową”. Aby określić ryzyko wystąpienia raka szyjki macicy należy regularnie wykonywać badania cytologiczne oraz testy na obecność wirusa HPV.

Otyłość - choć przypuszcza się, że geny mogą mieć wpływ na wystąpienie otyłości (nawet zidentyfikowano gen otyłości Ob), to nie wszystko można zrzucić na genetykę. Przypuszcza się, że ok. 30 proc. przypadków otyłości jest uwarunkowane genetycznie, czyli dziedziczone po rodzicach. Jednakże w głównej mierze na wystąpienie otyłości mają wpływ takie czynniki jak: nawyki żywieniowe, niska aktywność ruchowa czy też styl życia związany ze stresem. Trzeba również wziąć pod uwagę, że dzieci dość często przejmują nawyki po swoich rodzicach, ale nie ma to związku z genetyką.

Fakty - choroby, które dziecko może odziedziczyć
Mukowiscydoza - aby u dziecka wystąpiła mukowiscydoza, musi zaistnieć taka okoliczność, że jeden z rodziców jest chory na mukowiscydozę a drugi to zdrowy nosiciel choroby lub też zarówno matka jak i ojciec są zdrowymi nosicielami choroby. Ryzyko wystąpienia mukowiscydozy u dziecka wynosi wówczas od 25-50 proc.
Mukowiscydoza jest jedną z najczęściej występujących chorób genetycznych. Chorzy zmagają się z nadmierną produkcją gęstego śluzu, który poważnie zaburza działanie układu pokarmowego, oddechowego oraz rozrodczego.
Nosiciele tej choroby to osoby praktycznie zdrowe, które posiadają jeden wadliwy gen. W sytuacji kiedy zarówno ojciec jak i matka są nosicielami mukowiscydozy, istnieje 50-proc. ryzyko odziedziczenia przez ich dziecko obu wadliwych genów (po jednym od ojca i matki) - wówczas mówi się, że osoba jest chora na mukowiscydozę.

Obecnie stosowane metody genetyczne umożliwiają wykonanie testów sprawdzających nosicielstwo choroby u przyszłych rodziców, jak również samo dziecko obowiązkowo jest badane pod kątem mukowiscydozy już na etapie prenatalnym lub po narodzinach.

Rak piersi - prawie połowa przypadków raka piersi i jajników jest wywołana przez mutacje w genie BRCA1 i BRCA2, które możemy odziedziczyć po matce. Posiadanie mutacji w tych genach zwiększa ryzyko rozwoju raka nawet do 80 proc. Tak więc, jeśli w danej rodzinie występowały przypadki zachorowanie na raka piersi, to przyszła matka powinna rozważyć wykonanie testu na nosicielstwo tychże mutacji przede wszystkim dla własnego dobra oraz dla określenia ewentualnego ryzyka przekazania tej mutacji swojej przyszłej córce.

Celiakia - to choroba występująca zarówno u dzieci jak i u dorosłych, z tym że w tej drugiej grupie jest ona rzadziej prawidłowo diagnozowana. Chorzy na celiakię nie mogą spożywać produktów zbożowych zawierających gluten, ponieważ ta substancja prowokuje szereg objawów takich jak wzdęcia, bóle brzucha, przewlekłe biegunki, ale również jest powodem niedokrwistości spowodowanej niedoborem żelaza, cukrzycy typu I, wczesnej osteoporozy, problemów ze szkliwem zębnym, łysieniem czy też stanów depresyjnych. Celiakia jest chorobą genetyczną i może być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Oznacza to, że dzieci osób chorujących na celiakię mogą odziedziczyć chorobę, jednakże ryzyko wystąpienia celiakii wynosi wtedy ok. 10 proc.

Istnieje kilka metod wykrywania celiakii, jednak do wykluczenia choroby lub określania jej ryzyka idealne są testy genetyczne. Mają one na celu wykrycie genów, bez których celiakia nie mogłaby się rozwinąć. Badanie takie zalecane jest osobom, u których podejrzewa się celiakię lub dzieciom osób chorujących na celiakię po to, aby określić, czy w przyszłości objawy celiakii mogłyby wystąpić również u nich.

