www.wp.pl dzieci.pl

zapomniałem hasła » Nie masz konta? Załóż je »
WARTO SKORZYSTAĆ: kalkulator tygodni w ciąży

lista spraw do załatwienia

Zadanie na I trymestr:Jakie leki wolno przyjmować w ciąży

Dzieci.pl 2012-09-10 14:13 0 opinii

Leki towarzyszą nam w codziennym życiu, ale, niestety, stosowane przez kobiety ciężarne, mogą stać się przyczyną powstania wrodzonych wad rozwojowych u płodu.

Jakie leki wolno przyjmować w ciąży

Środki farmakologiczne podawane kobiecie ciężarnej dostają się do płodu poprzez łożysko i błony płodowe, a większość leków podawanych matce, przechodzi do płynu owodniowego. Stamtąd przenikają do płodu poprzez połykanie płynu, przez płuca i naskórek. W ciąży toksyczne działanie leku zależy nie tylko od fazy rozwoju ciąży, ale również od wielkości podanej dawki, a także od czasu podawania, jak również wrodzonych predyspozycji.

Niektóre leki powodują zatrzymanie rozwoju ciąży z możliwością jej obumarcia, inne zaś mogą powodować zniekształcenia i wady rozwojowe u płodu. Niestety o żadnym leku nie można powiedzieć, że jest zupełnie nieszkodliwy i bezpieczny w ciąży. Wszystkie leki, co do których istnieje nawet minimalne podejrzenie, że mogą być szkodliwe dla dziecka, powinny być zalecane w sytuacjach ostatecznych i tylko wtedy, gdy nie można ich zastąpić innymi medykamentami.

Klasyfikacja działania niepożądanego leków w ciąży została przedstawiona przez Food and Drug Administration (FDA) w postaci 5-stopniowej skali literowej, gdzie literą A oznaczono lek bezpieczny w ciąży, natomiast litery B, C, D i X informują, że stosowanie leku u kobiety ciężarnej może wiązać się z powstaniem ryzyka dla płodu, a leki z tych grup mogą być stosowane tylko wtedy, gdy korzyści z ich podawania usprawiedliwiają powstanie ryzyka względem płodu.

Największe ryzyko uszkodzenia płodu występuje przy podawaniu leków przeciwpadaczkowych, przeciwcukrzycowych, przeciwzakrzepowych oraz leków onkologicznych - cytostatyków. Przy stosowaniu każdego środka farmaceutycznego podczas ciąży należy ocenić nie tylko potencjalne korzyści, ale również ryzyko powstania wad u płodu. Złotym środkiem byłoby niestosowanie żadnych leków zwłaszcza w okresie I tyrmestru, a w razie potrzeby, po ocenie ryzyka, podawanie medykamentów w najmniejszych skutecznych dawkach i jak najkrótszym czasie.

Infekcje dróg moczowych, bóle głowy czy przeziębienia, to dolegliwości często towarzyszące ciąży, a mnogość leków zachęca do samoleczenia, ale podanie każdego preparatu, nawet naturalnego, powinno być skonsultowane z lekarzem prowadzącym ciążę.
Beata Sterlińska


Opinie (0)

Pozostało znaków: 4000

REGULAMIN

Ten materiał nie ma jeszcze żadnej opinii. Twoja może być pierwsza!