Hemofilia – u chorych na hemofilię krew krzepnie nieprawidłowo, dlatego są oni narażeni na krwotoki, liczne siniaki oraz wybroczyny. Aby móc normalnie funkcjonować, wymagają przyjmowania określonych leków.
Na hemofilię najczęściej chorują mężczyźni. Dzieje się tak ponieważ geny odpowiedzialne za tę chorobę przenoszone są na chromosomie X. W normalnym układzie mężczyźni posiadają tylko jeden chromosom X i jeden Y natomiast kobiety mają 2 chromosomy X. Jeśli mężczyzna odziedziczy chromosom X z wadliwym genem, to będzie chory na hemofilię. Kobiety z kolei to najczęściej nosicielki choroby, gdyż posiadają jeszcze jeden zapasowy chromosom X i z tego powodu rzadziej chorują.
Przyszłe matki, będące nosicielkami hemofilii powinny rozważyć wykonanie testu u swoich potomków zwłaszcza, jeśli dziecko będzie płci męskiej.
Barbara Prokurat


Opinie (58)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

0
0
~emilyy 2014-12-06 (14:33) 2 lata 11 miesięcy 11 dni 5 godzin i 28 minut temu

Wiele tendencji do chorób nowotworowych da się potwierdzić genetycznie, niestety. W mojej rodzinie występował np. rak piersi, więc jestem pod stałą kontrolą lekarza, robiłam sobie badania monogen.life i niesteyty wyszło że jest takie prawdopodobieństwo, dość duże. Polecam wszystkim, którzy mieli takie przypadki w rodzinie żeby też zadbali o siebie i zrobili takie badanie - koszt niewielki w porównaniu do tego, co można uratować...

odpowiedz

9
1
~ja 2012-09-16 (19:43) 5 lat 2 miesiące 1 dzień i 18 minut temu

Dziewczyny. Napewno dziedziczna jest menopauza... niestety mam przykre doświadczenie że w wieku 36 lat zaczął się okres klimakterium...jestem załamana. :(

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

9
4
~yoda 2012-09-16 (14:20) 5 lat 2 miesiące 1 dzień 5 godzin i 41 minut temu

Bzdurny ,w swym założeniu,artykuł.Tylko czekać jak dzieci będą obarczać winą za swoje choroby swoich rodziców.

odpowiedz

pokaż 2 ukryte odpowiedzi

3
1
~żenia 2012-09-17 (11:26) 5 lat 2 miesiące 8 godzin i 35 minut temu

choroby psychiczne

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

0
0
~Kaj 2012-09-18 (17:44) 5 lat 1 miesiąc 30 dni 2 godziny i 17 minut temu

Choroba Huntingtona.

odpowiedz

0
0
~Jo 2012-09-18 (17:43) 5 lat 1 miesiąc 30 dni 2 godziny i 18 minut temu

Syfilis

odpowiedz

11
8
~iza 2012-09-16 (20:33) 5 lat 2 miesiące 23 godziny i 28 minut temu

ALKOHOLIZM jest dziedziczny

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź

2
0
~jan 2012-09-18 (15:18) 5 lat 1 miesiąc 30 dni 4 godziny i 43 minuty temu

ja odziedziczyłem po ojcu nadciśnienie

odpowiedz

33
3
~Hmm 2012-09-16 (07:53) 5 lat 2 miesiące 1 dzień 12 godzin i 8 minut temu

Na pewno łuszczycę.

odpowiedz

pokaż 6 ukrytych odpowiedzi

6
6
~maj 2012-09-16 (15:23) 5 lat 2 miesiące 1 dzień 4 godziny i 38 minut temu

na pewno dziedziczny jest RAK PŁUC- niestety :))

odpowiedz

pokaż 1 ukrytą odpowiedź